Tavo LRT

2015.12.18 16:11

Pranešimą apie kilusią grėsmę gausite net turėdami seną mobilųjį

Pranešimus apie įvairias nelaimes ir grėsmes Lietuvos gyventojai gali gauti net tik išmaniaisiais, bet ir senais mobiliaisiais telefonais – tereikia nustatyti korinio transliavimo funkciją, o tai padaryti labai paprasta, LRT RADIJUI sako Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento Civilinės saugos valdybos viršininkas Jūris Targonskas. „Mes išbandėme sistemą toliau nuo miestų esančiose vietovėse, kur ryšys ne toks stiprus, ir galiu pasakyti, kad kaimo gyventojai, turintys senus „Nokia“ telefonus, tikrai gauna tas žinutes“, – teigia PAGD atstovas.

– Apie įvairias nelaimes  šalies gyventojai mobiliaisiais telefonais  jau yra perspėti 87 kartus. Tačiau  nemažai žmonių  nėra nusistatę  savo mobiliųjų telefonų, kad gautų šiuos pranešimus. Ar daug žmonių nežino, kaip nustatyti korinio transliavimo funkciją?

– Manau, kad skaičius mažėja, nes 2014 m. pabaigoje atlikta apklausa parodė, kad daugiau nei 50 proc. gyventojų žino apie tą sistemą ir yra ja patenkinti. 70 proc. gyventojų norėtų tokias paslaugas gauti mobiliuoju telefonu. Mes aktyviai viešiname savo svetainę www.gpis.vpgt.lt, kurioje pateikta vizuali medžiaga, kaip susitvarkyti savo telefoną. Taip pat „Apple“ ir „Android“ operacinėms sistemoms sukūrėme programėles, kurias galima parsisiųsti nemokamai.

– Jos yra internetinėse programėlių parduotuvėse?

– Taip. Šiais metais spalio mėnesį pasirašėme memorandumą su operatoriais, kurie taip pat įsipareigojo padėti gyventojams telefonuose nusistatyti korinio transliavimo funkciją. Taigi informacija gyventojams yra prieinama – reikia tik noro.  

– Pranešate, kad nuo 2012 m. išsiuntėte 87 žinutes. Bet kolegos sakė, kad tokių panešimų nėra gavę. Kodėl?

– Gali būti, kad jie nesusitvarkę telefonų. Be to, sistema yra labai lanksti ir tai nereiškia, kad pavojus 87 kartus grėsė visai Lietuvai. Jei pavojus kyla tam tikrame regione, žinutės ir siunčiamos į tą regioną. Pavyzdžiui, vilniečiai tikrai negauna pranešimo, skirto Klaipėdos regiono gyventojams. Bendra šių metų statistika 35 kartai, į visą Lietuvą siųsta tik 13 kartų, o visi kiti buvo skirti tik tam tikram regionui, kur kilo kažkoks pavojus.

– Kokio turinio būna tos žinutės, ką pranešate žmonėms?

– Dažniausiai šiais metais pranešdavome apie vėtras pajūrio regione, nes pajūryje vėtros galingesnės, vėjo greitis nuo jūros didesnis ir paprastai rytinių rajonų toks stiprus vėjas nepasiekia. Pranešimai gali būti ir apie autoįvykius, pavyzdžiui, kai kelyje „Via Baltica“ sustabdomas eismas ir gyventojams tenka laukti. Taigi mes bendradarbiaujame su kelininkais, todėl žinute pranešame, kokiu keliu galima apvažiuoti. Bendradarbiaujame ir su kitomis institucijomis ir pranešame apie įvairias nelaimes.

– Kaip nusistatyti korinio transliavimo funkciją?

– Siūlau apsilankyti mūsų svetainėje www.gpis.vpgt.lt. Čia rasite instrukcijas, pritaikytas Lietuvoje populiariausiems telefonams.

– Bet ne visiems?

– Pačių naujausių dar nespėjome, šiek tiek vėluojame, bet tikrai stengiamės skelbti. O jei instrukcijos savo telefonui neradote, paprasta išeitis – iš parduotuvėlės parsisiųsti programėlę „GPIS 112“, kuri leis ne tik gauti pranešimą apie nelaimę, bet ir ištikus nelaimei, kai negalėsite šnekėti su Bendruoju pagalbos centru, tiesiogiai bendrauti tekstinėmis žinutėmis su BPC.

– O kodėl apskritai reikia kažką siųstis? Ar negalima padaryti, kad žinutės į telefoną ateitų automatiškai?

– Naujausi telefonai, pavyzdžiui, LG, „Huawei“ ir kiti, dabar tiekiami rinkoje, jau turi tuos nustatymus ir gyventojams nieko nereikia daryti. Deja, viskas priklauso nuo konkrečių gamintojų. Vieni geranoriškai atsiliepė į vidaus reikalų ministro kreipimąsi ir patys nustato telefonus, o kai kurie mano, kad Lietuvos rinka per maža ir nebūtina kurti programinės įrangos. Be to, žmonės telefonus perka ne vien Lietuvoje.

Svarbu pabrėžti, kad mes išbandėme sistemą toliau nuo miestų esančiose vietovėse, kur ryšys ne toks stiprus, ir galiu pasakyti, kad kaimo gyventojai, turintys senus „Nokia“ telefonus, tikrai gauna tas žinutes. Taigi tik paskatinčiau gyventojus nusistatyti reikiamą funkciją ir tikrai visi pranešimai ateis, nes sistema buvo orientuota būtent į kaimo ir mažesnių miestelių gyventojus, kurių nepasiekia sirenos.

– Taigi telefonas nebūtinai turi būti išmanusis?

– Ne, tikrai nebūtinai.

– „Nokia 3310“ veiktų?

– Kuo puikiausiai priima visus pranešimus trimis kalbomis.