Tavo LRT

2016.03.13 18:09

Pedagogų atstovas: už vaikų saugumą per ekskursijas atsako mokytojai

LRT RADIJO laida „Lietuvos diena“, LRT.lt2016.03.13 18:09

Pedagogai sako, kad atsakomybė už  mokinių saugumą per ekskursijas pirmiausia tenka mokytojams, kartu keliaujantiems su vaikais, taip pat kelionės organizatoriams.   Lietuvos švietimo profesinės sąjungos pirmininkas Audrius Jurgelevičius pabrėžia, kad  mokytojai, kurie prižiūri vaikus, turėtų pastebėti, jog vairuotojai neblaivūs ir neleisti jiems vairuoti. 

„Žiūrint formaliai, pagal Švietimo ir mokslo ministerijos patvirtintą aprašą ir mokyklos patvirtintą tvarką, visa atsakomybė už vaikų saugumą tokiose ekskursijose tenka juos lydintiems mokytojams. Žinoma, negaliu, komentuoti visų aplinkybių, bet mokytojai, pamatę kad vairuotojai yra išgėrę (o dvi promiles alkoholio kraujyje turintį žmogų galima bent užuosti), turėjo imtis veiksmų, kad sustabdytų autobusą, kad nekiltų pavojus vaikams. Taip yra, žiūrint iš juridinės pusės“, – LRT RADIJUI tvirtina A. Jurgelevičius.

Jis atkreipia dėmesį, kad saugumo atsakomybę turėtų prisiimti ir bendrovė, jei ji yra kelionės organizatorė. Šiuo atveju, kaip pastebi A. Jurgelevičius, bendrovė tokios paslaugos neteikė – tebuvo užsakyti jos autobusai, o pačios kelionės organizavimu užsiėmė mokytojai. Pedagogų atstovų teigimu, tai nėra mokytojų darbas, tai turėtų daryti profesionalūs kelionių organizatoriai, tačiau neretai mokytojai tampa reikalavimų įkaitais.

„Mokytojai daugeliu atvejų yra reikalavimų aukos, kai mokykla, tėvai reikalauja iš mokytojų daugiau nei numato teisės aktai, o mokytojai savotiškai neriasi iš kailio, norėdami įtikti tėvams ir vaikams, ir organizuoja tokias keliones. Žinoma, jos turėtų būti kelionių organizatorių darbas. „Vilneda“, jei organizuoja tokia keliones, turėtų prisiimti visą atsakomybę. Esu beveik įsitikinęs, kad mokyklos direktoriaus įsakymu mokytojai yra įpareigoti atsakyti už mokinių saugumą [...]. Ne paslaptis, dalis mokytojų tokiu būdu prisiduria prie savo atlyginimo“, – tvirtina A. Jurgelevičius.

Bendrovės atstovas: vairuotojai bus atleisti

Bendrovės „Vilneda“ vadovai teigia, kad neblaivūs vaikus į Lenkiją vežę vairuotojai bus atleisti. Anot bendrovės marketingo direktoriaus Tautvydo Žilinsko, „Vilneda“prisiima atsakomybę už tai, kad nesugebėjo užtikrinti vairuotojų drausmės darbo metu. T. Žilinskas teigia, kad toks incidentas įvyko pirmą kartą per 20 įmonės veiklos metų.

„Visų pirma noriu atsiprašyti keliavusių vaikų tėvelių, kad šis incidentas iš viso įvyko, kad nesugebėjome sukontroliuoti vairuotojų elgesio. Jie šiurkščiai pažeidė drausmę, sukėlė grėsmę keleivių saugumui. Žinoma, kad tai netoleruotina ir vairuotojams bus taikoma drausminanti nuobauda – atleidimas iš darbo. Tokio elgesio mūsų bendrovė netoleravo ir netoleruos, nors tai yra pirmas įvykis per 20 metų bendrovės veiklos, bet į jis bus sureaguota labai konkrečiais veiksmais ir griežtai“, – tvirtina bendrovės atstovas.

Jo teigimu, vieno vairuotojų stažas įmonėje yra 0,5 metų, kito – apie 1,5 metų. Dabar, anot T. Žilinsko, rūpinamasi, kad vairuotojai grįžtų ir būtų galima su jais pasikalbėti. „Vienas jau yra grįžęs, kitas – sulaikytas. Iš jų bus reikalaujama pasiaiškinimų. Žinoma, kad su mokykla, tėvais kontaktuosime, atsiprašysime. Tikrai nevengiame savo atsakomybės ir prisipažįstame, kad nepadarėme visko, ką turėjome padaryti“, – LRT RADIJUI sako T. Žilinskas.

Bendrovė „Vilneda“ LRT RADIJUI daugiau detalių nepateikia, tik sako, kad pirmadienį organizuos įmonės susirinkimą ir aiškinsis padėtį.  Lenkijos žiniasklaida praneša, kad vienam vairuotojui nustatytas promilės, kitam – beveik dviejų promilių girtumas.

Autobusas buvo sustabdytas, kai Lenkijos pareigūnai vykdė eilinį reidą. Autobusas taip pat nebuvo pažymės ženklais, nurodančiais, kad transporto priemonėje yra vaikų. Iš viso autobuse buvo apie 40-imt vaikų, taip pat 3-ys mokytojos ir gidė. Moksleivių ekskursija Lenkijoje prasidėjo ketvirtadienį. Šeštadienio rytą jie vyko į Aušvicą, kur turėjo aplankyti koncentracijos stovyklos muziejų. Išsiuntus kitus vairuotojus, kelionė buvo tęsiama.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.