Naujienų srautas

Tavo LRT2016.02.21 19:26

Baimindamiesi Rusijos grėsmės, islandai prašo JAV pagalbos

JAV vyriausybė, kaip teigia Islandijos nacionalinis transliuotojas, svarsto atnaujinti JAV karinių pajėgų bazavimą Islandijoje, nes neseniai įvykę incidentai, kai Rusijos karinių pajėgų bombonešiai artinosi prie šios šalies oro erdvės, kelia susirūpinimą JAV, Islandijai ir Norvegijai, praneša LRT RADIJAS, apžvelgdamas Islandijos naujienas.

Islandijos užsienio reikalų ministerija išplatino pranešimą, kuriame teigiama, kad neprašo nuolatinio JAV karinių pajėgų dislokavimo, tačiau pažymi, kad šiuo klausimu vyksta dvišaliai pasitarimai. Primenama, kad JAV karinės pajėgos beveik penkis dešimtmečius buvo dislokuotos Keflaviko bazėje Islandijoje. Tokiu būdu JAV reikšmingai prisidėjo prie Islandijos infrastruktūros vystymo. Karinės pajėgos Islandiją paliko 2006 m.

Sveikatos apsaugos sektoriuje – daugybė problemų

Pastaruosius metus Islandijos sveikatos apsaugos sektorius sprendžia vis naujas problemas, kurios didžiąja dalimi susijusios su sveikatos apsaugos personalo migracija, visų pirma – į kaimyninę Norvegiją. Prieš porą metų prasidėjusi intensyvi migracija į patrauklesnius atlyginimus ir darbo sąlygas siūlančią kaimyninę Norvegiją sukėlė problemų virtinę Islandijoje: streikai, blogesnės darbo sąlygos, krintantis pacientų pasitenkinimas suteikiamomis paslaugomis.

Viena iš naujausių iniciatyvų, siekianti atkreipti dėmesį į šią gilėjančią problemą, yra peticija, kuria vyriausybė skatinama atkreipti dėmesį į nualintą sveikatos apsaugos sektorių Islandijoje ir padidinti išlaidas sveikatos apsaugos sektoriui iki 11 proc. bendrojo vidaus produkto (BVP).

Šiuo metu Islandija sveikatos apsaugai išleidžia 8,7 proc. BVP ir tai yra gerokai mažiau nei kaimyninėse šalyse. Peticiją jau pasirašė daugiau nei 60 tūkst. (beveik 20 proc.) šalies gyventojų.

Didžiausias skandalas – susijęs su bankais

Didžiausias skandalas finansų sektoriuje Islandijoje susijęs su bankais. Atskleista, kad praėjusiais metais valstybinis bankas „Landsbankinn“, neinformuodamas visuomenės, pardavė kredito kortelių aptarnavimo įmonę „Borgun“ privatiems investuotojams uždarame konkurse.

Už įmonės akcijas pirkėjai sumokėjo apie 15 mln. eurų. Paaiškėjo, kad ši kreditinių kortelių aptarnavimo įmonė gaus 35 mln. eurų už akcijas, turimas kitoje įmonėje. Šis faktas šokiravo visą Islandijos visuomenę ir yra itin plačiai aptarinėjamas. Baiminamasi, kad šalis išgyvena déjà vu tų įvykių, kurie vyko prieš 2008 m. krizę.

Tikimasi rekordinio turistų skaičiaus

Išaugęs turistų skaičius, kritusios naftos kainos ir daugiau skrydžių į Šiaurės Ameriką lėmė itin aukštą vienos didžiausių Islandijos įmonių „Icelandair Group“ veiklos pelną. Praėjusių metų pelnas buvo net 67 proc. didesnis nei 2014 m.

2015 m. kompanijos pelnas siekia 111,2 mln. JAV dolerių. „Icelandair Group“ vadovybė 2016 m. planuoja išmokėti 3,5 mlrd. Islandijos kronų dividendų kompanijos akcininkams.

Ne tik „Icelandair Group“, bet ir visas Islandijos turizmo sektorius su nekantrumu ruošiasi turistų srautui šiais metais. Planuojamas rekordinis 1,5 mln. turistų skaičius šalyje.

Lietuviai Islandijoje minimi ir teigiamai

Dažnas lietuvis emigrantas nusivilia svečioje šalyje išvydęs ne itin malonias žinias apie savo tautiečių „nuotykius“. Džiugu tai, kad pastaruoju metu Lietuvos ir lietuvių vardas itin dažnai Islandijoje minimas ir pozityviame kontekste.

Vienas didžiausių šalies dienraščių rašo apie Giedrę Razgutę, itin aktyvią Islandijos universiteto studentę. Tadas Augustinaitis tituluojamas geriausiu Islandijos mūrininku, mat per ilgą laiką yra pirmasis Islandijoje, mūrininko egzaminą išlaikęs dešimtukui.

Lietuviai šturmuoja ir Islandijos pramogų pasaulį: lietuvių choras „Gija“ ir jaunasis šokėjas Aldas sėkmingai pasirodė televizijos šou „Islandija turi talentų“.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą