Tavo LRT

2020.09.14 15:24

Norvegijoje gyvenančio Vaidoto istorija: neapdairus skrydis iš medžio, aukštyn kojomis apvertęs gyvenimą

LRT.lt2020.09.14 15:24

Lietuviai – svetingi žmonės. Tuo kaskart įsitikina jau devintą sezoną Lietuvos emigrantus visame pasaulyje lankantys LRT TELEVIZIJOS laidos „(Ne)emigrantai“ kūrėjai. Kiekvienas pasiūlys arbatos ar kavos, kai kurie net vakarienę paruoš ir visą vakarą šokinės aplink svečius kaip apie seniai matytus, išsiilgtus giminaičius. Tačiau šis kartas buvo truputį kitoks. „Gal galėtumėte maistą sudėti į lėkštes ir nunešti ant stalo?“, – paprašys Norvegijoje gyvenantis Vaidotas Urnikaitis, po nelaimingo atsitikimo neseniai atsisėdęs į neįgaliojo vežimėlį. Pačiam padengti stalą vyrui tebėra daug laiko reikalaujanti užduotis. 

„Aš viską galiu padaryti, tik man tai užima laiko“, – sako Vaidotas, iki tol pažįstamiems ir draugams mažai atviravęs apie nelaimę, kuri jį, sveiką sportuojantį vyrą, akimirksniu pavertė neįgaliu žmogumi. Bijojo išgąsdinti, nenorėjo matyti užuojautos žvilgsnių. Apie tai, kad Vaidotas nebegali vaikščioti, dar nežino kai kurie Lietuvoje gyvenantys draugai. Sutikęs pasidalinti savo istorija Vaidotas sakosi labiausiai norintis pasiekti tuos žmones, kuriems taip pat nepasisekė, ir parodyti, kad judėjimo negalia nėra gyvenimo pabaiga.

Vaidotas sako, kad toji diena, kai liko neįgalus, niekuo nesiskyrė nuo kitų. „Buvo eilinė diena, nebuvo sniego. Sugalvojau išmėginti droną“, – į 2018 metų gruodžio 30-ąją mintimis grįžta vyras. Drono valdymas nebuvo sklandus, galiausiai jis pakilo ir įstrigo medyje, maždaug 4–5 metrų aukštyje. Vyrui teko ropštis jį nusikabinti. „Įlipęs į medį paėmiau droną <...>. Tik staigiai mane pagavo versti ir aš tiesiai ant sprando nukritau ir pajaučiau tą garsą – stuburo lūžį. Tada viskas ir apsivertė aukštyn kojomis“, – lemtingą įvykį prisimena vyras. Nelaimė nutiko ūkyje, kurį prižiūri Vaidotas. Pradėjęs nuo pagalbinio darbininko ir užsitarnavęs šeimininko pasitikėjimą, Vaidotas tapo šio milžiniško ūkio valdytoju.

„Baisiausia, kad iš tavęs viską atima per vieną sekundę. Jei atimtų viską, ką turėjai, po truputį, sakykim, tau kažkokia liga, po truputį dingsta kažkokie pojūčiai ar jėga, tada turi laiko tam pasiruošti. O čia iš karto atima viską, daug dalykų iš tavęs atima“, – ilgą fiziologinio ir dvasinio sveikimo kelionę prisimena dviejų vaikų tėvas, iš karto po nelaimės paklausęs žmonos, ar ji vis dar nori likti kartu. Tokios silpnumo akimirkos jau liko praeityje, o šiandien gyvenimu besidžiaugiantis ir geros nuotaikos neprarandantis, motociklu į keliones išsiruošiantis Vaidotas yra tapęs įkvėpimo šaltiniu kitiems.

Laidą „(Ne)emigrantai“ žiūrėkite antradienį 19.30 val. per LRT TELEVIZIJĄ.

Populiariausi