Tavo LRT

2015.11.27 12:53

R. Šimašius: atrodo, kad painiava „Vilniaus energijai“ naudinga

LRT RADIJO laida „60 minučių“, LRT.lt2015.11.27 12:53

Manipuliavimas dujų, perkamų iš suskystintų gamtinių dujų (SGD) terminalo, kiekiu įneša didelę painiavą, kuri nesuprantama ir nepateisinama. Taip apie „Vilniaus energijos“ sprendimą padidinti iš SGD perkamų dujų kiekį LRT RADIJUI sako Vilniaus miesto meras Remigijus Šimašius. Jo teigimu, atrodo, kad „Vilniaus energijai“ tai naudinga lobistiniais tikslais.

Merui antrina energetikos ministras Rokas Masiulis. Jis pastebi, kad tai ne pirmas kartas, kai bendrovė įsivelia į abejonių keliančią situaciją. „Vilniaus energijos“ rinkų analitikas Valdas Jurkevičius tai atmeta ir nurodo, kad nuperkamas dujų kiekis didės ir šildymo kaina sostinės gyventojams kils dėl padidėjusio šilumos poreikio.

Sąnaudos gali būti paskirstomos neteisingai

Anot Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos pirmininkės Ingos Žilienės, komisija aiškinasi situaciją. Spėjama, kad bendrovė į šilumos kainą galėjo įtraukti elektros gamybos sąnaudas, o tai būtų neteisėta.

„Gamtinių dujų supirkimas iš SGD terminalo sudaromas visiems metams, nurodant konkrečius gamtinių dujų pirkimo kiekius kiekvieną mėnesį. Prieš kurį laiką gavome iš gamtinių dujų tiekėjo „Litgas“ informaciją, kad „Vilniaus energija“ paprašė padidinti gamtinių dujų kiekį spalio mėnesį tris kartus, negu pati buvo suplanavusi“, – situaciją apibūdina I. Žilienė.

Jos teigimu, „Vilniaus energija“ pateikė kiekio padidėjimo priežastis, kurių viena yra padidėjusi elektros gamyba. „Spalio mėnesį labai išaugo elektros kaina biržoje. [...] Kyla klausimas, kodėl visos sąnaudos yra įskaičiuojamos į šilumos kainą. Abejojama, ar sąnaudos nėra iš tikrųjų paskirstomos neteisingai tarp atskirų veiklų. Šiuo metu kainų komisija atlieka „Vilniaus energijos“ patikrinimą“, – nurodo I. Žilienė.

Įtaką padarė anksčiau prasidėjęs šildymo sezonas

„Vilniaus energijos“ rinkų analitiko V. Jurkevičiaus aiškinimu, kiekvieną sezoną gamtinių dujų poreikis padidėja dėl padidėjusio šilumos poreikio, o tai nulemia ir šilumos kainą. „Reikėtų paminėti, kad, perkant gamtines dujas pagal valstybės nustatytą tvarką, privalome pirkti tam tikrą kiekį iš SGD terminalo. Kadangi SGD terminalo kaina yra beveik tris kartus didesnė nei kitų tiekėjų, šios kainos daro tiesioginę įtaką šilumos kainai“, – tvirtina V. Jurkevičius.

Jo teigimu, sunaudojamų dujų kiekio planas labai priklauso nuo klimato sąlygų. Šiais metais šildymo sezonas prasidėjo beveik mėnesiu anksčiau – spalį, o pernai – lapkritį. V. Jurkevičius pabrėžia, kad šilumos poreikį lemia ne tai, kada oficialiai paskelbiamas šildymo sezonas, o oro temperatūra, kuri daro įtaką tam, koks šilumos kiekis sunaudojamas.

„Temperatūrai nukritus, reikėjo gaminti daugiau šilumos, todėl reikėjo atitinkamai daugiau dujų, nei jų buvo suplanuota naudoti. [...] Gamtines dujas naudojame šilumos ir elektros gamybai. Kainas nustato kainų komisija. Šie du faktoriai lemia, kiek padidėja gamtinių dujų poreikis“, – LRT RADIJUI sako V. Jurkevičius.

Jis taip pat akcentuoja, kad bendrovė negali elektros gamybos sąnaudų įskaičiuoti į šilumos kainą, nes Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija nustato metodiką, kaip paskirstomos kainos. Be to, visos kainos reguliuojamos.

„Mums kainų komisija yra nustačiusi elektros energijos kainą, už kurią ją galime parduoti valstybinei įmonei „Lesto“. Tai mes ir darome. [...] Šiais metais „Lesto“ šią energiją užsakė anksčiau negu pernai – būtent spalio mėnesį. Šis užsakymas darė įtaką, kad turėjome gaminti didesnį kiekį elektros, negu buvome suplanavę pernai“, – nurodo V. Jurkevičius.

