Tavo LRT

2020.10.20 17:59

Išpažinimai: apie ką (ne)susikalba mokslas ir religija?

LRT.lt2020.10.20 17:59

Šį rudenį startavusi nauja LRT PLIUS laida „Išpažinimai” įgauna pagreitį ir imasi analizuoti vis aštresnius dvasinių ieškojimų klausimus.

Laidos vedėjai religijotyrininkė Viktorija Urbonaitė ir publicistas Donatas Puslys sezoną pradėjo nuo populiarios piligriminių kelionių temos, netrukus ėmėsi patyčių ir atleidimo analizės, kalbėjo apie priklausomybių ir kopriklausomybių sprendimo būdus, aiškinosi dosnumo ir perdegimo ribas.

Didelio susidomėjimo sulaukė „Išpažinimų” laidos diskusija apie katalikiškų knygų leidybą ir skaitytojų pasirinkimus.

Išpažinimai. Filosofas Bachmetjevas: būtų žymiai smagiau, jei daugiau žmonių skaitytų šv. Augustiną negu Toliatą

O štai tema, ar mokslas ir tikėjimas gali vienas kitą papildyti, o gal kaip tik yra nesuderinami ir išsilavinusiam žmogui derėtų atsikratyti tikėjimo, tapo netikėtu atradimu. Pokalbyje dalyvavusi mokslo žurnalistė Goda Raibytė sako, kad jos neįtikina esami argumentai apie Dievo egzistavimą ir mokslo šviesoje ji neieško dieviškųjų atsakymų.

Ją kalbinusi laidos vedėja Viktorija Urbonaitė mano, jog mokslas ir tikėjimas yra esminis tiesos ieškojimo aspektas: „Pasenusi teologinė tradicija, paremta sustabarėjusiais ritualais, apaugusi legendomis ir prietarais, neišprusimu, paremta ne mokslu, o tuščiu davatkizmu, turi būti vertinama ypač atsargiai. Stereotipai ir klišės žmones įkalina. Melstis tik todėl, kad taip nori tavo močiutė – tai dar nėra tikėjimas“.

Išpažinimai. NASA žvaigždes kalbinusi žurnalistė Goda Raibytė: reikia atskirti mokslą ir religiją

Diskusiją perėmęs Donatas Puslys prisipažįsta, jog ne kartą girdėjo pastabą apie tai, jog būdamas išsilavinęs ir šiuolaikiškas žmogus, jis vis dar tiki Biblijos pasakomis, kaip kad tikėjimo tiesas vadina dalis visuomenės. Tačiau Donatas sako, jog visų pirma rimtai diskusijai apie religijos esmę tikrai neužtenka ketvirtos klasės tikėjimo pamokų žinių.

Į pokalbį įsijungęs Vilniaus Universiteto kapelionas kun. Eugenijus Puzynia SJ reziumuoja, jog šioje diskusijoje iš esmės priešpriešos nėra. Ji dirbtinė, nes mokslas ir tikėjimas kalba apie skirtingus dalykus ir jų argumentai nesusikerta. Mokslas ir tikėjimas ieško atsakymo į skirtingus klausimus: jei vienas klausia, kodėl Žemė sukasi, tai kitas – kokia prasmė joje gyventi. Jis teigia, kad tikėjimas gali ir turi būti pagrįstas racionaliu protu bei logiškais argumentais.

Laida „Išpažinimai“ intriguoja į tikėjimą pažvelgti naujoje, šiuolaikinio žmogaus šviesoje: atsikratyti prietarų, išankstinių nuostatų ir laužyti stereotipus.

Visas LRT PLIUS laidas „Išpažinimai” galite rasti LRT mediatekoje.

Populiariausi