Tavo LRT

2020.10.22 14:09

LRT skaitmenina sukauptus archyvus ir siekia juos padaryti prieinamus visiems

LRT.lt2020.10.22 14:09

LRT saugyklose yra sukauptas unikalus vaizdo ir garso įrašų archyvas, kuriame užfiksuoti beveik 100 pastarųjų metų svarbūs Lietuvos politiniai, kultūriniai, visuomeniniai įvykiai. LRT nuosekliai skaitmenizuoja įrašus iš fizinių laikmenų juos perkeldama į LRT mediateką bei siekia užtikrinti jų prieinamumą visiems besidomintiesiems.

„Mums, visuomeniniam transliuotojui, labai svarbu įamžinti svarbias Lietuvos valstybei politinio, kultūrinio, visuomeninio gyvenimo akimirkas ir jas išsaugoti ateities kartoms. Daugelį metų LRT archyve buvo kruopščiai kaupiami audio ir video įrašai, taip pat nuotraukos, skaidrės ir negatyvai, kuriuose užfiksuoti dabar jau istoriniais tapę įvykiai, žymėję svarbius Lietuvos valstybės etapus. Archyvus kaupiame toliau ir siekiame šį lobyną atverti visiems besidomintiesiems – suskaitmenintas, į interneto erdvę perkeltas turinys visuomenei yra lengviau ir paprasčiau prieinamas. Tai yra didelės apimties ilgalaikis projektas, tačiau nemažą dalį darbų jau esame padarę“, – komentuoja LRT generalinė direktorė Monika Garbačiauskaitė.

Video įrašų analoginėse laikmenose skaitmeninimo ir, esant poreikiui, restauravimo darbus LRT pradėjo dar 2007 metais, nuo 2010-ųjų atliekamas ir audio įrašų skaitmeninimas. 2018 m. antroje pusėje buvo pradėtas ES lėšomis finansuojamas projektas, skirtas užtikrinti prieinamumą prie LRT archyvuose esančių suskaitmenintų kultūros paveldo objektų. Projektą ketinama užbaigti 2021 metais. Jį užbaigus, paieška suskaitmenintuose LRT archyvuose taps paprastesnė.

LRT.lt mediatekoje bus įdiegta galimybė pasirinkti paiešką atlikti tik LRT archyvuose, kuris apima TV archyvą, TV naujienų tarnybos archyvą, Radijo archyvą, Foto dokumentų archyvą. Pasirinkus „Dienos įvykiai“ galimybę, bus galima surasti visus skaitmeninius įrašus, susijusius su dominančio įvykio data. „Mano išmaniojo archyvo“ galimybė leis prisijungusiam naudotojui dalintis savo asmeniniuose archyvuose turimais kultūros paveldo objektais, prenumeruoti naujai į mediateką įkeltus įrašus dominančiomis temomis.

LRT saugyklose audiovizualiniai objektai yra saugomi įvairiose fizinėse laikmenose – vaizdo ir kino juostose, magnetinėse garso juostose, kasetėse, vinilo ir kompaktinėse plokštelėse, taip pat archyvuojamos nuotraukos, skaidrės, negatyvai. Skaičiuojama, kad LRT šiuo metu jau yra sukaupusi 2 500 terabaitų suskaitmenintos archyvinės medžiagos. Per 2019 m. buvo suskaitmeninta 21,5 tūkst. įvairių audiovizualinių objektų (analoginio garso ir vaizdo juostos, kino juostos, archyvo nuotraukos), suarchyvuota – 17,5 tūkst. audiovizualinių objektų.

LRT mediateką kasdien papildo ne tik archyviniai suskaitmeninti įrašai, čia taip pat operatyviai įkeliamos LRT rodytos laidos, transliuoti koncertai, dokumentiniai ir vaidybiniai filmai, naujienų reportažai, interviu, kt. Tiesa, dėl autorinių teisių apribojimų ne visą suskaitmenintą, per TV ar radiją transliuotą turinį LRT gali skelbti internete.

Vien per 2019-uosius mediateką papildė daugiau nei 8 tūkst. audio įrašų ir dvigubai tiek, 16 tūkst., video įrašų. LRT mediatekoje šiuo metu jau yra daugiau nei 160 tūkst. audio ir video įrašų.

Pats seniausias LRT mediatekoje šiuo metu esantis įrašas yra 1917 metų vaizdo įrašas, kuriame užfiksuotas į Lietuvą atvykęs kazeris Vilhelmas II-asis.

LRT archyvuose saugoma:

13 579 (1896–1991m.) pavadinimų kino juostų originalų ir kopijų;

48 142 (1988–2012 m.) vaizdajuosčių (VHS, BTC, DVCAM);

184 029 įrašų radijo archyvo magnetinėse garso juostose, kasetėse, vinilinėse ir kompaktinėse plokštelėse;

64 500 nuotraukų senųjų fotografijų archyve (nuotraukos, negatyvai, pozityvai).