Tavo LRT

2016.01.30 15:41

Kaip sumažinti iš kaimynų ir lauko sklindantį triukšmą

LRT radijo laida „Namai namučiai“, LRT.lt2016.01.30 15:41

Garsą, sklindantį oru, pavyzdžiui, kaimynų kalbėjimą, galima sumažinti, tačiau sunku suvaldyti konstrukcijomis sklindantį garsą, pavyzdžiui, smūgius į sienas, LRT RADIJUI tvirtina specialistai. Įmonės „Knauff“ atstovas Kastytis Vaseris, norint sumažinti garsą, siūlo įsirengti karkasines lubas ar sienas. Norint sumažinti iš lauko sklindantį garsą langų specialistas Arvydas Klimkevičius pataria atsisakyti orlaidžių.

Garso sklaida nepriklauso nuo pastato amžiaus

Anot dizainerio Vytauto Gurevičiaus, garsas yra sunkiai suvaldomas, nes jis virpina medžiagas, į kurias atsitrenkia. „Virpesiai per konstrukcijas arba plyšius plinta toliau. Dėl to garso suvaldymas gana komplikuotas. Be to, tokiu atveju galima išskirti triukšmo kilmę. Gali būti garsas, sklindantis oru, t. y. mūsų kalba, muzika. Gali būti garsas, kuris sklinda konstrukcijomis, t. y. smūgiai, žemo dažnio kolonėlė, kuri virpina grindis“, – vardija V. Gurevičius.

Izoliacinių medžiagų ir statybinės įrangos įmonės „Knauf“ atstovas K. Vaseris priduria, kad garsą žmonės suvokia nevienodai, nes žmonių klausa gali būti skirtingai jautri. Be to, anot specialisto, garso sklaidai įtakos turi ir paties pastato konstrukcija, jos statybai naudotos medžiagos.

„Mūsų praktika rodo, kad vis dėlto nėra taip, jog sena statyba yra vien tik bloga, o nauja – gera. Yra gana daug ir naujos statybos pavyzdžių, kai kyla problemų. Ne visa nauja statyba, kaip ir ne visa nauja statyba bloga. Visko būna. [...] Kokios medžiagos, sistemos buvo naudotos svarbu, bet labai svarbu ir darbų atlikimas“, – akcentuoja K. Vaseris.

Jo teigimu, reikalinga gera darbininko kvalifikacija, būtina, kad darbai būtų atliekami preciziškai. K. Vaseris tikina – net ir geriausią sistemą galima sugadinti arba ją pritaikyti ne taip, kaip tai turėtų būti daroma. „Praktikoje tokių atvejų pasitaiko labai nemažai“, – tvirtina specialistas.

Triukšmą gali perduoti ir medsraigtis

Pašnekovai nurodo, kad net netinkamai įsuktas medsraigtis gali tapti laidininku garsui. Norint sumažinti garso sklaidą, reikėtų naudoti specialias tarpines, kurios sumažintų vibraciją ir neperduotų garso iš vienos konstrukcijos į kitą.

Tai taikoma ir norint sumažinti garsus, sklindančius iš lauko. Anot Respublikinės langų ir durų gamintojų asociacijos vykdomojo direktoriaus A. Klimkevičiaus, kaip išspręsti pro langus sklindančio triukšmo problemą, priklauso nuo to, kokiame statinyje tai bandoma padaryti.

 „Naujame statinyje galime dėti dviejų kamerų trijų stiklų stiklo paketus. Dar patarčiau vengti orlaidžių, būsto vėdinimą spręsti kitais būdais. Orlaidė praleidžia tiek garsą, tiek šaltį. Seniems langams, jeigu pakankamas varčios storis ir yra galimybė, siūlau keisti stiklo paketą“, – sako A. Klimkevičius.

Jo tvirtinimu, geriausia vietoje anksčiau naudotų dviejų stiklų paketų įdėti trijų stiklų paketus. Specialistas pabrėžia, kad tai padaryti galima ne visada, todėl tai geriausiai galėtų nuspręsti tie specialistai, kurie sudėjo ankstesnius langus.

 „Pagrindinė klaida, montuojant langus, netinkamas medžiagų parinkimas. Jei pro tarpą tarp lango rėmo ir statinio praeita šaltis, praeina ir garsas. Vienas būdas mažiausiomis sąnaudomis sumažinti garsą, jei langai seni, – pakeisti tarpines. Tarpinė, ypač pabuvusi plastikiniame lange, po dešimties metų praranda savo izoliacines savybes tiek šalčio, tiek garso atžvilgiu“, – siūlo A. Klimkevičius.

Stebuklingų priemonių nėra

A. Klimkevičiaus tikinimu, nereikėtų pasitikėti reklamomis, siūlančiomis nenaudoti izoliacinių medžiagų, o tiesiog į tarpulangę įklijuoti specialią plėvelę. „Bet kokia plėvelė, kuri įdedama tarp stiklų, labiau dedama dėl saugos ar šilumos. Vienu metu buvo reklamuoja, kad [...] užtenka užklijuoti plėvelę ir ji nepraleis šalčio, garso. Tai alchemija. Iš tiesų taip nėra“, – tikina specialistas.

Jam antrina K. Vaseris, kurio teigimu panašiais stebuklingais būdais būdavo siūloma izoliuoti sienas nuo garso. Pašnekovo tvirtinimu, apsisaugoti nuo kaimynų keliamo triukšmo seniau būdavo siūloma net specialiais dažais, plėvelėmis ar vos 3 mm storio sienų dangomis.

 „Tai neišgelbės. Tai gali padėti dėl akustikos, komforto, esant pačioje patalpoje. Tai gali neleisti garsui atsimušti nuo aplinkinių sienų, esant pačioje patalpoje, bet garsui keliauti iš kitų patalpų tai netrukdo. [...] Norint pagerinti garso izoliaciją, reikia didinti sienų masyvumą. Tai padaryti beveik neįmanoma. Lieka kitas variantas – papildoma karkasinė konstrukcija“, – teigia K. Vaseris.

Pasak jo, gipso plokštės yra prieinamiausia ir dažniausiai naudojama priemonė. Specialisto tvirtinimu, tokia papildoma konstrukcija gali pagerinti oru sklindančio garso izoliaciją, tačiau reikalingos specialios medžiagos.

„To padaryti įprastinėmis medžiagomis ir pasiekti gero rezultato, deja, nepavyks. Reikalingas specialus gipso kartono sluoksnis arba keli. Reikalingos specialios tarpinės arba hermetikai, atskiriantys naują konstrukciją nuo senų. Tokia konstrukcija labai dažnai sugadinama“, – teigia K. Vaseris.

Jis priduria, kad tokiu būdu galima sumažinti ir triukšmą, girdimą iš aukščiau gyvenančių kaimynų, tereikia įrengti pakabinamas lubas. Tačiau K. Vaseris pastebi, kad neretai senuose būstuose tai padaryti sunku, nes, įrengiant karkasinę sieną ar lubas, sumažėja kambario plotas arba aukštis. Be to, jeigu papildoma siena ar lubos liečiasi su jau esamomis, garsas, sklindantis per konstrukcijas, vis tiek bus perduodamas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt