Tavo LRT

2015.12.23 19:57

Klausiate – atsakome. Kokias eglutes pirkti ekologiškiau: vazonines ar kirstas?

Miglė Talalytė, LRT.lt2015.12.23 19:57

Ekologiškumo klausimas, kalbant apie eglutes, – nevienareikšmis. Mat kai kurios eglutės kertamos retinant mišką ir vėliau yra panaudojamos biokuro gamybai, o miške pasodintos vazoninės eglutės ne visuomet prigyja. Taip sako VDU Kauno botanikos sodo vyresnioji dendrologė Jonita Opulskienė.

LRT.lt portalo skaitytoja domisi, kurias eglutes – kirstas ar vazonines – puošti per šventes yra ekologiškiau. „Ar vazoninės eglutės, vėliau pasodintos, gali prigyti? Jei ne, kaip atskirti, kurios eglutės vėliau galės prigyti?“ – teiraujasi ji.

„Gerai, kad žmonės renkasi įvairius, skirtingus kelius. Tačiau ekologiškumo klausimas – nevienareikšmis. Juk sunku pasakyti, kas geriau: skintų gėlių puokštė ar vazoninė gėlė. Tai priklauso nuo aplinkybių: jei žmogus turi kur sodinti – gerai, bet ar galime visi kasmet susodinti kalėdines egles?“ – kalba specialistė.

Anot J. Opulskienės, miškininkai retina, iškerta per tankiai sudygusias eglutes, daug mažų eglučių naudojamos biokuro gamybai. Specialistės manymu, galima pirkti ir nukirstą eglutę, tik nesmagu, jei po švenčių jos kelias dienas mėtosi gatvėse.

„O vazoninės eglutės prigyja. Tik perkant reikia atkreipti dėmesį į vazono dydį, proporcijas. Kad augalas prigytų, reikalinga gyvybinga, tvirta šaknų sistema. Tad jei didelė eglė yra mažame vazone, jos šaknys gali būti nukirstos arba labai susisukusios“, – aiškina dendrologė.

Specialistė atkreipia dėmesį, kad norint lauke sodinti eglutę, ilgą laiką buvusią šiltoje patalpoje, prieš tai ją būtina grūdinti.

„Kuriam laikui išneškite eglutę į vėsesnę patalpą, saugokite ją nuo staigių šviesos ar temperatūros pokyčių ir tik po to įkaskite į žemę. Taip pat svarbu, kad dirvožemyje netrūktų drėgmės, eglutę laistykite atsižvelgdami į oro temperatūrą“, – pataria J. Opulskienė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt