Tavo LRT

2016.02.23 11:10

Premjeras: man sunku suprasti pedagogų profsąjungų elgesį

LRT RADIJO laida „Ryto garsai“, LRT.lt2016.02.23 11:10

Reikalavimas, kad nuo šių metų rugsėjo 1 d. būtų skiriama 19 mln. eurų pedagogų darbo užmokesčio didinimui, atsirado po sekmadienio ir labai nustebino. Taip LRT RADIJUI tvirtina ministras pirmininkas Algirdas Butkevičius ir tikina, kad jam sunku suprasti pedagogų profesinių sąjungų vadovų elgesį.

„Turiu pasakyti atvirai – man sunku suprasti profsąjungų vadovų elgesį. Buvau susitikęs su jais penktadienį. Tame susitikime jau buvome suderinę visas pozicijas. [...] Jie pasakė, kad derybas turime tęsti toliau ir kad jos turi būti fiksuojamos tam tikrame dokumente, kurį turėtų pasirašyti Švietimo ir mokslo ministerija kartu su švietimo darbuotojų profsąjungų lyderiais, dalyvaujant ir ministrui pirmininkui. Tikrai praktiškai nebebuvo jokių priekaištų dėl kažkokių nesutarimų“, – tikina premjeras.

Jo teigimu, tik po šio susitikimo pasigirdo naujų siūlymų ir pedagogų profesinės sąjungos pradėjo reikalauti, kad darbo užmokesčio didinimui nuo šių metų rugsėjo 1 d. būtų skiriama 19 mln. eurų, nors anksčiau buvo sutarta dėl 5 mln. eurų.

„Šis pasiūlymas atsirado po sekmadienio. Visa tai mus labai nustebino. Pirmadienį vėl vyko susitikimas, kuriame jau nedalyvavau. Dalyvavo kiti mūsų atstovai, kurie nuolat su jais [pedagogų profsąjungų vadovais – LRT.lt] susitinka ir tariasi. Reikia pasakyti, kad dėl visų pozicijų yra sutarta, išskyrus dėl vienos naujai iškeltos, kad darbo užmokesčio fondas būtų padidintas nuo rugsėjo 1 d. Tam reikia papildomai skirti 19 mln. eurų. Šiai pozicijai tikrai negalime pritarti“, – tvirtina A. Butkevičius.

Jis priduria, kad šis klausimas išlieka atviras. Premjero teigimu, profsąjungų lyderiai turėtų aiškiai pabrėžti, kodėl jie keičia savo pozicijas. A. Butkevičius svarsto, kad gali būti naudojamasi tuo, jog artėja rinkimai. „Savaime suprantama, manau, kad toks elgesys vis dėlto nereikalingas. Tokie reikalavai keliami metų eigoje, žinant, kad biudžetas jau patvirtintas“, – akcentuoja ministras pirmininkas.

Anot jo, būtina atkreipti dėmesį ir į tai, kad jau ketvirti metai nemažinamos lėšos, skirtos moksleivių krepšeliams, nors moksleivių skaičius kiekvienais metais mažėja. A. Butkevičius primena, kad dėl to buvo sutarta dar 2013 m. derybose su profesinėmis sąjungomis. „Tikiuosi, kad praėjus tam tikram laikui vis dėlto švietimo darbuotojų profsąjungų lyderiai nusileis ir supras, kad mes ilgalaikius įsipareigojimus įvykdysime per kelerius metus“, – viliasi premjeras.

Vyriausybės kanclerio pirmasis pavaduotojas Rimantas Vaitkus pirmadienį tvirtino, kad susitarimą dėl streiko nutraukimo bent su dalimi profsąjungų tikimasi pasirašyti trečiadienį. A. Butkevičius antrina, kad to galima pasiekti, jei profsąjungų lyderiai bus geranoriški ir nepolitikuos.

„Jei bus geranoriškas nusiteikimas iš profsąjungų lyderių ir nebus jokio politikavimo iš jų pusės, tikrai susitarimas gali būti pasirašytas. Bet, jei vėl bus rodomos ambicijos, kurios šiuo metu negali būti įgyvendintos, atsižvelgiant į finansinę padėtį, manau, ieškosime kitų variantų“, – sako vyriausybės vadovas.

Jis neatmeta galimybės, kad gali būti keičiamas pinigų planavimas švietimo sistemai – gali būti atsisakyta moksleivių krepšelių, o pinigai būtų skiriami savivaldybėms, kurios pačios turėtų spręsti, koks finansavimas turėtų būti skiriamas švietimo įstaigoms.

„Savivaldybės pačios turėtų spręsti, koks finansavimas turėtų būti skiriamas gimnazijoms, mokykloms arba tiesiog toms mokykloms, kurios yra mažesnės, kad sistema taptų lankstesnė. Savarankiškai vietoje būtų galima išspręsti šiuos klausimus“, – teigia A. Butkevičius.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.