Tavo LRT

2016.03.10 15:13

J. Požela: Sveikatos apsaugos ministerijoje revoliucijos nekelsime

Sveikatos apsaugos sistema – labai jautri sritis, todėl revoliucijos Sveikatos apsaugos ministerijoje (SAM) nebus keliamos, LRT RADIJUI sako sveikatos apsaugos ministras Juras Požela. Jo nuomone, pakeitimų ministerijoje ir visoje sveikatos apsaugos sistemoje vis dėlto būtinai reikia. Kaip vieną pagrindinių darbų J. Požela nurodo komunikacijos vadovavimo stiliaus pakeitimą.

– Prezidentė Jus paskyrė vadovauti SAM ir tai jau yra nebeatšaukiamas sprendimas. Ką Jums reiškia šis postas?

– Tai didelis iššūkis, bet taip pat ir galimybė iš tikrųjų išjudinti mūsų sveikatos sistemą, kuriai tikrai reikia pokyčių. Manau, mes sėkmingai sugebėsime tai padaryti.

– Pastaruoju metu sulaukiate daug kritikos, ypač iš opozicijos, dėl savo amžiaus. Jums 33-eji ir Jūs esate vienas jauniausių ministrų Lietuvos istorijoje. Kaip galvojate, ar Jums pakaks patirties vadovauti tokiai problemiškai ministerijai, o gal kaip tik naujų vėjų Jūs, kaip jaunas žmogus, įnešite?

– Jaunas amžius, jaunystė yra tokia problema, kuri greitai praeina. Beje, galima pajuokauti, kaip prezidentė pasakė, – ne toks aš jau ir jaunas. Kita vertus, dažnai pamirštame, kad turėjome ir jaunesnį premjerą. Dabar turbūt nereikėtų apie tai kalbėti.

Amžiaus eskalavimas kartais nėra sąžiningas mūsų jaunų žmonių atžvilgiu. Reikalaujame ir tikimės, kad jie gins mūsų tėvynę, tarnaus kariuomenėje, kurs verslus, gimdys vaikus, kurs gerovę ir pan. Kai reikia pasitikėti, suteikiant jiems galimybę priimti politinius sprendimus, kažkodėl tada kai kam atrodo, kad amžius gali būti esminis faktorius.

Manyčiau, kad reikia žiūrėti į patirtį, kuri įgyta per tą amžių. Nematau kažkokių didelių problemų. Kalbant apie naujus vėjus, tai sveikatos apsaugos sistema labai jautri sritis. Manau, kad jokių revoliucijų tikrai nedarysime, tačiau tuos prioritetuos, kuriuos įvardijo respublikos prezidentė ir aš, įgyvendinsime.

– Daugiau kaip 500 medikų pasirašė kreipimąsi ir ragina Jus, kaip ministrą, nedelsiant imtis konkrečių veiksmų, mažinant korupciją. Tyrimai rodo, kad būtent sveikatos apsaugos sistemoje korupcijos mastai patys didžiausi. Kokiomis priemonėmis ketinate mažinti korupciją?

 – Paradoksas toks, kad mūsų teisės aktai, kurie veikia Lietuvoje, gana plačiai apima skaidrumo užtikrinimą. T. y. mes turime antikorupcijos planus, esame tarptautinių organizacijų, kovojančių prieš korupciją, nariai. Taip pat turime prievolę, kad medikai turi deklaruoti savo privačių interesų sritis ir pan. Bet, kai pamatome rezultatus, tampa akivaizdu, kad kažkas neveikia.

Turbūt netgi esami teisės aktai iki galo neužtikrina to [mažesnio korupcijos masto – LRT.lt]. Reikėtų juos peržiūrėti, tariantis, pirmiausia, su ta pačia medikų bendruomene, kokių galėtume imtis konkrečių žingsnių, kad sumažintume korupciją, padidintume skaidrumą. Noriu labai aiškiai deklaruoti – [...] medikai tikrai nesijaučia gerai, imdami kyšius. Tai žemina mediką, žemina žmones, pacientus, kurie tai daro. Mes turime išgyvendinti šios dalykus.

– Vienas prezidentės įvardytų prioritetų – mažinti eiles gydymo įstaigose. Taip pat sumažinti kompensuojamųjų vaistų kainas. Kokias priemones esate numatęs spręsti būtent šiuos klausimus?

– Sveikatos priežiūros įstaigų įstatymo pakeitimai, kuriuos, beje, prezidentė iniciavo, labai aiškiai reglamentuoja, per kiek laiko žmogui turėtų būti suteiktos paslaugos. Taip pat būtų taikomos kitos iniciatyvos. Manau, mums toliau reikėtų plėsti žaliųjų koridorių sistemą. Kitaip tariant, kai kyla įtarimų dėl sunkių susirgimų žemesnio lygio ligoninėse, tokie pacientai nedelsiant, per vieną ar dvi dienas, patenka į universitetines klinikas dėl tolimesnės konsultacijos ir gydimo. Tai yra vienas dalykas. Toliau, žinoma, mes turime peržiūrėti visų sveikatos sistemos įstaigų tinklo efektyvumą, kad asmuo, nepriklausomai nuo savo gyvenamosios vietos ir gaunamų pajamų galėtų patekti pas geriausius specialistus geriausiose klinikose.

Kompensuojamų vaistų sąraše jau kelis dešimtmečius yra vaistų, kurie nėra peržiūrimi. Peržiūrint kompensuojamų vaistų sąrašą, jau galima padaryti sprendimų dėl vaistų kainų mažėjimo. Taip pat tikrai manau, kad viešumas yra labai geras būdas reguliuoti kainas. Lyginsime, kokios yra vaistų kainos kaimyninėse valstybėse. Tai viešai rodysime. Šioje srityje buvo padaryta ir žurnalistinių tyrimų. Manau, kad jie prisidės prie konkrečių veiksmų, kurie duos konkrečius rezultatus.

– Po nepriklausomybės atkūrimo Jūs esate jau 17-as asmuo, kuris vadovaus ministerijai. Kaip galvojate, ar gali sveikatos apsaugos sistema normaliai egzistuoti, kai ministrai keičiasi taip dažnai, o kartais – kas kelis mėnesius?

– SAM pasikeitė daugiausia ministrų. Tai tik parodo, kokia sudėtinga tai sistema. Esu tikras, kad ramus darbas, konsultuojantis ir tariantis, sprendimų priėmimas, vadovaujantis pagrįstais įrodymais ir žiniomis, yra atsakymai, kurie gali leisti ir užtikrinti stabilesnį ministerijos darbą.

– Ar galėtumėte įvardyti vieną konkretų darbą, kurį Jūs būtinai padarysite iki kadencijos pabaigos?

– Manau, kad vienas konkretus darbas bus pats vadovavimo stiliaus pakeitimas – daugiau komunikacijos, daugiau bendravimo su pacientais, žmonėmis, medikais, visuomene plačiąja prasme ir sprendimų priėmimas, atsižvelgiant į profesionalias nuomones. Nors tai gali nuskambėti keistai, bet aš manau, kad tai iš esmės keis sprendimų kokybę į gerąją pusę.