Tavo LRT

2016.01.17 11:58

Klausiate – atsakome. Kodėl taip tyliai skamba karilionai?

Karilionas – gana retas bažnyčių bokštuose esantis instrumentas, kurį sudaro 61 skirtingo dydžio varpas. Tokių instrumentų Lietuvoje yra tik trys, o jų kuriamas skambesys gerokai skiriasi nuo įprastų varpų.

Šalia Lukiškių aikštės esančiame Šv. apaštalų Pilypo ir Jokūbo bažnyčios bokšte rudenį atidarytas instrumentas, išlietas Nyderlanduose. LRT RADIJO klausytojas domisi šio kariliono koncertų laiku. „Daugybė žmonių džiūgavo, kad Vilniuje prieš kelis mėnesius atsirado karilionas. Norėčiau sužinoti, kokiu laiku galima jo pasiklausyti ir kodėl karilionas skamba taip tyliai?“ – klausia jis.

Vienuolis dominikonas brolis Pijus teigia, kad šis instrumentas skamba kasdien du kartus, taip pat – per religines, kultūrines, valstybines šventes.

„Karilionas kiekvieną dieną 12.55 val. pradeda savo trumpą koncertą, trunkantį penkias minutes. Taip pat, baigiantis dienai, 19.30 val. skamba senovinė viduramžių dominikoniška giesmė „Salve Regina“. Taip pat yra trumpučiai šaukiniai prieš 12 ir 18 val. mišias“, – sako brolis Pijus.

Anot jo, mažu skambėjimo garsumu buvo nustebinti ne tik vilniečiai, bet ir patys broliai dominikonai.

„Vilniečiai buvo įpratę, kad, jei jau skamba bažnyčios varpai, jie turi girdėtis už 15 km. Bet kuomet buvo atidarytas karilionas, mes visi – ir žmonės, atėję pasiklausyti, ir patys broliai dominikonai – buvome nustebę, kad karilionas groja pakankamai tyliai. Tuomet susisiekėme su kariliono kūrėjais“, – pasakoja jis.

Instrumento kūrėjai paaiškino, kad tai nėra įprasti bažnyčios varpai, o visų pirma muzikos instrumentas. Tai reiškia – kai vienu metu skamba didžiausias varpas, sveriantis 3,5 t, ir mažiausias varpas, sveriantis vos 7 kg, jie abu turi girdėtis. Tad jei didysis varpas bus paleidžiamas visu garsu, nebus girdėti jokio kito.

„Tad karilionas yra suderintas taip, kad jam grojant būtų girdimi visi jį sudarantys varpai, net ir pats mažiausias. Todėl, klausantis kariliono, reikėtų stovėti nuo bokšto atsitraukus 30–50 m. Tuomet garsas bus pats gražiausias ir įdomiausias“, – tikina brolis Pijus.     

Šis sostinės karilionas yra trečiasis Lietuvoje, kiti stovi Vilniuje ir Kaune. Skaičiuojama, kad visuose pasaulio žemynuose yra per 600 karilionų. Daugiausia jų – Belgijoje, Nyderlanduose, Prancūzijoje ir Vokietijoje.