Tavo LRT

2016.03.04 19:56

Politologas: įtraukti prezidentę į tarppartinį konfliktą socialdemokratams naudinga

LRT RADIJO laida „Lietuvos diena“, LRT.lt2016.03.04 19:56

Socialdemokratams būtų patogu, jei dalis visuomenės manytų, kad prezidentė Dalia Grybauskaitė proteguoja konservatorius, komentuodamas Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) pranešimą, LRT RADIJUI sako politologas Mažvydas Jastramskis. Algirdo Syso teigimu, tai tėra dar kartą išreikšta jau seniai viešinama LSDP nuomonė. Vis dėlto M. Jastramskis svarsto, kad socialdemokratai tiesiog bijo aktyvių prezidentūros veiksmų.

A. Sysas: toks bendravimas tęsis ir toliau

Pasak socialdemokratų partijos nario A. Syso, partija siekia garsiai ir griežtai pasakyti – tai, kas vyksta šiandien Lietuvoje, tikrai neprisideda prie Lietuvos klestėjimo, geresnio požiūrio į Lietuvą. „Šnekame, kad reikia investicijų, darbo vietų, bet apšaukiame, kad aplink viskas korumpuota. Koks investitorius į mus žiūrės, jei patys užsiimame tokiomis kalbomis, kaltinimais? Ikiteisminiai tyrimai nutraukti, bet vis tiek visi blogi“, – teigia A. Sysas.

Jis akcentuoja, kad visos politinės grandys – Seimas, vyriausybė ir prezidentūra – turėtų dirbti Lietuvos žmonėms, o ne proteguoti vieną ar kitą politinę jėgą vien dėl to, kad šiais metais vyks rinkimai. Politiko tikinimu, pranešimas buvo paviešintas ne dėl artėjančių rinkimų. „Mes jau ne vieną kartą apie tai pasisakėme. Juk ir prezidentė ne kartą yra pareiškusi, kad nieko nesitiki iš dabartinės vyriausybės. [...] Apklausos rodo, kad esame vieni iš lyderių ir galime laimėti rinkimus“, – tvirtina A. Sysas.

Jo įsitikinimu, vyriausybės ir prezidentūros bendradarbiavimas toliau išliks toks, koks buvo iki šiol. „Manau, kad vyriausybės bendradarbiavimas su prezidentūra bus toks pats, koks ir buvo, – pirmadieniais pasikviečia pirmininką, pasišneka gražiai ir tvarkingai, o po to išeina ir padaro pareiškimą. Manau, kad toks bendradarbiavimas tęsis ir toliau“, – sako A. Sysas.

Politologas: prezidentei nėra būtinybės slėpti politines pažiūras

Anot TSPMI dėstytojo M. Jastramskio, situaciją reikėtų vertinti artėjančių rinkimų kontekste. Jo nuomone, LSDP pranešimas rodo, kad partijoje svyruoja tikėjimas, jog socialdemokratai lengvai surinks atitinkamą balsų ir mandatų kiekį.

„Panašu, kad socialdemokratai brėžia tam tikras linijas – kas iš gyventojų bus už mus [...] ir kas prieš mus. Prezidentė lyg ir automatiškai yra prieš juos ir prieš Lietuvos gerovę. Bandoma ją susieti su konservatoriais, sudarant įvaizdį (kaip buvo labai aiškiai pasakyta) kad ji proteguoja konkrečią politinę jėgą“, – tvirtina M. Jastramskis.

Politologas atkreipia dėmesį, kad ir A. Sysas, aiškindamas pranešimo paviešinimo priežastis, kalbėjo apie ekonominę valstybės ir žmonių gerovę, tarsi pateikdamas, kad D. Grybauskaitė trukdo ją sukurti. M. Jastramskio vertinimu, toks LSDP žingsnis vis dėlto yra racionalus.

„Prezidentė stengdavosi išlaikyti nepartinį įvaizdį. Ją įvilkti į tarppartinį konfliktą socialdemokratams būtų visai naudinga. Būtų patogu, jei dalis visuomenės pradėtų galvoti – aha, prezidentė iš tikrųjų proteguoja konservatorius ir dėl to nenori, kad vyriausybė toliau dirbtų sėkmingai. Manau, kad tokį įvaizdį socialdemokratai bandys stumti viešojoje erdvėje“, – teigia M. Jastramskis.

Jis priduria, kad artėjant rinkimams įtampos daugės, o ir prezidentė turėtų išreikšti savo nuomonę. „Šalies vadovė jau antroje kadencijoje. Tai reiškia, kad nėra būtinybės slėpti savo politines pažiūras. Manau, ji anksčiau ar vėliau tikrai duos atsakymą socialdemokratams ir dabartinei  vyriausybei. Galbūt net galime kalbėti apie tai, kad socialdemokratai bijo, jog prezidentūra imsis aktyvaus vaidmens po Seimo rinkimų, kad suformuotų vyriausybę, kurioje būtų apeinami socialdemokratai. Galbūt to baiminamasi ir tai suvokiama kaip grėsmė“, – svarsto M. Jastramskis.

LSDP informacinis centras išplatino pareiškimą, kuriame nurodoma, kad vyriausybė patiria akivaizdų ir tendencingą prezidentės spaudimą. Kartu jie klausia, ar prezidentė siekia dabartinės vyriausybės atstatydinimo.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt