Tavo LRT

2015.12.19 13:51

Kodėl Kalėdos mums susijusios su raudona spalva ir mandarinais

Artėjant Kalėdoms, atkreipkite dėmesį į spalvas ir pagalvokite, kodėl Kalėdų Senelis visada apsirengęs raudonai arba kodėl ši šventė mums siejasi ir su mandarinais, LRT KLASIKAI sako spalvų terapijos „Aura-Soma“ konsultantė Ana Zlotkovska. „Raudonos atspalviai kalba apie mūsų šeimą, norą gauti jėgos, energijos. Raudona spalva, be abejo, kelia daug klausimų apie materialinę gyvenimo pusę, apie seksą, apie buvimą kartu, apie gebėjimą prisiliesti prie kito žmogaus ar jo sielos. [...] Kita vertus, gruodis yra ir mandarinų mėnuo. O oranžinė spalva yra apie gyvenimo džiaugsmą, apie gyvenimą be streso“, – pastebi A. Zlotkovska.

– Kur svarbiausia pritaikyti spalvas?

– Kaip žinote, energetinis žmogaus kūnas turi tam tikras spalvas. Ir, nors mes jų nematome, nežinome ar nenorime matyti, jos yra, dėl to galbūt geriau jaučiamės tarp savo spalvų. Labai svarbu sau leisti bent retkarčiais atsipalaiduoti tarp savo spalvų. Pavyzdžiui, namuose mes lengvai galėtume taikyti tas žinias – galėtume ilsėtis būdami tarp žalios ar mėlynos atspalvių.

– Ar nemanote, kad žmogus intuityviai pasirenka tą spalvą, kurios jam reikia?

– Be abejo. Tu pats intuityviai pasirenki spalvas, kurios tau patinka. Per tas spalvas mes galime išspręsti nemažai situacijų.

– Kaip žmogus renkasi? Ar jis renkasi tai, kas jį išreiškia, ar tai, ko jam reikia?

– Pagrindinė priemonė yra 114 buteliukų, o mes išsirenkame keturis pačius gražiausius. Pirmas buteliukas yra apie dvasinius, sielos procesus. Antras – kokia mūsų didžiausia užduotis gyvenime, ką galėtume apie tai šiandien sužinoti, kaip taikyti tas žinias. Trečias buteliukas – apie šios dienos situaciją ir ketvirtas – apie artimiausią ateitį (apie tai, kur takelis jau nutiestas, bet mes dar galbūt neįsisąmoninome, nors neretai savęs klausiame, kam atėjome į šį pasaulį).

– Kokias galimybes gali atverti spalvos? Manau, kad žmonėms būtų aktualiausia sužinoti, kokia spalva įveikti nerimą, pyktį, skausmą, neviltį.

– Aš asmeniškai pirmiausia praverčiau savo drabužinę ir pamatyčiau, kur atsidūriau šiandien.

– Ką reiškia pilka ir juoda spalvos, kurių labai daug mūsų aplinkoje?

– Taip, jos dominuoja ir leidžia mums per daug nesireikšti visuomenėje, pasislėpti, nerodyti savo prigimties, esmės, nes, kai rengiamės savo natūraliomis spalvomis, tampame matomi.

– Kita vertus, sakoma, juoda ir balta apima visą spalvų paletę ir yra labai turtingos.

– Taip ir yra. Visos spalvos yra nuostabios, todėl neatmetu nei juodos, nei baltos, nei rudos. Kitas klausimas, kiek tai leidžia mums būti savimi. Nes žmogus negali nuolatos save dengti juodomis spalvomis ir kalbėti apie pilnatvę.

– O kaip džiaugtis?

– Nėra gero arba blogo proceso, nėra geros arba blogos spalvos. Jos visos yra nuostabios, tik šiandien mano būsena yra tokia. Jei aš leidžiu sau, pavyzdžiui, apsirengti raudonai, tai reiškia, kad išdrįsau eiti į pasaulį, išdrįsau tapti matoma. Pagrindinės trys spalvos yra raudona, geltona ir mėlyna. Mėlyna – susimąstymo, idėjos gimimo spalva, geltona – sprendimo priėmimo, intelekto spalva, raudona – ėjimas, realizacija. Mes negalime gyventi be kurios nors iš šitų spalvų. Jos visos turi būti mūsų gyvenime, nes, kai tik svarstome, nepriimame sprendimo ir niekur su savo idėjomis neišeiname, nėra labai gerai.

– Bet raudonos spalvos aplink labai mažai.

– Taip, bet yra raudonos spalvos atspalvių. Raudona spalva yra toks pipiriukas, prieskonis, kai leidi būti visiems pamatiniams dalykams, kai pripažįsti ne tik dvasinius dalykus, susijusius su karališka mėlyna arba violetine, bet ir leidi sau stovėti ant žemės, nes šiandien tu esi čia.

