Tavo LRT

2016.01.26 18:39

S. Skvernelis: ES piliečiams saugumas svarbiau už Šengeną

LRT RADIJO laida „60 minučių“, LRT.lt2016.01.26 18:39

Sienos apsauga yra valstybės narės atsakomybė, o piliečiams jų saugumas daug svarbesnis už laisvą judėjimą, LRT RADIJUI sako vidaus reikalų ministras Saulius Skvernelis. Anot jo, dauguma valstybių pasiryžusios bent laikinai atstatyti sienų apsaugą.

„Sienos apsauga yra valstybės narės atsakomybė, tai jos atsakomybės ribos. Kai kyla krizė, valstybė narė privalo turėti galimybę reaguoti. [...] Iš tiesų kokiomis priemonėmis tai būtų įmanoma padaryti, nėra diskutuotina. Kokiu būdu būtų galima aktyvuoti šį mechanizmą, ar užtektų sienų valstybės narės leidimo, ar sprendimą galėtų priimti komisija arba taryba, – labai svarbu“, – tvirtina S. Skvernelis.

Jo teigimu, neformaliame Europos Sąjungos (ES) vidaus ir teisingumo ministrų susitikime buvo diskutuojama apie ES vidaus ir išorės sienų apsaugą, migraciją, terorizmą ir kitas aktualias problemas. Ministro tvirtinimu, susitikimo metu buvo aptarta tai, kad reikėtų sukurti Europos sienos ir pakrančių apsaugos tarnybą.

„Būtų numatytas mechanizmas, kaip būtų galima aktyvuoti šias pajėgas ir kokiu būdu užtikrinti jų veikimą valstybėse, kurios nesusitvarko su sienų apsauga, kokie būtų taikomi būdai, kiek būtų galima daryti įtakos arba riboti valstybių narių suverenitetą, koks turi būti numatytas rezervas šioms pajėgoms, kaip jos turėtų būti finansuojamos“, – nurodo S. Skvernelis.

Jis priduria, kad taip pat buvo kalbama apie Šengeno teisyno 26 straipsnio aktyvavimą, t. y., kad krizinėje situacijoje pagal aplinkybes valstybė narė galėtų atstatyti sienos apsaugą iki dvejų metų. „Taip, kol kas deklaruojama, kad Šengenas yra viena iš pagrindinių vertybių, bet daug kas pasisakė, kad šiuo metu piliečiams, gyventojams jų saugumas yra didesnė vertybė negu laisvas judėjimas“, – tvirtina Lietuvos vidaus reikalų ministras.

Plačiau apie tai klausykitės LRT RADIJO laidoje „60 minučių“ antradienį nuo 17 val.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt