Tavo LRT

2015.12.28 15:19

Sirijos pabėgėlių gyvenimas iš arti – LRT dokumentiniame filme „Svetimoje žemėje“

LRT.lt 2015.12.28 15:19

Libanas – pirmoji šalis, į kurią plūsta pabėgėliai iš karo alinamos Sirijos. Jų gyvenimą iš arti pamatė LRT kūrybinė grupė – žurnalistas Edvardas Špokas, režisierė Eglė Marija Želvytė ir operatorė Miglė Gaižiūtė. Lietuvių įspūdžiai nugulė dokumentiniame filme „Svetimoje žemėje“.

Keturmetis Nouras oficialiai ieškomas už dvi žmogžudystes, nors tuo metu, kai jos įvykdytos, berniukas net nebuvo gimęs. Halai buvo šešiolika, kai ji pirmą kartą išgirdo raketos švilpimo garsą – nuo to laiko kaskart  atrodo, jog šįkart ji nusileis ant moters namų. Yahya savo namuose glaudė pabėgėlius, kol Naujųjų metų naktį teko bėgti pačiam. Abdulas nespėjo su savimi pasiimti net svarbiausių dokumentų, tačiau šiandien jaučiasi turtingas, nes turi 400 vaikų – jiems atidarė mokyklą.

Visi šie žmonės – pabėgėliai. Dabar jie gyvena Libane. Sirijoje liko gražiausi jų prisiminimai ir baisiausi košmarai. Visi jie svajoja apie tėvynę, tačiau yra priversti glaustis svetimoje žemėje.

„Sunku tiek protu, tiek emociškai suvokti, ko žmonės neteko bėgdami nuo karo. Viskas dar sudėtingiau, kai pamatai, kaip dabar jiems tenka gyventi. Kai pabėgėliai Libane turi kovoti ne tik už orumą, bet galvoti, kaip pamaitinti vaikus, – pasakoja filmo scenarijaus autorius E. Špokas. – Svarbu, kad filme pavyko parodyti ir tas tamsiausias pabėgėlių gyvenimo puses, ir tas vilties kibirkštėles, kad Sirijos vaikai netaps prarastąja karta.“ 

LRT dokumentinis filmas „Svetimoje žemėje“ – tarptautinio projekto „Žiniasklaida vystymuisi“ (angl. Media4Development) dalis. Projektą įgyvendina VšĮ „Europos namai“ kartu su Nacionaline nevyriausybinių vystomojo bendradarbiavimo organizacijų (NNVBO) platforma.

Filmo premjera – antradienį, gruodžio 29 dieną, 21.15 val. per LRT TELEVIZIJĄ.