Tavo LRT

2020.09.22 08:34

„(Ne)emigrantai“: lietuvės medikės akistata su pandemija Londone

LRT.lt2020.09.22 08:34

Londonas – nebe toks, koks buvo. Nebe toks triukšmingas ir nebe toks linksmas. Anksčiau turistai iš viso pasaulio čia plūsdavo pramogauti, tačiau dabar jų penkiskart mažiau. „Koronavirusas viską pakeitė“, – sako dvejus metus Jungtinės Karalystės sostinėje gydytoja dirbanti Monika Kalesinskaitė. 

Nuo pandemijos pradžios miestas išgyveno kelis skirtingus etapus. Iš pradžių atrodė, kad COVID-19 niekam nerūpi, po to prasidėjo visuotinė baimė, tada visi susigriebė saugotis, bet galiausiai 9 mln. gyventojų turintis megapolis vėl atsipalaidavo. „Manau, dauguma žmonių pavargo. Galbūt kartais labai sunku patikėti kažkuo, jeigu tai neįvyksta tavo šeimoje, tavo artimam žmonių rate. <...> Galbūt nepajautus tiesioginių padarinių, atsirado netikinčiųjų, atsirado visokių konspiracijos teorijų“, – sako Londone gyvenanti lietuvė.

Tada, kai pasirinko darbą Londone, Monika negalėjo nė susapnuoti, kad vos jai svetimame mieste įleidus šaknis pasaulį ištiks nesuvokiamo dydžio krizė, o jos priešakyje bus ji kartu su kolegomis medikais. Jau gerą pusmetį visa Jungtinė Karalystė papuošta plakatais ir vėliavomis, ant kurių – padėkos žodžiai, skirti nacionalinei sveikatos tarnybai NHS, kurios dalimi yra ir Monika.

Pats sunkiausias jaunos gydytojos etapas, kuriam nei ji, nei kiti medikai nebuvo pasiruošę, prasidėjo šių metų kovą. „Man asmeniškai buvo baisu, nes mačiau ir sekiau naujienas Lietuvoje, mačiau, kas vyksta, jaučiau didelį nesaugumo jausmą. Aš pati nustojau eiti į barus ir naudotis viešuoju transportu kelios savaitės prieš Anglijai užsidarant. Ėmiausi asmeninių saugos dalykų, bet kas iš to, jeigu vienas saugaisi, o kiti ne. Iš pradžių buvo chaosas, visko trūko, nebuvo kaukių, buvo nežinia, ką darysim“, – pirmąsias dienas paskelbus pandemiją prisimena Monika.

Medikė sako, kad tokiuose dideliuose miestuose kaip Londonas pandemija smogė stipriausiai. Pasak jos, įprasta tvarka, kai pacientai priimami gydytojo kabinete, Anglijos poliklinikose bent jau šiais metais negrįš. Dabar tiek Monika, tiek jos kolegos daugiausia konsultuoja telefonu. Žmonės tuo nepatenkinti, tačiau tokia yra gyvenimo megapolyje kaina. „Pas specialistus eilės yra labai didelės, tai dažniausiai nuo siuntimo išrašymo, nuo nukreipimo pas specialistą gali užtrukti nuo 6 mėn. iki metų, kol pamatysi tą specialistą“, – pastebi Monika.

Nors galbūt kai kam atrodo, kad medikai po užsienio šalis migruoja tik dėl didesnio atlygio, Monika sako, kad pinigai jai tikrai nėra svarbiausias dalykas. Be to, uždarbis Jungtinėje Karalystėje nėra jau toks didelis, kaip gali atrodyti. „Lyginant su lietuvišku atlyginimu jis čia gali 3–4 kartus skirtis. Skamba įspūdingai, bet gyvenimo lygis čia yra kitoks“, – sako Monika.

Laidą „(Ne)emigrantai“ žiūrėkite antradienį 19.30 val. per LRT TELEVIZIJĄ.