Tavo LRT

2015.11.23 10:51

„Emigrantai“: už Danijos fabrike uždirbtus pinigus – nekilnojamasis turtas Lietuvoje

LRT.lt 2015.11.23 10:51

„Emigrantai“ pradeda laidų ciklą iš vienos laimingiausių, anot apklausų, pasaulio šalių. Lietuvą ir Danijos Karalystę skiria vos pusantros valandos kelias lėktuvu. Tad šį antradienį 19.30 val. per LRT TELEVIZIJĄ – istorija apie morkų fabrike Danijoje plušančius lietuvius.   

Iš Jonavos kilęs vyras Lietuvą paliko sulaukęs vos aštuoniolikos. Arūnas skaičiuoja jau dvyliktus metus emigracijoje. Per šį laikotarpį dirbo pačius įvairiausius darbus: nuo gyvulininkystės iki žemdirbystės. Šiandien lietuvis dirba morkų pakavimo fabrike ir tuo džiaugiasi: „Čia labai puiku dirbti.“ 27-erių Arūnas Danijoje sutiko lietuvaitę, ją vedė ir susilaukė atžalos. 

Lietuvis teigia, kad darbas prie konvejerio iš pažiūros nuobodus, bet nesunkus. Tačiau didžiausią motyvaciją darbuotojams kelia geras atlygis. Pasak Arūno, nereikia būti verslininku ar direktoriumi, kad galėtum gyventi kaip ponas. „Turėjau ir prabangių mašinų, visko turėjau“, – laidai „Emigrantai“ pasakoja vyras ir priduria, kad iš uždirbtų pinigų su žmona nusipirko butą Kaune.

Šiandien morkų fabrike pluša apie 150 lietuvių. Iš visų tautiečių Tomas čia dirba seniausiai. Jis jau seniai nebe morkų plovėjas, o viršininkas. Lietuvis atsakingas už visą fabriko darbą. „Gimiau nepasiturinčioje aštuonių vaikų šeimoje, tad nuo mažų dienų daug kam užsidirbti teko pačiam“, – pasakoja emigrantas Tomas, dirbti Danijoje pradėjęs šiltnamiuose. 

27-erių lietuvis neturi aukštojo išsilavinimo, bet tai jam nesutrukdė tapti fabriko viršininku. Reikėjo išmokti danų kalbą, kuo atsakingiau atlikti visas užduotis ir gebėti spręsti kilusias problemas. Pusantro šimto tautiečių įdarbinęs Tomas sako, kad mūsiškius renkasi ne dėl sentimentų, o dėl to, kad jie patys geriausi darbuotojai. „Atvažiavę lietuviai daug lankstesni, nes jų tikslas – užsidirbti“, – sako emigrantas.

Į Daniją dirbti tame pačiam fabrike Tomui iš paskos atvyko visi jo artimieji – broliai ir seserys. Vyras sako visais pasirūpinęs ir savo šeimos misiją įgyvendinęs: „Pagrindinis mano rūpestis buvo mokyti visus gyventi dorai, kaip mus mokė močiutė.“ Bet, kad ir kaip gerai gyvenimas besiklostytų Danijoje, Tomas planuoja grįžti gyventi į Lietuvą. 

Laida „Emigrantai“ – 19.30 val. per LRT TELEVIZIJĄ. Reportažus rengia Orijus Gasanovas ir Akvilė Kavaliauskaitė. Laidos įrašą galite rasti LRT.lt mediatekoje.