Tavo LRT

2016.01.18 20:45

Pasaulio įdomybės: Švedijoje – parduotuvė be pardavėjų

Indrė Anskaitytė, LRT Radijo laida „Pasaulio laikas“, LRT.lt2016.01.18 20:45

Vienas pietų Švedijos Vikeno kaimelio gyventojas sumanė atidaryti parduotuvę be pardavėjų. Švedui tokia idėja kilo, kai jis netyčia sudaužė paskutinį kūdikių maisto indelį ir buvo priverstas važiuoti 20 km iki artimiausios dirbančios parduotuvės. Parduotuvė, kurioje nebus darbuotojų, senajame Vikeno pašto pastate nuolat veiks visus metus. Registruoti klientai naudosis išmaniųjų telefonų programėle, kuri atrakins prekybos vietos duris ir skenuos prekes, o vartotojai gaus sąskaitą už viso mėnesio pirkinius, praneša LRT RADIJAS apžvelgdamas įdomiausias pasaulio naujienas.

Praėjus vos kelioms valandoms, kai Pasaulio Sveikatos organizacija paskelbė, kad Vakarų Afrika įveikė Ebolos virusą, Siera Leonės medikai pranešė apie vieno gyventojo mirtį nuo šios ligos. Siera Leonėje nebuvo užfiksuotas nė vienas susirgimas Ebola nuo praėjusių metų lapkričio.

***

Marselio žydų bendruomenės lyderis sausio 12 dieną paragino šiame pietiniame Prancūzijos uostamiestyje gyvenančius žydus nenešioti kipų iki, pasak jo, geresnių dienų. Toks raginimas išsakytas praėjus dienai po to, kai ginkluotas paauglys vidury dienos užpuolė 35 metų žydą mokytoją ir sužeidė jam ranką bei petį.

15-metis kurdas policijai sakė veikęs grupuotės „Islamo valstybė“ vardu. Šis išpuolis prieš žydus per pastaruosius kelis mėnesius jau trečias Marselyje, kuriame, po Paryžiaus, gyvena antra pagal dydį Prancūzijos žydų bendruomenė.

***

Prancūzijoje dėl „rimto nelaimingo atsitikimo“ per skausmą malšinančių vaistų, kurių pagrindą sudaro kanapės, bandymus vienas asmuo yra komos būklės, o dar penkis žmones teko hospitalizuoti. Iš viso vaistų bandymuose dalyvavo 90 savanorių.

***

Europos Žmogaus Teisių Teismas nusprendė, kad įmonės turi teisę stebėti savo darbuotojų privačias žinutes internete. Tokį sprendimą teismas priėmė po to, kai vienas rumunų inžinierius iškėlė ieškinį prieš savo darbdavį. Vyras buvo atleistas iš darbo už tai, kad privačiose pokalbių svetainėse bendravo ne tik darbo reikalais, bet ir susirašinėjo su savo sužadėtine bei broliu.

Teismas nutarė, kad darbdavys turi teisę patikrinti, ar jo darbuotojas darbo valandomis atlieka darbo užduotis. Teisėjas atmetė darbuotojo skundus, esą, patikrinus konfidencialią korespondenciją, buvo pažeista jo teisė į privatumą.

***

Britų žaislų gamintojai sukūrė lėlių, „turinčių“ įvairių negalių, seriją. Sukurti tokius žaislus įkvėpė Jungtinėje Karalystėje vykusi socialinė kampanija „Žaislas, panašus į mane“ (angl. Toy Like Me). Kampanija kvietė vaikų, turinčių negalią, tėvus pakoreguoti namuose esančius žaislus, kad jie atrodytų panašesni į realius žmones, bei pasidalyti nuotraukomis internete.

***

Labiausiai į šiaurę nutolusioje Japonijos Hokaido saloje jau daug metų Kami-Shirataki stotyje kasdien stoviniuoja ir traukinio laukia vienintelis keleivis – į pamokas keliaujanti mokinė. Traukinys šioje stotyje sustoja tik du kartus per dieną, kad merginą nuvežtų ir parvežtų iš mokyklos. „Japan Railways“ ketino galutinai nutraukti šį maršrutą, tačiau buvo nuspręsta neapleisti mokytis keliaujančios merginos ir tęsti stoties veiklą, kol ji baigs mokyklą.

***

Jungtinių Amerikos Valstijų loterijos „Powerball“ rekordinį daugiau nei 1,5 mlrd. dolerių aukso puodą pasidalijo trys laimėtojai. Tikimybė išlošti didįjį prizą buvo viena iš 292 mln. Šis aukso puodas, kurio pradinę sumą sudarė 40 mln. dolerių, buvo lošiamas nuo lapkričio 7-osios. Dabartinis prizas gerokai viršija ankstesnį JAV loterijų rekordą – 656 mln. dolerių.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.