Tavo LRT

2016.03.16 11:15

G. Kirkilas: V. Beriozovas visada turėjo aiškią poziciją dėl Lietuvos laisvės

LRT RADIJO laida „Ryto garsai“, LRT.lt2016.03.16 11:15

Savo pavyzdžiu Vladimiras Beriozovas ne kartą kreipėsi į Lietuvos rusus, ragindamas juos kovoti už Lietuvos nepriklausomybę, LRT RADIJUI tvirtina Seimo narys Gediminas Kirkilas. Jo teigimu, Nepriklausomybės Akto Signatas V. Beriozovas turėjo išskirtinių bruožų.

„Visų pirma jis yra Kovo 11-osios akto signataras. Jis buvo vienas iš tų nepriklausomos Lietuvos žmonių, kurie palaikė nepriklausomybę, nuo pat pradžių buvo aktyvus. Vienas iš jo bruožų, kurį pabrėžčiau, – jis buvo ištikimiausias ir artimiausias Algirdo Mykolo Brazausko bendražygis. Beje, jis ir buvo taip išrinktas į Lietuvos komunistų partijos (LKP) Centro komiteto (CK) vadovybę kaip Lietuvos rusas vietoje ruso, atsiųsto iš Maskvos“, – prisimena G. Kirkilas.

Anot jo, tokį žingsnį kritikavo Maskva, tačiau V. Beriozovas tuomet suvaidino tikrai svarbų vaidmenį, atlaikydamas visus puolimus ir remdamas A. M. Brazauską. „Labai gerai prisimenu mūsų kelionę po to, kai LKP 1989 m. pabaigoje išsiskyrė. Kitų metų sausį teko važiuoti į Maskvą. Jis tada buvo tikrai didelė atrama A. M. Brazauskui. Kaip Kovo 11-osios akto signataras jis taip pat buvo labai aktyvus. Pasisakė visiškai aiškiai, nedviprasmiškai už Lietuvos nepriklausomybę“, – akcentuoja G. Kirkilas.

Jo teigimu, V. Beriozovas ne vieną kartą kreipėsi į Lietuvos rusus, savo pavyzdžiu juos skatindamas remti Lietuvos nepriklausomybę. „Per tragiškus Sausio 13-osios įvykius jis taip pat užėmė labai aiškią, nedviprasmišką poziciją.  V. Beriozovas buvo tikrai iškilus mūsų nepriklausomybės veikėjas. Tikrai šviesus jo atminimas“, – tikina Seimo narys.

Pasak jo, reikia pasakyti, kad V. Beriozovas buvo subtilus ir savo biografija. Į 1992 m. rinkimus jis nėjo todėl, kad jam buvo primesti įvairūs kaltinimai dėl jo praeities. „Jis nusprendė, kad jis neturi trukdyti, kelti kokios nors sumaišties. Tuo metu jau buvo Lietuvos demokratinė darbo partija (LDDP). Jis atsisakė eiti į rinkimus. Tai toks išskirtinis asmenybės bruožas“, – sako G. Kirkilas.

Eidamas 87-uosius metus mirė V. Beriozovas. Nepriklausomos Lietuvos politinis bei visuomenės veikėjas, Kovo 11-osio akto signataras.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.