Tavo LRT

2020.07.21 10:30

LRT KLASIKA kviečia į ilgiausią Lietuvoje fortepijoninės muzikos maratoną

LRT.lt2020.07.21 10:30

Šiemet, minint 250-ąsias kompozitoriaus Ludwigo van Beethoveno gimimo metines, LRT KLASIKA organizuoja ilgiausią Lietuvoje fortepijoninės muzikos maratoną – vieną ryškiausių kultūros įvykių, skirtų paminėti visame pasaulyje švenčiamą datą, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Rugpjūčio 1 d. Lietuvos nacionalinėje filharmonijoje specialioje penkių valandų transliacijoje skambės Beethoveno kūriniai, kuriuos atliks 11 žymiausių, skirtingoms kartoms atstovaujančių Lietuvos pianistų. Kūrinius atliks Giedrius Nakas, Pijus Pirogovas, Simonas Miknius, Robertas Lozinskis, Gintaras Januševičius, Motiejus Bazaras, Guoda Gedvilaitė, Petras Geniušas, Elžbieta Liepa Dvarionaitė, Daumantas Kirilauskas, Lukas Geniušas bei altininkas Tomas Petrikis ir styginių kvartetas „Mettis“.

„Maratono programa – savotiška talentingiausių skirtingų kartų lietuvių pianistų mozaika, o Beethoveno kūriniai – jų visų repertuaro dalis. Tai tik parodo, kaip giliai šio kompozitoriaus kūryba persmelkusi fortepijoninės muzikos tradiciją, nepaisant to, ar atlikėjas dar tik žengia pirmuosius žingsnius scenoje, ar jau yra pasiekęs kūrybinę brandą. Beethoveno 32 sonatos apima 27-erių metų laikotarpį, o maratone išgirsime plačią jų panoramą: nuo ankstyvųjų iki vėlyvųjų žanro kūrinių, laikomų ypatingai sudėtingais“, — apie renginio programą pasakoja LRT KLASIKOS vyr. redaktorė, muzikos kritikė Rasa Murauskaitė.

R. Murauskaitė atskleidžia ir daugiau renginio detalių: „Rekordinės transliacijos finalui pasirinktas ketvirtasis koncertas fortepijonui – kūrinys, gimęs vienu kūrybingiausių kompozitoriaus gyvenimo periodų, jau bylojęs apie stiliaus atsinaujinimą, prasidedančią naują epochą. Džiaugiamės, kad galėsime išgirsti, kaip šį koncertą interpretuos Lukas Geniušas kartu su talentinguoju „Mettis“ kvartetu ir Tomu Petrikiu“, — teigia R. Murauskaitė.

Renginio metu klausytojų ir žiūrovų taip pat laukia pokalbiai apie šio kompozitoriaus įtaką formuojant europietišką identitetą.

„Beethoveno muzikos, minties galia juntama iki šiol, kartais nė nežinome, kad susiduriame su kompozitoriaus palikimu ar įtaka. Fortepijonas yra raktas į platų Beethoveno muzikos pasaulį: per jį, ypač sonatos formą, žvelgsime į kūrybos klodus. Pokalbiuose ir diskusijose studijoje šalia Lietuvos nacionalinės filharmonijos nagrinėsime įvairiapusišką kompozitoriaus įtakų portretą: nuo kino, muzikos iki Europos sąjungos himnu virtusios „Odės džiaugsmui“ ar klimato aktyvistų himnu tapusios „Šeštosios simfonijos““, — sako programos LRT KLASIKA vadovas Julijus Grickevičius.

LRT KLASIKA Vilniaus miesto gyventojus ir svečius kviečia švęsti kartu ir rugpjūčio 1 d. nuo 15 val. renginį stebėti lauke, šalia Lietuvos nacionalinės filharmonijos, kur susirinkusiųjų lauks tiesioginė koncerto vaizdo transliacija, diskusijos po atviru dangumi, šventinė nuotaika ir iškilminga muzika.

Koncertą iš tuščios nacionalinės filharmonijos salės tiesiogiai transliuos visos LRT platformos: radijo stotis LRT KLASIKA, televizijos kanalas LRT PLIUS ir portalas LRT.lt.