Tavo LRT

2020.10.01 07:47

LRT tiesiogiai transliuos diskusijas iš šiuolaikinio meno mugės „ArtVilnius‘20“

LRT.lt2020.10.01 07:47

Šį penktadienį, spalio 2 d., Vilniuje prasideda šiuolaikinio meno mugė „ArtVilnius‘20“. Visas tris mugės dienas čia veiks ir speciali LRT studija (meno mugės stende 5.18), kurioje vyks įdomūs susitikimai ir diskusijos, o jas tiesiogiai transliuos LRT.lt portalas. 

Užsukę į LRT stendą mugės lankytojai taip pat galės stebėti tapytojos Monikos Plentauskaitės performansą. Baltijos šalių jaunųjų menininkų konkurse „Jaunojo tapytojo“ prizą pelniusi M. Plentauskaitė visas mugės dienas kurs improvizuota drobe virsiančiame LRT stende įmažindama mugės dalyvius ir lankytojus.

Specialią transliaciją penktadienį, spalio 2 d., rengia ir radijo programa LRT KLASIKA – nuo 16.05 val. laida „Pakeliui su klasika“ bus tiesiogiai transliuojama iš mugės. Laidą ves Jolanta Kryževičienė ir Gabija Narušytė. Apie meno mugės „ArtVilnius“ apdovanojimus laidoje bus kalbama su vertinimo komisijos pirmininke dr. Julija Reklaite ir komisijos nare Lina Lapelyte, taip pat bus kalbinami instaliacijos „Premjera – in memoriam“ menininkai Algimantas Aleksandravičius ir Remigijus Kriukas. Bus aplankytos Kristinos Norvilaitės ir Molėtų galerijos bei performansų erdvės, o transliacijos pabaigoje laidos vedėjos su mugės architekte Olga Voišnis ir meno vadove Sonata Baliuckaite diskutuos, kokį meną verta įsileisti į namus ir ką turėtų žinoti perkantieji meno kūrinius.

LRT.lt portalas tiesiogiai transliuos iš viso penkis kultūros ir meno renginius – diskusijas, paskaitas, leidinių pristatymus.

Spalio 2 d., penktadienis

16.00–17.00 val. Lietuvos kultūros instituto rengiama diskusija „Kovidinės eros scenarijai Lietuvos kultūros tarptautiškumui“. Dalyvauja Ūla Tornau, Robertas Narkus, Giedrė Malūkaitė. Moderuoja Juta Liutkevičiūtė-Kiudė.

Lietuvos menininkų ir kuratorių aktyvus dalyvavimas globaliame kultūros tinkle, tvarios kultūros profesionalų ir organizacijų partnerystės, tarptautiniai projektai ir pripažinimai – visa tai praranda realumą COVID-19 pakeistame pasaulyje. Mažėja prielaidų tarptautiniam bendradarbiavimui, didėja socialiniai atstumai. Ar pokovidinėje eroje viską reikės pradėti nuo pradžių, kaip išlaikyti iki šiol sukurtas galimybes, kaip vystyti kultūros tarptautiškumą kovidiniame pasaulyje, kad naująją erą pasitiktumėme konkurencingi ir stiprūs?

17.30–18.30 val. Vilniaus dailės akademijos tekstilės galerijos „Artifex“ 10-ties metų veiklos katalogo pristatymas.

Spalio 3 d., šeštadienis

13.00–14.00 val. diskusija „Galerijų ateitis: radikalių transformacijų metas“. Dalyvauja meno galerijos „Meno parkas“ vadovas Arvydas Žalpys, galerijos „The Rooster Gallery“ vadovė Jurgita Juospaitytė-Bitinienė ir kt. Moderuoja Simona Skaisgirytė-Makselienė.

Akivaizdu, kad atsiradus internetui, internetinėms meno kūrinių pardavimo platformoms, kuomet daugelis menininkų turi savo asmeninius tinklalapius ir socialinių tinklų paskyras, per kurias vykdo pardavimus, galerijos kaip tarpininko tarp menininko ir visuomenės vaidmuo smarkiai susvyravo. Šiuo metu galerijų sektorius turi iš esmės persvarstyti savo misiją bei veiklos būdus, kad įrodytų savo reikalingumą visuomenei, nes priešingu atveju galerija kaip reiškinys gali nunykti. Ir ne tik dėl to, kad atsirado labai daug alternatyvių meno kūrinių pardavimo kanalų, bet ir dėl to, kad muziejai aktyviai įsuka didžiųjų parodų rengimo industriją, kuri generuoja dideles pajamas, didelius žiūrovų srautus ir populiarumą, ir su šiuo reiškiniu mažoms privačioms galerijoms konkuruoti yra labai sunku. Taigi, kaip turi transformuotis šiuolaikinė meno galerija, kad ji taptų nepamainoma meno rinkos dalyve, atlaikančia konkurenciją su aukcionais, mugėmis, muziejų parodomis bei internetinėmis pardavimo platformomis?

14.30–15.30 val. kuratorės, šiuolaikinio meno rinkos ekspertės Justės Jonutytės paskaita „Kolekcionavimo ABC. Ką turi žinoti kiekvienas žmogus prieš įsigydamas meno kūrinį.”

16.00–17.00 val. MO muziejaus piešinių knygos pristatymas. Moderuos Virginijus Kinčinaitis.

Šiuolaikinio meno mugė „ArtVilnius“ yra rengiama vienuoliktą kartą. Šių metų mugėje dalyvaus 50 galerijų ir 200 menininkų iš 10 šalių.