Energetikos ministras: negatyvia prasme ši bendrovė išskirtinė

Pasak Vilniaus miesto mero R. Šimašiaus, visiškai nesuprantama, kodėl manipuliuojama dujų, perkamų iš SGD terminalo, kiekiu. Matau, kad tai tiesiog įneša labai didelę painiavą ir natūralų nepasitenkinimą kiekvieno žmogaus, kuriam padidėja sąskaita už šildymą. Nors vėliau ta kaina turės sumažėti, sumažėjus iš SGD terminalo perkamam dujų kiekiui, ta painiava man yra visiškai nesuprantama ir nepateisinama“, – tvirtina R. Šimašius.

Jis tikisi, kad Valstybinė kainų ir energetikos komisija detaliai išnagrinės susidariusią situaciją ir įvertins, ar tikrai noras padidinti kainą pagrįstas skaičiais ir ar nėra taip, kad būtent elektros energijai naudojamos dujos.

„Nedrįstu kurti sąmokslo teorijų, bet labai aiškiai matome, kad tai yra amžina diskusija dėl SGD terminalo ir įstatymų priėmimo Seime. Galiausiai kartais atrodo, kad su „Vilniaus energija“ nesusišnekame, kad duomenys būtų pateikiami normaliai. Tuos duomenis ne visada gauname, kai jų reikia. Kartais susidaro įspūdis, kad „Vilniaus energijai“ tai naudinga siekiant lobistinių tikslų“, – sako R. Šimašius.

Jam pritaria energetikos ministras R. Masiulis, kurio tvirtinimu, „Vilniaus energija“ ne pirmą kartą sulaukia kritikos. „Reikia atkreipti dėmesį, kad ši įmonė negatyviąja prasme Lietuvoje išskirtinė. Metų pradžioje ji vienintelė, ne taip, kaip kitos įmonės, nepirko pigesnių dujų. Šilumos kaina Vilniuje buvo didesnė, nei galėjo būti. Gerai, kad įsikišo Energetikos ministerija ir kitos institucijos. Įmonė buvo priversta pirkti pigesnes dujas ir kaina nukirto“, – primena ministras.

Jis priduria, kad po minėto įvykio taip pat paaiškėjo, jog bendrovė biokurą perka nepagrįstai didelėmis kainomis iš susijusios įmonės – lietuviški partneriai savo biokurą, R. Masiulio teigimu, įmonei pardavinėjo brangiau, nei bendrovė galėjo jo įsigyti biržoje. „Dabar kilo tie patys neaiškumai“, – daro išvadą energetikos ministras.

Kaltinimus vadina sąmokslo teorijomis

V. Jurkevičius politikų kaltinimus atmeta ir vadina sąmokslo teorijomis. Jis pabrėžia, kad 100 proc. „Vilniaus energijos“ akcijų priklauso prancūzų kompanijai, todėl tvirtina neįžvelgiąs ryšio tarp „Vilniaus energijos“ ir Lietuvos biokuro tiekėjų, nepriklausomų šilumos gamintojų ar kitų bendrovių.

„Natūralu, kad „Vilniaus energija“, kaip minėjo ministras, nuolat dėmesio centre. Šildymo sezono metu ji yra didžiausias energijos gamintojas, vartojantis daugiausia gamtinių dujų. „Vilniaus energijai“ priskiriama įstatymų numatyta prievolė pirkti dujas iš SGD terminalo. Tai nustatė ne „Vilniaus energija“. Tai nustatė gerbiamas ministras, tvirtindamas tokią tvarką, kainodarą, kurią patvirtino Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija“, – teigia V. Jurkevičius.

Jis taip pat akcentuoja, kad bendrovė perskirstė dujų kiekį tarp spalio ir lapkričio mėnesių, bet nepakeitė metinio sunaudojamų dujų kiekio. Jo aiškinimu, taip įvyko todėl, kad pernai sunaudojamų gamtinių dujų kiekis buvo planuojamas pagal praėjusią žiemą.

 „Įsivaizdavome, kad šildymo sezonas arba žiema bus panaši kaip pernai metais. Ėmėme, pavadinkime, pesimistinį variantą, kad gamtinių dujų reikės pirkti mažiau. Pagal tai buvo paskirstytos proporcijos tarp dujų tiekėjų, tačiau, atsiradus papildomam šilumos poreikiui [...] teko dujas pirkti iš kažkokio ūkio subjekto“, – nurodo V. Jurkevičius.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.