Tavo LRT

2015.12.13 08:50

Klausiate – atsakome. Kas yra hospisas?

LRT RADIJO laida „Ryto garsai“, LRT.lt2015.12.13 08:50

Hospisas – specialistų teikiamos paslaugos beviltiškiems onkologiniams ligoniams, kuriomis siekiama sumažinti jų vienišumo jausmą, skausmus ir, kiek įmanoma, pagerinti gyvenimo kokybę. Taip sako Kauno hospiso namų direktorė Žana Jankovskaja.

LRT RADIJO klausytoja domisi, kas yra hospisas. „Kokios paslaugos ten teikiamos ir kur jų yra Lietuvoje?“ – klausia ji.

„Hospiso teikiamos paslaugos yra skirtos onkologiniams ligoniams, kuriems vilties išgyventi nėra. Stacionarus hospisas veikia Vilniuje, o Kaune teikiama priežiūra ir pagalba sergančiojo namuose. Stacionariame hospise gali būti tik 14 lovų, antraip jis labiau primins ligoninę, nors toks nėra“, – pasakoja Ž. Jankovskaja.

Anot direktorės, kai žmogus serga nepagydoma progresuojančia liga, šių paslaugų metu teikiamas tik simptominis, palaikomas gydymas, psichologinė pagalba, suteikiamas dvasinis komfortas. Siekiama sumažinti paciento vienišumo jausmą, skausmus, kiek įmanoma pagerinti gyvenimo kokybę.

„Patekti ar užsiregistruoti į hospisą galima gavus gydytojo siuntimą paliatyviai pagalbai. Tuomet tereikia išsiųsti žinutę Kauno hospiso namų darbuotojams. Pirmą kartą ligonio namuose apsilanko komanda, kurią sudaro trys specialistai – gydytojas, slaugytojas ir socialinis darbuotojas“, – kalba Ž. Jankovskaja.

Atvykę į sergančiojo namus hospiso darbuotojai nusprendžia, kokios pagalbos labiausiai pacientui reikia, ir tuomet yra siunčiami reikalingi specialistai.

„Valstybinė ligonių kasa kol kas hospiso paslaugų nekompensuoja. Bet surenkama pakankamai lėšų iš paramos, tad ligoniai už šią paslaugą mokėti neturi“, – tikina direktorė.