Tavo LRT

2016.03.03 09:48

„Istorijos detektyvai“: vaišių ir vakarėlių istorijos

LRT.lt 2016.03.03 09:48

Kaip Lietuvoje atsirado neatsiejama švenčių dalimi tapęs tortas? Kaip Kaune linksminosi Maironis ir kaip tai atsiliepė jo autoritetui? O intelektualus iššūkis laukia garsaus režisieriaus Juliaus Dautarto – ką jis žino apie istorinę kulinariją?  Visai tai išvysite Virginijaus Savukyno vedamoje laidoje „Istorijos detektyvai“ šį sekmadienį 16.15 val.  per LRT TELEVIZIJĄ. 

Žinoma, kad torto istorija Lietuvoje neatsiejama nuo Bonos Sforcos asmenybės. Kaip ir dauguma kitų gaminių ar produktų, taip ir tortas į Lietuvą pateko būtent iš Italijos, Žygimanto Augusto motinos tėvynės.  Renesanso laikais desertas turėjo tortilių pavadinimą. Tik XVII – XVIII amžiuose, baroko epochoje, desertas įgavo torto pavadinimą. 

Tiesa, tortų būta dviejų rūšių. Apie tai laidoje pasakos kulinarijos istorija besidomintis Vilius Puronas: „Pasirodo, jog Lietuvoje atsirado dvi torto atmainos, kurios skirstytinos pagal įdarą: mėsiškas ir saldus.“ Eksperto teigimu, į mėsiškojo torto apibrėžimą galėjo patekti ir Žygimanto Augusto taip mėgstama karališkoji lazanija iš mėsos bei skrylių. 

Kur kas įdomiau šiandien atrodo tradicinis Sapiegų giminės tortas. Manoma, kad būtent Sapiegų desertas buvo laikomas savotišku šios giminės virtuvės pasididžiavimu. Šiandien receptas visiškai neatrodo kažkuo išskirtinis ir toli gražu neprimena mums įprasto deserto. „Imama sluoksniuota tešla, iš jos formuojamas indas ir į jį dedami keturi komponentai: grybai, rauginti kopūstai, mėsa ir svogūnai“, –  giminės receptą atskleis didikų vaišių stalo žinovas.

Nuo didikų stalų persikelsime į tarpukarį, kur „sudalyvausime“ Maironio puotoje, kurias kunigas itin mėgo. Maironio muziejaus Kaune direktorė Aldona Ruseckaitė laidai atskleis, jog dėl pomėgio puotauti kentėdavęs ir Maironio, kaip kunigo, autoritetas: „Jis buvo vaišingas ir norėjo, kad žmonės jį lankytų, o ir pats mėgo eiti į svečius. Išties dėl to ir nukentėdavo, nes mėgdavo su damomis leisti laiką.“

O šį kartą intelektualus iššūkis laukia puikiai pažįstamo režisieriaus Juliaus Dautarto. Jam bus pateiktas ne vienas netikėtas klausimas. Ar atsakys teatro režisierius, kokia buvo prūsų reakcija pamačius kopūstus valgančius kryžiuočius? Ir kas Jogailos laikais brangiau kainavo : silkių ar medaus statinė?

„Istorijos detektyvai“ kartu su Virginijumi Savukynu – sekmadienį 16.15 val. per LRT televiziją.