Tavo LRT

2015.12.31 15:39

Perspėja apie fejerverkų keliamus pavojus

Lietuvoje nėra iš rankos leidžiamų fejerverkų, LRT RADIJO laidoje „Lietuvos diena“ perspėja  Lietuvos priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento Ugniagesių gelbėtojų mokyklos Mokymo skyriaus viršininkas Gintaras Paulauskas. Jis atkreipia dėmesį, kad reikėtų perskaityti fejerverkų naudojimo instrukciją ir nebandyti, pavyzdžiui, nulaužti raketos lazdelės.

– Koks Jūsų pagrindinis perspėjimas pirotechnikos naudotojams?
– Reikėtų, kad, nusipirkę fejerverką, žmonės pirmiausia susipažintų su instrukcija. Žinoma, fejerverkus reikėtų pirkti iš pardavėjų, kurie turi reikiamus leidimus.
– O yra tokių, kurie leidimų neturi?
–  Yra tokių pardavėjų, kurie patys pasigamina pirotechnikos gaminius  ir juos parduoda draugams arba duoda šaudyti. Tai labai pavojinga – tolygu savižudybei. Tai galima pavadinti rusiška rulete, nes nežinote, ar fejerverkas suveiks taip, kaip turi tai padaryti.
Pirotechnikos gaminiai, kurie patenka į rinką ir yra sertifikuoti (visi fejerverkai rinkoje yra sertifikuoti), apsaugoti nuo nesankcionuoto veikimo arba veikimo ne taip, kaip turėtų. Nusipirkę tokį fejerverką, pirmiausia perskaitykite instrukciją.
– LRT RADIJO klausytojai domisi, ką saugiau naudoti – petardas ar fejerverkus?
– Mano patarimas – jei norite gražaus vaizdo, daug nedaryti, [...] nusipirkite bateriją. Galite įsigyti pačią paprasčiausią 19–25 ar daugiau šūvių bateriją. Tikrai turėsite gražų vaizdą ir būsite saugūs.
Petardos, raketos, romėniškas žvakės yra pavojingesnės. Be to, jas žmonės neteisingai leidžia. Kažkodėl galvojama, kad raketas, dar blogiau – romėniškas žvakes, galima leisti iš rankų. Nėra Lietuvoje fejerverkų, kurie leidžiami iš rankų.
– Fejerverkai pagal pavojingumą skirstomi į keliančius mažą, vidutinį ir didelį pavojų. Kuo jie skiriasi?
– Paprastas pilietis gali įsigyti pirmos, antros ir trečios kategorijos fejerverkus. Ketvirtos kategorijos fejerverkai skirti tik profesionalams, baigusiems specialius mokymus. Šie fejerverkai skiriasi garsu, užtaiso dydžiu, pavojumi, kurį kelia aplinkiniams. Pirmos kategorijos fejerverkai yra patys silpniausi, trečios (didelį pavojų keliantys fejerverkai, kuriuos gali įsigyti piliečiai) – patys stipriausi.
– Sakote, kad ketvirtos kategorijos fejerverkus gali įsigyti tik profesionalai. Ar paprasti žmonės negali patekti ten, kur patenka profesionalai?
– Tikrai ne. Pardavėjų, kurie parduoda profesionalius fejerverkus, nepamatysite mažmeninėje prekyboje. Tai fejerverkai, leidžiami su elektriniais degikliais. Jie didelio galingumo. Fejerverkų, kuriuos leidžia, pavyzdžiui, profesionalios įmonės, taip pat paprastai neįsigysite. Dar daugiau, norint juos įsigyti, reikia nueiti ilgą kelią: baigti mokymo programą, gauti licenciją, leidimą.
– Kokiais atvejais dėl pirotechnikos žmonės nukenčia?
– Deja, Lietuvoje taip yra, kad, nusipirkę bet kokį daiktą, mes jau žinome, kaip juo naudotis, net neperskaitę instrukcijos. Galiu paklausti – kiek žmonių, nusipirkę kavamalę, perskaitė jos instrukciją? Iš 100 turbūt bus 1, nes mes juk „mokame“. Taip pat yra su fejerverkais. Visi galvoja, kad viską žino, kad saugu, todėl skaityti instrukcijos nereikia. Instrukcijos rašomos tam, kad žmogus saugiai galėtų paleisti fejerverką.
Naudojantis baterija, jeigu ji nedidelė, daroma klaida, kai baterija pastatoma ant nelygaus paviršiaus. Šaudymo metu ji gali apvirsti. Tada fejerverkas šaudys į bet kurią pusę. Reikėtų pastebėti, kad baterija iš visų fejerverkų pati saugiausia.
Dagiausia problemų kelia raketos, kurios taip pat skirstomos į pirmą, antrą ir trečią kategoriją. Jos būna su ilga lazda ir žmonės nepagalvoja apie tai, kad viskas, kas pakyla į dangų, nukrinta. Tas ilgas medinis pagalys, pakilęs į viršų, sprogus raketai, krinta žemyn. Todėl reikia įvertinti atstumą: kiek raketa pakyla į viršų, tiek pagalys, krisdamas žemyn, nuskries į tolį.
Toks pagalys gali netgi pramušti trijų dalių laminuotą priekinio automobilio lango stiklą. Be to, kartais žmonės pagalvoja, kad raketos pagalys per ilgas, todėl reikėtų jį nulaužti ir tik tada paleisti raketą. Tas pagalys iš tiesų yra stabilizatorius, kad raketa į viršų kiltų tiesiai. Nulaužus raketos stabilizatoriaus dalį, raketos trajektorija neprognozuojama. Ji netgi gali sugrįžti ir sprogti virš galvos ar po kojomis.
– Žinoma, reikia laikytis instrukcijos, bet kartais žmogus gali naudoti pasenusį gaminį ar įsigyti paties pardavėjo pagamintą fejerverką ir to nežinoti. Kaip to išvengti?
– Pakartosiu – reikėtų pirkti tose įmonėse, pardavimo vietose, kurios turi leidimą prekiauti pirotechnikos gaminiais. Tas leidimas turi kabėti prekybos vietoje. Jeigu jo nėra, įstaiga neteisėtai prekiauja pirotechnikos gaminiais.
Įstaigos, kurios prekiauja teisėtai, turi leidimus pardavinėti pirotechnikos gaminius ir parduoda tik sertifikuotus, saugius fejerverkus. Tačiau net ir tarp tokių gaminių kartais pasitaiko gamyklinio broko. Būna taip, kad baterija šaudo, bet ne visa iššauna, o, praėjus dar kelioms minutėms, vėl ima šaudyti. Yra buvę tokių atvejų.
Yra pasitaikę, kai žmonės net žūdavo, nes, nebaigus baterijai šaudyti, žmogus prieidavo ir pasilenkdavo virš baterijos, kad pasižiūrėtų, kas nutiko, kodėl fejerverkas nebešauna, o baterija tuo metu iššaudavo. Mano patarimas toks: jei nusipirkote bateriją ir matote, kad ji neiššovė iki galo, 15 minučių prie jos neiti, nes ji gali atnaujinti šaudymą. Po 15 minučių, jei įmanoma, reikia užpilti bateriją vandeniu ir grąžinti pardavėjui, kuris ją pardavė, nes tai – nekokybiškas gaminys.