Naujienų srautas

Tavo LRT2015.12.18 11:24

Miškininkai tradiciškai dalins eglių šakas

Penktadienį miškininkia visoje Lietuvoje išdalins daugiau kaip 100 tūkst. šakų. Jų galima pasiimti ir ne po vieną, LRT RADIJUI teigia Generalinės miškų urėdijos vyriausiasis patarėjas Andrius Vancevičius. Eglių ir pušų šakos bus pradėtos dalinti popiet pagrindinėse miestų aikštėse bei kitose vietose.

– Skelbiama, kad ketinama išdalinti per 100 tūkst. eglišakių. Ar tas skaičius iš tikrųjų toks didelis? Skaičiavote jas?

– Tai labai lengvai suskaičiuojama: suskaičiuojame, kiek yra automobilių, kuriais tos eglišakės atvežamos. Maždaug žinome, kiek automobilyje telpa šakų, todėl paskaičiuoti paprasta.

– Kiek tuomet atvažiuoja tų automobilių?

– Tai priklauso nuo vietos. Vilniuje vienoje vietoje užtenka trijų automobilių, kitoje – dviejų.

– O kiek tokių vietų?

– Šiais metais sostinėje tokių vietų trys. Tradiciškai eglių šakas dalindavome Rotušės, Katedros ir Europos aikštėse. Pasikeitus valdžiai, Europos aikštėje šakų nebedalinsime, nes negavome leidimo. Tai darysime kitoje vietoje – Žirmūnuose, prie parduotuvės „Rimi“. Rotušės aikštėje šakos bus dalijamos nuo 14 val. Katedros aikštėje ir prie parduotuvės „Rimi“ – nuo 15 val.

– Tačiau eglišakės bus dalijamos visoje Lietuvoje, kituose miestuose bei miesteliuose.

– Prieš septynerius metus, kai ši akcija prasidėjo (jau galima ją vadinti tradicine), pradinis sumanymas buvo, kad šakos būtų dalijamos tik centrinėse miestų ir miestelių aikštėse, bet vietų daugėja. Atsirado prašymų, kad šakos būtų dalijamos ir seniūnijose, kaimo bendruomenėse, prie mokyklų. Miškininkai į tai atsižvelgia, todėl šakos dalijamos ir kitose vietose nei įprasta.

– Iš kur paimamos šakos: eglės genėjamos, kertamos?

– Kaip visi žinome, miškas sodinamas tam, kad kažkada būtų nukirstas. Tam skirti pramoniniai miškai. Šakos, kai medinis nukertamas, nugenimos ir panaudojamos kitiems, technologiniams, tikslams. Kadangi žinome, jog artėja ši akcija, atkreipiame didesnį dėmesį į genėjimo kokybę, šakų pasirinkimą, kad jos būtų su kankorėžiais, didesnės.

– Ar pasiteisina tokia kasmetinė akcija?

– Miškininkai sako, kad tai gamtosauginė akcija, kuri tikrai tausoja mišką. Juk ne visiems reikia tikrosios eglutės. Atsinešti miško kvapą, žalumą, dvasią galima, į namus atsinešus šaką. Galbūt tai net įdomiau. Juk nesakome, kad turite imti po vieną. Galite imti, kiek norite. Galbūt tai gali tapti kompozicijomis. Galbūt žmonėms tai taps interjero, dizaino pradmenimis.

– Ar mažėja žmonių, kurie nelegaliai nusikerta egles?

– Mažėja. Dirbame prevencinį darbą, todėl žmonės žino, kad valstybiniuose miškuose dirba apie 2 tūkst. valstybinių miškų pareigūnų. Jų pareiga – saugoti jiems patikėtą turtą. Tie žmonės, kurie nori kažką negero padaryti, labai gerai atskiria, kur yra valstybiniai, kur – privatūs miškai.

Valstybiniuose miškuose tokių nelegalių kirtėjų tikrai mažėja. Kadangi mes savo jaunesnius brolius – privačius miškus – globojame, pasistengiame šiuo laiku pasižiūrėti ir ten. Mūsų struktūra daug stipresnė. Vidutinė valstybinio miško valda – 3 ha. Žmogus neapsaugos savo miško, todėl mes stengiamės tai padaryti.

– Kur galime sužinoti tikslesnę informaciją apie tai, kur bus dalijamos eglės šakos?

– Pagrindinė informacija skelbiama mūsų tinklapyje – www.gmu.lt. Ten nurodomos visos akcijos vietos. Pagalbinė informacijos priemonė – galima paskambinti į vietines urėdijas.

– Galbūt informaciją gali suteikti ir seniūnijos?

– Urėdijos nepriklausomos nuo savivaldybių, tačiau mačiau, kad dažnai savivaldybių tinklapiuose ši informacija taip pat yra.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą