Naujienų srautas

Tavo LRT2015.12.10 12:17

LRT aukso fondai atgims pribraukytos knygos puslapiuose

LRT.lt 2015.12.10 12:17

Kokiomis nuotaikomis pirmuoju Lietuvos nepriklausomybės dešimtmečiu gyveno tuometiniai šalies politikai ir valstybės vadovai, dvasininkai, dainininkai, aktoriai ir kiti populiarūs to meto žmonės? Apie ką kalbėjo ir ko linkėjo kuklusis bei daugelio šventuoju pramintas kardinolas V. Sladkevičius?  Atsakymai į šiuos ir kitus klausimus iki šiol slypėjo neišsemiamuose LRT archyvuose. Dabar leidyklos „Alma littera“ išleistoje knygoje „Dalia Kutraitė kalbina. Žvaigždžių karai tęsiasi“ skaitytojai turės galimybę iš naujo pažinti iškiliausias nepriklausomos Lietuvos asmenybes. Tai knyga, parengta Dalios Kutraitės televizijos laidų, LRT transliuotų 20-ojo amžiaus paskutiniame dešimtmetyje, pagrindu.

Knygą „Dalia Kutraitė kalbina. Žvaigždžių karai tęsiasi“ sudaro trisdešimt trys žurnalistės Dalios Kutraitės pokalbiai su skirtingų pažiūrų, likimų ir profesijų žmonėmis. Iš jų susidėlioja nuoširdi, spalvinga to laikotarpio visuomenės nuomonių bei nuotaikų dėlionė. Ši dėlionė svarbi ne tik žurnalistės kalbintų asmenybių amžininkams, bet ir ateinančioms kartoms, kurios norės geriau pajausti ar suprasti istorinio Lietuvos laikotarpio dvasią.

To meto prezidentai, dvasininkai, populiarūs dainininkai, aktoriai, gydytojai ir filosofai pokalbiuose su D. Kutraite dalinasi gyvenimo praeitimi, atvirai sako, dėl ko sielojasi bei kuo tiki. Knygoje gausu gyvenimiškų įžvalgų ir net aforizmų, kuriuos norėsis įsiminti ar net pasibraukti.

„Kai kam ši knyga pasirodys nei šiokia, nei tokia, nes ji – pribraukyta. Lyg vadovėlis, iš kurio kažkas jau mokėsi... Bet verčiau braukykime knygas, kad vėliau nereikėtų braukyti gyvenimo!“ – teigia šios knygos autorė, kviesdama savo žiūrovus ir skaitytojus akistatai su tikrosiomis praėjusio laikotarpio žvaigždėmis, žmonėmis, kurie kuo toliau, tuo ryškiau mums šviečia ir padeda nepasiklysti. „Jei bent kartais manote, kad šiame pasaulyje nieko nėra gražesnio ir baisesnio, kilnesnio ir niekingesnio, paslaptingesnio ir aiškesnio nei žmogus, ši knyga Jums“, – tvirtina D. Kutraitė.

Pasak autorės, visi pokalbiai, lyg vynas brandinti LRT mediatekoje daugiau nei dešimtmetį, šiandien taip pat aktualūs – laikas patikrino ir paryškino žodžių bei minčių prasmę. 1998-1999 metų pokalbius autorė papildė jau šiomis dienomis rašytomis pastabomis, primindama, kaip toliau klostėsi jos herojų likimas. Visus knygoje išspausdintus pokalbius lydi vertingos nuotraukos, kurių autoriai – garsūs Lietuvos fotografai.

„Joks istorijos vadovėlis neatskleis laikmečio dvasios taip, kaip ją perteiktų tuo metu gyvenę politikai, menininkai, dvasininkai. Tad šie pokalbiai – ne tik apie iškilias mūsų valstybės asmenybes, bet ir apie pirmąjį Lietuvos nepriklausomybės dešimtmetį, apie kurį išgirstame iš pirmų lūpų“, – apibendrina D. Kutraitė.

Knyga „Dalia Kutraitė kalbina. Žvaigždžių karai tęsiasi“ yra bendras leidyklos „Alma Litera“ ir LRT projektas.

Knygos autorė Dalia Kutraitė, baigusi Vilniaus universitete žurnalistikos specialybę, kelis dešimtmečius dirbo Lietuvos televizijoje. Iš pradžių kūrė linksmus tekstus, pasakas ir scenarijus legendiniams „Labanakt Vaikučiams“ bei kitoms vaikų laidoms, o vėliau, Lietuvai atgavus nepriklausomybę, ėmė rengti autorines pokalbių laidas. Savitai, nuoširdžiai ir neįprastai tiems laikams ieškodama laimės ir išminties įvairių likimų žmonių gyvenimuose, D. Kutraitė pirmoji sulaužė oficialaus bendravimo televizijos ekrane tradiciją. Ypač didelio populiarumo sulaukė laida „Dalia Kutraitė kalbina...“, kurios pagrindu ir parengta ši knyga.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą