Tavo LRT

2015.12.14 11:16

Prezidentė: elektra nebebus naudojama kaip politinio spaudimo įrankis

Pirmadienį Valdovų rūmuose vyks iškilminga Lietuvos ir Lenkijos elektros jungties „LitPol Link“ bei Lietuvos ir Švedijos „NordBalt“ atidarymo ceremonija. Pasak prezidentės Dalios Grybauskaitės, šiemet užbaigtos statyti elektros jungtys su Švedija ir Lenkija turi strateginę reikšmę ne tik Lietuvai, bet ir visam regionui.   

„Matome savo 25 metų kelią, kai buvome šantažuojami didžiausiomis kainomis už elektros energiją, už dujas. Sugebėjome ir patys, ir kartu su savo kaimynais, ir Europos Sąjunga nuspręsti, kad energetinės visų Baltijos šalių salos yra labai blogai, nes tai ne tik nestiprina, o atvirkščiai – pakerta politinį ir ekonominį saugumą, nepriklausomybę“, – LRT RADIJUI sako šalies vadovė.

Jos teigimu, tai, kad po SGD terminalo atidarymo praėjusių metų gruodį praėjus vos metams,  atidarome jungtis su Švedija ir Lenkija, yra ne tik mūsų, bet ir visos Europos strateginis pasiekimas. Prezidentės tvirtinimu, Baltijos šalis sujungus elektros jungtimis su Skandinavija ir Vakarų Europa, elektra nebebus naudojama politiniam spaudimui.

„Tai reiškia, kad jau net tik dujų , bet ir elektros įrankis jau nebebus ir negalės būti naudojamas daryti įtaką mūsų valstybės raidai. Nebebus galima pirkti mūsų politikų ir mūsų visuomenės. [...] Todėl didžiuojuosi ir džiaugiuosi, kad esame tvirtesni, pasidėjome labai tvirtą ekonomikos augimo pagrindą. Išmušti mūsų iš šito kelio tikrai niekam nepasiseks“, – įsitikinusi D. Grybauskaitė.

Anot Lietuvos prezidentės, energetines jungtis Baltijos jūros regione Europos Sąjunga nusprendė kurti dar 2008 metais. Lietuvoje šį darbą pradėjo ankstesnės Vyriausybės.

„Per pasktuinius 7–8 metus sugebėjome iniciuoti labai daug projektų ir netgi gauti europinę paramą Švedijos projektui. Atsivėrė didžiulės galimybės mums būti ne tik integruotais, nepriklausomais, bet ir turėti konkurencingas kainas. jas tokias turime ir turėsime dar geresnes, kai pradės veikti jungtis su Švedija“, – tvirtina D. Grybauskaitė.

Ji pastebi, kad Europije buvo panaikintos energetinės salos, kurių vienos didžiausių – Baltijos šalys. „Dabar turime bendrą Europos energetinę politiką, einame labai sparčiu žingsniu į energetinę sąjungą. [...] Kuriame galutinai integruotą europinę energetikos rinką ir būtiną infrastruktūrą.  Tai yra strateginiai visos Europos ir Baltijos šalių pasiekimai“, – tikina prezidentė.

Pirmadienį Lietuvos ir kaimyninių valstybių vadovai simboliškai įjungs tarptautines „LitPol Link“ ir „NordBalt“ jungtis. Įvykį, žymintį naują energetikos erą, įtvirtinantį Lietuvą Europos elektros erdvėje, nuo 14 val. stebėkite per LRT TELEVIZIJĄ ir portale LRT.lt.

Naujoji 500 MW elektros jungtis „LitPol Link“ pirmą kartą istorijoje sujungia Lietuvos bei Lenkijos elektros sistemas ir sudaro sąlygas elektrai tekėti iš Vakarų į Baltijos šalis, ir atvirkščiai. Projektą nuo 2008 metų įgyvendino Lietuvos ir Lenkijos elektros perdavimo sistemos operatoriai „Litgrid“ ir PSE.

Elektros kabelis „NordBalt“ tarp Lietuvos ir Švedijos yra viena ilgiausių povandeninių jungčių pasaulyje. Projektą kartu įgyvendina Lietuvos ir Švedijos elektros perdavimo sistemos operatoriai „Litgrid“ ir „Svenska kraftnät“. 

Abi jungtys yra Baltijos jūros regiono valstybių energijos rinkų sujungimo plano (BEMIP) dalis. Pagal šį planą, sukūrus tinkamą energetikos infrastruktūrą Baltijos jūros regione, tolimesnis žingsnis būtų Baltijos šalių elektros sistemų sinchronizacija su kontinentinės Europos tinklais.