Tavo LRT

2016.03.16 16:29

Devyni radijo dešimtmečiai: metai, kai su radijo imtuvu eidavo ir į gatvę

LRT.lt 2016.03.16 16:29

Jei klaustumėte istorikų, jie pasakytų, kad būtent 1986-1988 buvo tas laikas, kai po ilgų sovietinės propagandos dešimtmečių viskas ėmė palengva laisvėti, drauge ėmė keistis ir radijas. Tačiau istorikų klausti visai nebūtina, nes gyvų netolimos istorijos liudytojų dar ir šiandien pilni LRT kabinetai ir koridoriai.   

Kad būtent Sąjūdis, Baltijos kelias, Nepriklausomybės skelbimas, Sausio 13-oji ir buvo pats įdomiausias laikas šiandien sako ne tik kolegos, bet ir tie, kurie radijuje jau nebedirba.

Janina Mateikienė, dabar – LRT RADIJO korespondentė Seime, prisimena, kad anuomet tik pabudusi jungdavo radiją, norėdama sužinoti, ar viskas gerai. 

„Jeigu kalba radijas, tai, vadinasi, Lietuva laisva, neužimta, sovietai dar neužgniaužė“, – sako radijo žurnalistė, išsaugojusi ir įrašus iš Sausio 13-osios nakties prieš 25-erius metus, kai irgi dirbo. 

Moters pasakojimu, Sąjūdžio laiku ir Sausio 13-osios metu radijas Lietuvai buvo toks svarbus, kad žmonės jo klausė nuolat. „Į darbą, karvių melžti į lauką, į gatvę žmonės nešėsi imtuvą ir klausė radijo, kad nepraleistų, ką ten pasakys“, – tikina J. Mateikienė. 

Dabartiniai ir buvę radijo darbuotojai prisimena, kad Atgimimo laikai, Sąjūdis, Sausio 13-oji, kai kariuomenė įžengė į radijo ir televizijos patalpas, buvo it sapnas, kurį sapnuodamas jautei jaudulį, bet nejautei baimės. 

Visi lyg susitarę pasakoja, kad sudėtingu, bet bene pačiu įdomiausiu laiku, bendrumo ir vienybės netrūko visai. 

Kokia Lietuvos radijo reikšmė buvo laisvėjimo laikotarpiu? Koks radijas buvo Lietuvai atgimstant, kaip jis dalyvavo nepriklausomybės vyksme, kaip tas vyksmas pakeitė patį radiją?

Plačiau – audio reportaže.