Naujienų srautas

Tavo LRT2015.12.19 11:38

Pavogtas „Kalašnikovas“ vienų reitingus kėlė, kitų – smukdė

Pirmosios reitingų vietos nepasidalija trys politikai, rodo naujausia visuomenės nuomonės ir rinkos tyrimų centro „Vilmorus“ atlikta apklausa. Kaip LRT RADIJUI tvirtina centro vadovas Vladas Gaidys, pagal skirtingus kriterijus, pirmąją vietą užima prezidentė Dalia Grybauskaitė, premjeras Algirdas Butkevičius ir vidaus reikalų ministras Saulius Skvernelis.

– Kurie visuomenės veikėjai, respondentų nuomone, geriausiai atstovauja jų interesams?

– Jeigu žiūrėtume pagal kriterijų, kiek žmonių palankiai vertina vieną ar kitą politiką, pirmoje vietoje – A. Butkevičius. Antroje, surinkę po tiek pat teigiamų vertinimų, yra S. Skvernelis ir D. Grybauskaitė – 57,2 proc., tačiau S. Skvernelis turi mažiau neigiamų vertinimų, yra mažiau priešiškai jo atžvilgiu nusiteikusių žmonių – 11 proc. D. Grybauskaitę neigiamai vertina dvigubai daugiau – 25 proc. Sakyčiau, kad S. Skvernelis vis dėlto yra antras. Tai – trys pirmieji politikai, kiti labiau nuo jų nutolę.

– Kaip galėtumėte pakomentuoti šią rokiruotę: pirmasis – premjeras, po to – vidaus reikalų ministras, tada – prezidentė?

– Tai tikrai įdomu. Buvo įvykis, kai jaunuolis pavogė automatinį ginklą, pabėgo, su ginklu važiavo troleibusu. Nutiko visokių keistų, tragikomiškų nuotykių. Ministras jau ketino atsistatydinti. Jis buvo labai kritikuojamas. Prisipažinsiu – galvojau, kad jo reitingas sumažės. [...] Tačiau rezultatas – priešingas: reitingas nematytai išaugo – 11 procentinių punktų, nuo 46 iki 57 per dieną. Jį tų įvykių metu turbūt labiausiai kritikavusios Loretos Graužinienės reitingas smarkiai sumažėjo – 4 procentiniais punktais, o neigiamų vertinimų padaugėjo 11 procentinių punktų. L. Graužinienės rezultatas šiuo metu žemiausias nuo to laiko, kai ji užėmė Seimo pirmininkės pareigas.

– Minime keturis politikus. Kokios kitos pavardės reitinge?

– Pagal eilę toliau rikiuojasi Eligijus Masiulis, kuris aukštumose jau seniai. Toliau – Remigijus Šimašius, kurį palankiai vertina 43 proc., Visvaldas Matijošaitis, surinkęs 42 proc. Pastarieji politikai reitinguose atrodo gana panašiai. Turiu dar papildyti, kad šie rezultatai skaičiuojami visos Lietuvos mastu. Daugelis žmonių neturi nuomonės, kaip R. Šimašius ar V. Matijošaitis tvarkosi viename ar kitame mieste.

Paskaičiavome, ką galvoja vilniečiai ir kauniečiai. Pirmųjų [tarp respondentų] yra 170, antrųjų – taip pat daugiau kaip 100. R. Šimašių teigiamai vertina apie 60 proc. Vilniaus gyventojų. Tai – kone prezidentinis reitingas. V. Matijošaitį Kaune teigiamai vertina net 75 proc. Tai nėra šuolis. Taip buvo praėjusį mėnesį ir anksčiau. Turbūt tiesioginiai rinkimai pasiteisino, žmonės nenusivylė išrinktaisiais.

Toliau reitinguose rikiuojasi užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius, Ramūnas Karbauskis. Pastarasis aukštoje vietoje jau gana ilgai. Beje, jo partija – Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga – perkopia 5 proc. barjerą ir akivaizdžiai pateks į Seimą.

– Pradėjote nuo palankiai ir nepalankiai vertinamų visuomenės veikėjų, tačiau grįžkime į pradžią: kurie visuomenės veikėjai geriausiai atstovauja visuomenės interesams?

– Yra atviras klausimas, kuriame to klausiame, ir žmonės gali įrašyti, ką nori, o ne pasirinkti variantą. Gyventojai išvardijo apie 100 įvairių pavardžių. Atsakymuose į atvirą klausimą vis dėlto tvirtai pirmauja D. Grybauskaitė. Antroje vietoje – A. Butkevičius.

Pagal įvairius kriterijus šis rodiklis gali kisti. Kai atsakinėjama į atvirą klausimą, kaip geriausiai atstovaujanti interesams nurodoma D. Grybauskaitė, pagal pasitikėjimą pirmąją vietą užima A. Butkevičius. Jeigu analizuotume teigiamų ir neigiamų įvertinimų balansą, pirmauja S. Skvernelis. Šie trys politikai pagal įvairius kriterijus yra reitingų viršūnėje.

– Jeigu Seimo rinkimai vyktų kitą sekmadienį, kurias partijas respondentai rinktųsi?

– Nuo praėjusio mėnesio reitingai beveik nepasikeitė. Tiesą sakant, jie beveik nepasikeitė ir lyginant su tuo, ką apklausa rodė gruodžio mėnesį prieš metus. Nėra didelių esminių pakitimų. Liberalų sąjūdžio reitingas labai išaugo pavasarį, bet šiuo metu lyg ir sumažėjo.

Pirmoje vietoje partijų reitinge – socialdemokratai. Jie surenka maždaug trečdalį rinkėjų balsų. Toliau – Liberalų sąjūdis, kuris surenka 14 proc. Darbo partija netikėtai pakilo: seniau jie surinkdavo 12,5 proc., dabar – 13,2 proc.

Apie Darbo partiją pastaruoju metu daug kalbama, siejant ją su juodosios buhalterijos byla. Kartais atrodo, jog, kai taip blogai kalbama, reitingas turėtų nuolat kristi, bet taip nėra.

Šalia Darbo partijos yra Tėvynės Sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai. Jų reitingas sumažėjo procentiniu punktu. „Tvarka ir teisingumas“ surenka 10 proc. Valstiečių ir žaliųjų sąjunga – 9 proc. Šios partijos šiuo metu akivaizdžiai gali patekti į Seimą.

– Kaip keitėsi, jeigu keitėsi, institucijų rikiuotė?

– Ypatingų sensacijų šį kartą nėra. Laukiau, kad tai gali nutikti, vertinant policiją. Keletą metų policijos reitingas nuolat kilo. Šį kartą kilimo jau nebėra, procentinių punktų sumažėjo. Turbūt įtakos turėjo anksčiau minėti įvykiai, tačiau antroje vietoje po ugniagesių gelbėtojų yra būtent ši institucija – policija.

Po jos rikiuojasi „Sodra“. Jos reputacija buvo labai stipriai sušlubavusi ekonominės krizės metu – 2009 m. Tuo metu kilo pavojus, kad ji išmokės ne visus pinigus. Šiuo metu rezultatas geriausias pokriziniu laikotarpiu – žmonės „Sodra“ pasitiki. Toliau rikiuojasi kariuomenė, bažnyčia. Šios institucijos – mėgstamiausios.

Apklausa atliekama dienraščio „Lietuvos rytas“ užsakymu.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą