Naujienų srautas

Tavo LRT2015.11.22 14:13

„Istorijos detektyvai“ nagrinės Olekų giminės paslaptis

LRT.lt 2015.11.22 14:13

Kodėl žmonės mylėjo vyskupą Oleką? Kaip Olekai slapta knygas iš Prūsijos gabeno? Gyvenimas Sibire, „Lietuvos katalikų bažnyčios kronikos“ platinimas ir kitos pasalptys bus atskleistos laidoje „Istorijos detektyvai“ šį sekmadienį 16.10 val. per LRT TELEVIZIJĄ.  

„Istorijos detektyvų“ komanda tęsia laidų ciklą apie garsių žmonių giminės istorijas. šį kartą buvo pasidomėta krašto apsaugos ministro Juozo Oleko protėvių paslaptimis. Vienas iš garsiausių Olekų giminės atstovų buvo vyskupas Juozapas Olekas, kuris gyveno XIX amžiuje. 

Apie jį vyskupas Justinas Staugaitis taip rašė: „Vyskupas Olekas buvo malonus, nuoširdus visiems. Kas tik į jį kreipdavosi, visų prašymus stengdavosi patenkinti. Kai kada žmonės drįsdavo kviestis jį pas ligonį. Vyskupas, blogo oro ar kelio, tuoj išsirengdavo. Tas vyskupo važinėjimas pas ligonius, tai buvo žmonėms tikroji prabanga. Vilkaviškyje, be vyskupo, buvo dar keturi kunigai, todėl buvo kam važinėti pas ligonius. Kunigai turėdavo saugoti, kad žmonės neprieitų prie vyskupo prašyti pas ligonį. Vyskupas buvo be galo gailestingas: išdalindavo visa ką pavargėliams. Tarnai turėdavo slėpti nuo vyskupo jo daiktus, nes netekęs pinigų, dalindavo baltinius ir rūbus“.

Carinė Rusija, po 1863 metų sukilimo uždraudė lietuvišką spaudą. Buvo galima rašyti lietuviškai, tačiau kirilica. Tai – vadinamoji graždanka. Lietuvos gubernatorius Nikolajus Muravjovas manė, kad taip atskirs valstiečius nuo bajorų, išmuš laisvės siekį. Tačiau tai nepasisekė. Lietuviams buvo nepriimtina „graždanka“.

Slapta iš Prūsijos buvo gabenamos lietuviškos knygos. Tai darė knygnešiai, kurie smarkiai rizikavo. Juk siena buvo saugoma trimis linijomis. Pirmoji buvo pati sudėtingiausia. Sargyboje stovintys kareiviai vienas kitą matė ar bent jau girdėjo. Antroji eilė laukė už dviejų kilometrų, ji buvo retesnė. Trečioji linija buvo už 5-7 kilometrų nuo sienos. Ją kontroliavo raitieji žvalgai, sekliai, muitininkai. Olekų giminėje taip pat buvo knygnešių, kurie įveikdavo šias užtvaras.

„Istorijos detektyvai“ – šį sekmadienį 16.10 val. per LRT TELEVIZIJĄ.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą