Tavo LRT

2016.02.08 15:44

Pasaulio įdomybės: parodoje – supeliję ar sukirmiję meno kūriniai

Ar  jūs mokėtumėte, kad galėtumėte pamatyti pažeistus, supelijusius ar net sukirmijusius meno kūrinius? Prestižiniuose Gustavo Klimto ir Egono Schiele`io namuose eksponuojami pažeisti ar sugandinti meno kūriniai, o iš lankytojų surinkti pinigai bus skirti jiems restauruoti. Ekspozicijoje iš viso 200 austrų menininkų darbų – nuo XIX–XX a. sandūros paveikslų iki art deco stiliaus kėdžių ar lempų. Meno kūriniams restauruoti reikia mažiausiai 370 tūkst. eurų.

Zimbabvės prezidentas dėl sausros paskelbė nepaprastąją padėtį keliose šalies  kaimiškose vietovėse. Skelbiama, kad ketvirtadaliui šalies gyventojų (daugiau nei 2 mln. žmonių) skubiai reikia maisto. Dėl sausros krinta galvijai ir menksta derlius.  

Jungtinių Tautų Maisto programos atstovai praneša, kad pietinėje Afrikos dalyje apie 14 mln. žmonių šiuo metu badauja dėl sausros, kurią, kaip spėjama, apsunkina ir El Ninjo oro reiškinys. Jis pasireiškia nereguliariai, kai šiltos vandens masės susikaupia centrinėje arba rytinėje Ramiojo vandenyno dalyje ir sukelia ekstremalius orų reiškinius. Manoma, kad pastaruoju metu dėl klimato kaitos El Ninjo atneša vis daugiau negandų.

***

Liuksemburgo  vyriausybė praneša apie planus remti naudingųjų iškasenų kasybą kosmose esančiuose asteroiduose. Liuksemburgo valdžia planuoja remti specialių kasybai kosmose skirtų technologijų kūrimą ir investuoti į kompanijas, kurios tai darytų. Skelbiama, kad buvęs Europos kosmoso agentūros vadovas  Jean-Jacques`as Dordainas būtų šio projekto patarėjas.

Jis pats teigia, kad kasyba kosmose seniai nebėra mokslinė fantastika ir jau dabar yra įrodyta, kad nusileisti ant asteroidų ir iš jų pargabenti medžiagas įmanoma. J.-J. Dordainas ragina europiečių verslininkus ir mokslininkus sekti amerikiečių kompanijų pavyzdžiu, kurios jau anksčiau pradėjo svarstyti, kaip išnaudoti brangiuosius metalus, retus elementus ir kitus vertingus išteklius, esančius kosmose.

***

Kataro oro linijų bendrovė ketina pradėti ilgiausią reguliarų skrydį pasaulyje – iš bendrovės centro Dohoje į Oklandą Naujojoje Zelandijoje. Kelionė  truktų 18,5 val. – iš viso reikėtų nuskristi 14 540 km.

Šiuo metu ilgiausią reguliarų reisą pasaulyje vykdo Australijos oro linijų bendrovė „Qantas Airways“ – iš Sidnėjaus į Dalasą. Jo metu lėktuvas per 16 val. 55 min. įveikia 13 803 km.

Tačiau visi paminėti maršrutai nublanks, kai „Singapore Airlines“ atnaujins tiesioginį skrydį iš Singapūro į Niujorką. Daugiau 15 tūkst. km ilgio 19 val. trukmės maršrutas buvo panaikintas 2013 m. dėl itin didelių degalų sąnaudų ir pernelyg greito lėktuvo susidėvėjimo.  

***

Nors virtualios realybės išradimai dažniau asocijuojasi su Silicio slėniu, pirma virtualios realybės parduotuvė atidaryta Kopenhagoje. Danijos sostinės rajone Kodbyene įsikūrusios parduotuvės savininkas užsibrėžė sukelti revoliuciją žaidimų, mokymo, architektūros, filmų rinkoje. Simonas Lajboscitzius teigia, kad virtuali realybė gali suteikti nesuvokiamų galimybių: užsidėję akinius, vaikai gali po vandeniu pažinti banginius, architektai – apsilankyti pastate, kurio sukurti tik brėžiniai.

***

Ispanijos pareigūnai pranešė, kad Ispanijoje tarp septynių Zikos virusu užsikrėtusių žmonių yra ir nėščia moteris. Jai virusas nustatytas po apsilankymo Kolumbijoje. Tai pirmas atvejis, kai virusas nustatytas nėščiai moteriai Europoje. O Dalase, esančiame Teksaso valstijoje (JAV), manoma, kad moteris užsikrėtė per lytinius santykius būdama šalyje, kur ši liga paplitusi.

Savaitės pradžioje Pasaulio sveikatos organizacijos Komitetas ekstremaliųjų situacijų klausimais pripažino, kad epidemiologinė situacija dėl Zikos viruso plitimo kelia tarptautinį susirūpinimą ir grėsmę visuomenės sveikatai tarptautiniu mastu, todėl skelbiama tarptautinio masto ekstremali visuomenės sveikatai situacija. Vis dėlto šių metų vasaros olimpinių žaidynių organizatoriai skelbia neketinantys atšaukti Rio de Žaneire vyksiančios laukiamiausios metų sporto šventės.