Tavo LRT

2015.12.09 12:42

Techninė automobilio priežiūra: ką reikia padaryti artėjant šventėms

Užsukti į techninės apžiūros įmones ir patikrinti automobilio būklę verta ne tik žiemą – tikrinti automobilių saugumą apsimoka visada, LRT RADIJUI sako Šiaulių techninių apžiūrų centro vadovas inžinierius Vaidotas Vaišvila. „O dabar, kai artėja šventės ir ruošiamasi kažkur keliauti, tai ypač svarbu. Mes tikriname stabdžius, valytuvų darbą, pažiūrime, ar pripilta skysčių, skirtų žiemos sezonui, ar jie neužšalę. [...] Ypatingą dėmesį reikėtų skirti padangoms – nesvarbu, kad šiuo metu nėra sniego, nes tai nereiškia, kad kelyje neslidu“, – pabrėžia V. Vaišvila.

– Pone Vaišvila, už ką gali būti panaikinta techninė apžiūra kelionės metu?

– Techninės apžiūros dokumentai gali būti panaikinti dėl devynių priežasčių. Kai neveikia pagrindinis stabdys ar neveikia vairo mechanizmas. Kai netvarkingas transporto priemonės ir priekabos sukabinimo įtaisas. Kai lyjant, sningant arba esant rūkui vairuotojo pusėje neveikia stiklo valytuvas.

Kai tamsiuoju paros metu arba esant blogam matomumui nedega joks  priekinis kairysis žibintas, o sugedus bent vienam galiniam rūko žibintui neveikia avarinė šviesos signalizacija arba kai transporto priemonės gale nėra pritvirtinto avarinio sustojimo ženklo.

Kai į priekinį 180 laipsnių kampu vairuotojo matymo lauką patenkančių priekinių stiklų šviesos laidumas mažesnis negu 75 proc. ir 70 proc. priekinių šoninių bei priekinių durų stiklų.

Kai žiemos sezono metu automobilis, kurio bendroji masė ne didesnė kaip 3,5 tonos ir (ar) kuris turi  priekabą (jei priekaboje įrengti stabdžiai), eksploatuojamas su padangomis, kurios neskirtos važiuoti žiemą. Kai transporto priemonė vasaros sezono metu eksploatuojama su dygliuotomis padangomis arba kai yra netinkamas transporto priemonės padangų rašto gylis (žiemos metu turi būti 3 mm, vasaros – 1,6 mm).

Dar techninės apžiūros talonas dažnai atimamas, kai žibinte panaudotas neleistinas šviesos šaltinis. Ir kai stovinčios motorinės transporto priemonės su dirbančiu varikliu skleidžiamo triukšmo lygis viršija nurodytus dydžius.

– Kaip tokiu atveju atliekama techninė apžiūra? Ar ji būna tokia, kaip visada, ar patikrinama tik dėl tos priežasties, dėl kurios buvo panaikintas talonas?

– Deja, jeigu jau dėl kažkurio iš tų punktų pareigūnas anuliavo techninę apžiūrą, reikės kreiptis į bet kurią Lietuvos įmonę ir atlikti visą techninę apžiūrą – mes tikrinsime visą techninę būklę.

– Prieš atvykstant galima užsiregistruoti telefonu ar internetu?

– Taupantiems laiką vairuotojams yra puiki galimybė užsirašyti internetu adresu www.vta.lt.

– Ar yra galimybė patikrinti automobilio būklę dar galiojant techninei apžiūrai, nes tai labai aktualu žiemą?

– Užsukti į techninės apžiūros įmones ir patikrinti automobilio būklę verta ne tik žiemą – tikrinti automobilių saugumą apsimoka visada. O dabar, kai artėja šventės ir ruošiamasi kažkur keliauti, tai ypač svarbu. Mes tikriname stabdžius, valytuvų darbą, jų kokybę, pažiūrime, ar pripilta skysčių, skirtų žiemos sezonui, ar jie neužšalę.

Dažno automobilio savininkas, pakeitęs padangas, pamiršta patikrinti, kaip sureguliuoti žibintai, kas šiuo metu ypač svarbu – juk nepatinka, kai prastai apšviečiamas kelias ar kai akina priešais važiuojantis kitas automobilis. Ypatingą dėmesį reikėtų skirti padangoms – nesvarbu, kad šiuo metu nėra sniego, nes tai nereiškia, kad kelyje neslidu. Taigi vertėtų atvažiuoti ir pasitikrinti automobilį dėl savo pačių saugumo.