– Ar raudona spalva suteikia stiprybės?

– Taip, net galima šiek tiek paprovokuoti aplinką, pavyzdžiui, po viršutiniais drabužiais apsirengti raudonai. Ir tai vis tiek bus erdvėje.

– Taigi drabužių spintoje turi būti visa vaivorykštė?

– Čia idealu.

– Kaip galime taikyti spalvas, tarkim, kurdami interjerą?

– Namų interjerą kurti reikia labai atsakingai, nes čia turėtų būti asmeninės spalvos, kurios gerai nuteikia, leidžia atsipalaiduoti. Jei gyvensime baltai juodame nekrofiliniame interjere, apie poilsį nebus kalbos. Kalbame apie labai individualius poreikius. Raudona nėra tik raudona – juk yra ir koralinė, ir persikinė, ir oranžinė. Jos irgi susijusios su raudona, bet temos jau visai kitokios. Oranžinė – apie gydymą šoku, apie stresų, įtampų paleidimą. Koralinė – labiau meilės tema, paleidimą tam tikrų dalykų, susijusių su meile. Žalios atspalviai – apie širdies temas, apie tai, kiek vietos širdyje turime sau, artimiesiems. Tačiau tai labai individualu.

– Kaip apibūdintumėte lietuvius? Jie vis tiek truputėlį linkę į melancholiją, tad kaip sukurti gyvesnę, judresnę atmosferą?

– Mums tikrai trūksta saulės – tai nėra tušti žodžiai. Visi geltonos spalvos atspalviai tikrai pagyvina, suteikia energijos. Bet kurios spalvos atspalvis su geltona spalva mums tikrai padės nuo vėlyvo rudens iki pavasario gyventi linksmiau, drąsiau žiūrėti į pasaulį. Pavyzdžiui, labai gerai vaikų kambarius dažyti pusiau geltonai, pusiau mėlynai (parinkus savo atspalvius), nes geltona spalva yra apie mokymąsi, apie intelektinius dalykus, o mėlynos spalvos atspalviai – saugumas. Tad vaikai tokioje erdvėje jaustųsi labai gerai. Galima jungti įvairias spalvas. Mums galbūt nepatinka, kad mergaitėms daugiau taikomos rožinės spalvos, o berniukams – mėlynos, bet pagrindas toks ir yra: rožinės spalvos atspalviai yra mamos, moteriškos temos, o mėlynos – tėvo.

– O kaip veiktų tamsiai mėlynos, beveik juodos, ir žydros spalvos derinys?

– Tai arkangelų spalvos. Žydra spalva yra gebėjimas išreikšti savo mintis, idėjas, kiek mes esame įpratę išreikšti savo emocijas ar, atvirkščiai, labiau jas užslopiname.  Tamsiai mėlyna spalva –trečios akies įžvalgos, intuicija. Taigi šis derinys leidžia panaudoti visą mūsų potencialą.

– O kas skatina gyvybingumą? Raudona, žalia?

– Labiausiai visi atsipalaiduojame gamtoje, tad žalia spalva mūsų erdvėje labai svarbi. Bet tai galima pasakyti apie visas vaivorykštės spalvas – mums jų visų reikia. Jei mes sąmoningai atsisakome kažkokios spalvos, jos nemėgstame, verta susimąstyti, kas atsitiko, ką mes užspaudėme ir kodėl neleidžiame sau skleistis.

– Žinau, kad žmonės drabužiuose dažnai nemėgsta oranžinės ir geltonos spalvos.

– Jos rodo tai, kaip lengvai mes priimame sprendimus.[...] Be to, geltona spalva yra saulės rezginio spalva, susijusi su virškinimu. Taigi jos atmetimas rodo, kad galbūt yra sveikatos sutrikimų. [...] Spalvos mūsų gyvenime yra visur. Mes kartais net nuvertiname jų reikšmę ir nekreipiame dėmesio į tokius paprastus dalykus, kad kiekviena šventė, kiekvienas mūsų gyvenimo ritualas yra susijęs su spalvomis.

Dabar, artėjant Kalėdoms, irgi galime atkreipti dėmesį į spalvas. Kad ir ką sakytumėte, bet Kalėdų Senelis visada apsirengęs raudonai, kurios atspalviai ir kalba apie mūsų šeimą, norą gauti jėgos, energijos. Raudona spalva, be abejo, kelia daug klausimų apie materialinę gyvenimo pusę, apie seksą, apie buvimą kartu, apie gebėjimą prisiliesti prie kito žmogaus ar jo sielos. [...] Kita vertus, gruodis yra ir mandarinų mėnuo. O oranžinė spalva yra apie gyvenimo džiaugsmą, apie gyvenimą be streso. Tad nieko keisto, kad jau gruodį mums norisi pasistiprinti oranžinėmis spalvomis ir kvapais.