Tavo LRT

2016.01.09 12:23

Šeštadienį – jubiliejinis bėgimas Sausio 13-ajai atminti

Šeštadienį, minint Sausio 13-osios tragedijos metines, bėgikai susirinks jubiliejiniame 25-ajame bėgime „Gyvybės ir mirties keliu“. Nuo pat 1992 m.  bėgime dalyvaujantys bėgikai tvirtina kiekvienais metais tai darantys tam, kad pagerbtų žuvusiuosius už Lietuvos laisvę.

Anot bėgimo organizatoriaus Lietuvos bėgimo mėgėjų asociacijos prezidento Vidmanto Dobrovolsko, pirmasis bėgimas įvyko 1992 m. Į pirmąjį bėgimą užsiregistravo 557 dalyviai. „Šio bėgimo iniciatorius – dabartinis Lietuvos bėgimo mėgėjų asociacijos prezidentas Romas Bernotas. Manau, kad jis šiemet nebėgs, bet renginyje vis tiek dalyvaus“, – sako V. Dobrovolskas.

Dabar dalyvių skaičius gerokai išaugo. Penktadienį buvo užsiregistravę net 4 tūkst. bėgikų. Pasak V. Dobrovolsko, tikimasi, kad galiausiai šis skaičius išaugs iki 4,5 tūkst. Tarp jų yra ir didelėmis grupėmis bėgančių žmonių. V. Dobrovolsko tvirtinimu, bėgimuose labai aktyviai dalyvauja mokyklos – iš kiekvienos paprastai užsirašo apie 30–50 mokinių. Be to, aktyviai dalyvauja kariškiai, Šaulių sąjunga. O net trys bėgikai bėgs jau 25 kartą.

Nuo pat 1992 m.  Vytautas Mickus, kuris tvirtina dar iki pirmojo bėgimo dažnai bėgiodavęs neprofesionaliai, o vėliau bėgime „Gyvybės ir mirties keliu“ dalyvavęs tam, kad pagerbtų Sausio 13-ąją žuvusius žmones.

„25-as bėgimas reiškia visų tų įvykių ir žmonių, kurie dalyvavo Sausio 13-osios įvykiuose, prisiminimą. Šiame bėgime vyrauja draugiškumo ir patriotizmo dvasia. Nubėgęs lyg ir „pasikrauni“ patriotizmo“, – tikina V. Mickus.

Vyras tvirtina neskaičiuojantis laiko, per kurį įveikia trasą. Anot bėgiko, svarbiausia dalyvauti. „Laikas nefiksuojamas. Svarbu dalyvauti ir įveikti tą atkarpą. Būdavo visokių rezultatų. Kadangi bėgimas vyksta po šventinio periodo, fizinė forma ne visada būna geriausia. Per kiek laiko įveiki trasą, tiek ir gerai“, – įsitikinęs bėgikas. Jis priduria ir toliau dalyvausiantis bėgimuose, kol tai daryti leis sveikata.

Panašios nuostatos laikosi ir taip pat 25-ą kartą bėgime dalyvausiantis Stasys Čirba, kuris tvirtina tai darantis tam, kad pagerbtų žuvusiuosius, tarp kurių buvo ir jo studentas Rolandas Jankauskas. „Norėjosi išlaikyti tą dvasią, kuri mus lydėjo. Kiekvienais metais bandau prisiminti žuvusiuosius. [...] Noriu pagerbti tuos 14 žmonių, kurie žuvo už Lietuvos laisvę“, – tvirtina S. Čirba.

Jo teigimu, bėgimas simbolizuoja iškovotą laisvę. „Tikrai gerai prisimenu tuos laikus, kai mes buvome suvaržyti ir turėjome tiesiog meluoti į akis. [...] Toks dvasios pakilimas mane lydi nuo pat pirmųjų minučių, kai Katedros aikštėje pamačiau trispalvę vėliavą. Tai taip suvirpino širdį, kad ir dabar prisiminus balsas pradeda drebėti“, – pasakoja S. Čirba.

Šeštadienį bėgimo „Gyvybės ir mirties keliu“ registracija prasidės 10 val. prie Antakalnio kapinių, kur dalyviams bus išduodamos simbolinės apyrankės. Paskui planuojama pasakyti kalbą, regionų atstovai, svečiai, dalyviai padės gėlių ant žuvusiųjų kapų. Jiems sugrįžus, 12 val., bus duotas startas. Nuo Antakalnio kapinių jie bėgs iki Televizijos bokšto. Bėgikams reikės įveikti 9 km.

Dalyviai startuos iš aikštelės prie Antakalnio kapinių. Toliau bėgs Karių Kapų g., Kuosų g., Jūratės g., L. Sapiegos g. Išbėgę į Antakalnio g., perbėgs per Žirmūnų tiltą, toliau trasa tęsis Šeimyniškių g., Konstitucijos pr., T. Narbuto g., Laisvės pr., L. Asanavičiūtės g., A. P. Kavoliuko g. ir Sausio 13-osios g. iki Vilniaus televizijos bokšto.

Planuojama, kad pirmieji bėgikai finišą pasieks jau po 30–35 min., o paskutiniai – po 1 val. 20 min. Visiems atbėgus, bus pagerbta gausiausia komanda ir mokykla, kurios mokinių daugiausia dalyvavo bėgime. Paskui bus padėtos gėlės prie memorialo ir sugiedotas Lietuvos himnas.

Šis bėgimas rengiamas ir Briuselyje, Londone, Madride, Helsinkyje, Čikagoje, Niujorke, Portlande ir San Franciske.