Tavo LRT

2015.12.21 14:16

Lietuvos monetų kalyklos gaminiai teikiami ir karaliams

Deividas Jursevičius, LRT RADIJO laida „60 minučių“, LRT.lt2015.12.21 14:16

Svarbiausias Lietuvos Respublikos apdovanojimas atiteko Švedijos karaliui, LRT RADIJUI sako 25 metų jubiliejų mininčios Lietuvos monetų kalyklos direktorius Saulius Vaitiekūnas. „Pirmąjį mūsų pagamintą Vytauto Didžiojo ordiną su aukso grandine atkūrėme pagal istorinius pavyzdžius. Tai labai puošnus, pats svarbiausias apdovanojimas su daug detalių. [...] Prabangioje dėžėje jis atrodė nepaprastai gražiai“, – tvirtina S. Vaitiekūnas.

– 25 metai – maždaug tiek apyvartoje išbūna moneta, tiesa?

– Mums tai simbolinis skaičius. Jei moneta nepatenka į numizmato kišenę ar taupyklę, o yra apyvartoje – taip.

– Esate ne tik direktorius, bet ir vienas ilgiausiai kalykloje dirbančių žmonių. Ar atsimenate, kaip viskas prasidėjo?

– Į kalyklą atėjau prieš 23 metus. Mačiau jos kūrimo pradžią, tuomet kaip tik buvo statomi nauji pastatai, perkami įrengimai, renkami darbuotojai. Tikrai buvo labai įdomu. Niekad negalvojau, kad galėsiu gaminti pinigus – tai didelė egzotika. Jaučiu pasididžiavimą, kad esame reikalingi valstybei. Kaldiname monetas, kurios yra apyvartoje ir yra reikalingos visuomenei.

– Į monetų kalyklą pakliūti ne taip paprasta. Visgi ar per 25 metus nebuvo saugumo incidentų?

– Džiaugiuosi, kad iki šios dienos neturėjome nė vieno panašaus įvykio. Ir pinigai, ir kaldinimo įrankiai kalykloje saugūs.

– Kaip atrenkami darbuotojai?

– Pačioje pradžioje formavosi darbuotojų branduolys. Daugiausia žmonių priėmėme 1992 m. Tuomet atėjo daug specialistų iš buvusios Vilniaus „Sigmos“ gamyklos. Dabar vykdome atrankas, mums svarbu, kad žmogus būtų ne tik geras specialistas, bet ir nepriekaištingos reputacijos. Darbuotojai patikimi ir patikrinti.

– Turbūt, kaldinant eurų monetas, Jums buvo pats darbymetis?

– Tai paskutinis didelis projektas. Patyrėme iššūkį, nes reikiami kiekiai buvo didžiuliai, o gamybos procesas galėjo trukti tik pusę metų. Teko organizuoti tris pamainas, dirbome po šešias dienas per savaitę. Džiugu, kad gerai pasiruošėme šiam projektui – nebuvo jokių sutrikimų, nevėlavome, sėkmingai atlikome darbą. Dabar mūsų piniginėse monetos jau maišosi, tačiau, tikiuosi, mūsiškių, pažymėtų Vyčiu, išliks dauguma.

– Gali pasirodyti, kad monetų kalykla tik monetas ir kala. Bet juk taip nėra?

– Monetos yra vienas iš mūsų gaminių, kitas svarbus gaminys – kolekcinės monetos. Jos dažniausiai kaldinamos iš tauriųjų metalų, mažesniais tiražais, joms keliami aukšti reikalavimai, kolekcinės monetos turi būti patrauklios ir dizaino požiūriu. Pirmoji, pagaminta iš vario ir nikelio, skirta Stepono Dariaus ir Stasio Girėno skrydžio per Atlantą sukaktuvėms. Deja, ji dar buvo apyvartinių monetų kokybės lygio.

Kitas panašus gaminys – įvairūs medaliai. Didžiuojamės savo gebėjimu kaldinti valstybių apdovanojimus. Juos gaminame ne tik Lietuvai, tačiau ir Latvijai bei Gruzijai. Gamybos procesas sudėtingesnis nei monetų, nes visgi medalis – tai jau daugiau juvelyrikos gaminys. Gautas medalio ruošinys dailinamas juvelyrikos specialistų rankomis.

Dar viena grupė –  monetų replikos. Jas priskirčiau prie medalių gamybos, nes tai  labai kokybiška senos monetos kopija. Ji turi ir senovinį nominalą, tačiau negali būti apyvartoje, monetos negalima nunešti į banką ir išsikeisti į, pavyzdžiui, tos pačios vertės euro monetą. Tokios labai retos monetos svarbios numizmatams. Kolekcininkai gali susipažinti su beveik tokia pat moneta, kaip jos originalas.

– 2014 metais pasiekėte didžiausią apyvartą (14 mln. eurų) ir didžiausią pelną (beveik 1,5 mln. eurų).

– Didelę dalį apyvartos ir pelno sudarė eurai. Praėjusiais metais nesumažinome ir kolekcinių monetų, ir kitų gaminių pardavimų. Tuo džiaugiuosi, nes dideli apyvartinių monetų užsakymai baigiasi, todėl svarbu išlaikyti ir kitų gaminių užsakovus, gamybos apimtį. Kitu atveju po metų tiesiog gali nebeturėti užsakymų.

– Susidaro įspūdis, kad dauguma proginių monetų buvo skirta krepšiniui.

– Lietuvoje vykusiam krepšinio čempionatui kaldinome visą seriją krepšinio medalių, skirtų mūsų auksinėms pergalėms. Galbūt todėl toks įspūdis. Kolekcinių monetų per metus išleidžiame apie 60 pavadinimų. Temos įvairiausios: religija, menai, žymūs žmonės, sukaktys.

– Per savo darbo metus matėte gausybę gaminių. Kuris Jums paliko didžiausią įspūdį?

– Pirmąjį mūsų pagamintą Vytauto Didžiojo ordiną su aukso grandine atkūrėme pagal istorinius pavyzdžius. Tai labai puošnus, pats svarbiausias apdovanojimas su daug detalių. Žinojome, kad šis apdovanojimas turėjo atitekti Švedijos karaliui. Buvo didžiulė motyvacija apdovanojimą pagaminti kaip galima idealiau ir būtinai laiku. Prabangioje dėžėje jis atrodė nepaprastai gražiai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.