Tavo LRT

2016.02.29 09:14

Apklausa: prezidentės rezultatas beveik žemiausias per abi jos kadencijas

Alvyda Bajarūnaitė, LRT RADIJO laida „Ryto garsai“, LRT.lt2016.02.29 09:14

Partijų reitinguose beveik jokių pokyčių nematome – jie pastebimi tik kalbant apie konkrečius asmenis, LRT RADIJUI sako Visuomenės nuomonės ir rinkos tyrimų centro „Vilmorus“ direktorius Vladas Gaidys. Jo teigimu, labai sumažėjo Rimantės Šalaševičiūtės, Audronės Pitrėnienės, Loretos Graužinienės ir šiek tiek – Algirdo Butkevičiaus reitingai. „Dalia Grybauskaitė prarado daugiau, ji šiuo metu yra žemiau negu A. Butkevičius. Dabartinis prezidentės rezultatas beveik žemiausias per abi jos kadencijas, žemesnis buvo tik 2012 m. gruodį“, – kalba sociologas.

– Kokie svarbiausi dalykai apžvelgti apklausoje?

– Kaip ir kiekvienoje tradicinėje mūsų apklausoje yra trys blokai: partijos, politikai ir pasitikėjimas institucijomis. Kiekviename bloke yra įdomybių, o pagrindiniai įvykiai – Darbo partijos teismas, ministrės Rimantės Šalaševičiūtės istorija. Taip pat apklausoje užfiksuoti Audronės Pitrėnienės, Ričardo Malinausko reitingai bei mokytojų streikas.

Koks yra visuomenės palaikymas valdantiesiems?

– Partijų reitinguose beveik jokių pokyčių nematome, jie pastebimi tik kalbant apie konkrečius asmenis. Ministrė R. Šalaševičiūtė prarado labai daug reitingų – 8 proc. punktus, daug prarado A. Pitrėnienė, Loreta Graužinienė (pats žemiausias rezultatas per visą istoriją). Sumažėjo net premjero Algirdo Butkevičiaus reitingai, bet gana nedaug – vienu procentiniu punktu. Dalia Grybauskaitė prarado daugiau, ji šiuo metu yra žemiau negu A. Butkevičius. Dabartinis prezidentės rezultatas beveik žemiausias per abi jos kadencijas, žemesnis buvo tik 2012 m. gruodį.

Tarp geriausiai atstovaujančiųjų žmonių interesams D. Grybauskaitė išlieka pirma, nors tas rezultatas nėra labai žymus, viso labo 15–16 proc. A. Butkevičius surinko 14 proc.

Visą rudenį kilę Sauliaus Skvernelio palankumo vertinimai vėl pakilo (beveik vienu procentiniu punktu) – jį palaiko beveik 60 proc., o blogų įvertinimų jis gavo labai mažai, tik 10 proc. Taigi jis labai tvirtai lyderiauja ir lenkia visus kitus. Antroje vietoje pagal palankumą yra A. Butkevičius – 55 proc., trečia yra D. Grybauskaitė – 52 proc. Tačiau ji turi nemažai neigiamų vertinimų –  net daugiau nei ketvirtadalis šalies gyventojų ją vertina neigiamai, todėl pagal balansą ji žemiau negu kai kurie kiti politikai.

Vertinant teigiamų ir neigiamų vertinimų skirtumą, pirmauja S. Skvernelis, antroje vietoje – A. Butkevičius, trečioje – Ramūnas Karbauskis, ketvirtoje – Visvaldas Matijošaitis ir tik penktoje vietoje – D. Grybauskaitė. Tai signalas, kad atsiranda politikų, kurie eina į priekį. Vienas iš tokių įdomesnių – R. Karbauskis.

Jau kurį laiką po truputį kyla Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga – jos reitingai gana aukšti.

– Šį kartą Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga turi 10 procentinių punktų [...]. Tai aukščiausias ir nuosekliai augantis Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos rezultatas per keletą metų.

R. Karbauskio reitingai augo kiekvieną mėnesį ir per metus net padvigubėjo. [...] Matyt, taip yra dėl to, kad šiuo metu jis yra vienas populiariausių Lietuvos politikų, kuris be skandalų tapo populiarus.

Įdomu, kai kažkieno reitingai pakyla, o kažkieno nukrinta.

– Šiuo atveju viena su kita konkuruoja tik partijos – jei vienos gauna, kitos praranda. O vertinant kiekvieną atskirai, visi gali turėti šimtaprocentinius neigiamus arba šimtaprocentinius teigiamus vertinimus.

Taip pat ir visos institucijos gali būti vertinamos teigiamai arba neigiamai. Prieš 20 metų beveik visos buvo vertinamos neigiamai, išskyrus Bažnyčią ir krašto apsaugą. Šiuo metu [...] neigiamai vertinami teismai ir vyriausybė. Kalbant apie institucijas, įdomūs du aspektai: tai, kad, be gaisrininkų, labiausiai pasitikima policija – tai aukščiausias jų rezultatas nuo 1998 m.

Nukrito pasitikėjimas švietimu, kurį tikriausiai lėmė streikai. Anksčiau buvo 52,9 proc., o dabar –  48,3 proc. Prarasti 5 procentiniai punktai.

Kas nustebino šioje apklausoje?

– Stabilus R. Karbauskio, S. Skvernelio, V. Matijošaičio reitingo kilimas.

O jei rinkimai vyktų kitą sekmadienį, kurių partijų kandidatai gautų daugiausia balsų?

– Lietuvos socialdemokratų partija  nuo balsuojančių žmonių gautų 32 proc., Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai – 14 proc., Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdis – 12 proc., partija „Tvarka ir teisingumas“ – 11 proc., Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga – 10 proc., Darbo partija – 9 proc., Lietuvos lenkų rinkimų akcija – per 5 proc. Dabar rezultatai yra tokie, o kai artės rinkimai, matysime tikrąjį vaizdą.

Apklausa atliekama dienraščio „Lietuvos rytas“ užsakymu.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.