Tavo LRT

2015.11.17 10:44

Premjeras: vertindamos biudžetą, EK ir Valstybės kontrolė daro vieną klaidą

Vertindamos kitų metų Lietuvos biudžetą, Europos Komisija (EK) ir Valstybės kontrolė daro vieną klaidą, LRT RADIJUJE tvirtina premjeras Algirdas Butkevičius. Jo teigimu, neatkreipiamas dėmesys į gerėjantį mokesčių administravimą.

– Tenka pradėti nuo tragedijos Paryžiuje. Žmones labai sukrečia ir įbaugina tokie išpuoliai. Kiek esame saugūs šiandien? Kaip reaguoti į VSD vadovo pastebėjimą, kad ir Lietuvoje galėtų būti apie 50 asmenų, kurie mūsų šalyje stebimi dėl galimai keliamos grėsmės?

– Europos, o taip pat ir Lietuvos, žmonės tikrai sukrėsti, bet noriu pabrėžti, kad teroristų tikslas – įbauginti pasaulį. Manau, kad nesame įbauginti šio teroro akto. Tai dar labiau mus suvienijo ir paskatino imtis ne tik saugumo priemonių, bet ir aktyvesnės kovos prieš terorizmą.

Pirmadienį Vyriausybės pasitarime į darbotvarkę buvo įtrauktas su tuo susijęs klausimas, kuriame VSD vadovas ir vidaus reikalų ministras pristatė, kokia situacija šiuo metu Lietuvoje. Jie informavo mus ir apie įvykius Paryžiuje. Tie 40–50 žmonių tikrai nėra tokio lygio, kad Lietuvai grėstų teroristinės atakos. Jie negalėtų organizuoti tai, kas vyko Paryžiuje.

Nepaisant to, buvo kalbama   apie krizių valdym: vertindo komiteto funkcijų peržiūrėjimą, kompetenciją. Pirmadienį patvirtinome saugumo sustiprinimo planą, kuriame numatyta, kad saugos tarnybos, užtikrinančios objektų ir masinių renginių saugumą, privalo sugriežtinti asmenų patikrą, kad nebūtų įsinešami ginklai ar kitos priemonės, galinčios kelti pavojų.

Manau, kad taip pat taikysime dar vieną svarbią priemonę – apjungsime video kamerų tinklą. Jos bus įrengtos stebėti viešąją tvarką, rimtį ir saugumą, kad būtų galima greitai gauti duomenis ar analizę, esant poreikiui dėl pasirodžiusių įtartinų asmenų.

Taip pat bus sustiprinta Lietuvos vidaus ir išorės sienų kontrolė. Pastiprinti kontrolės postai, atliekami tikrinimai. Dabar jau įvesta padidinta pareigūnų reagavimo parengtis. Tai buvo pradėta įgyvendinti nuo šeštadienio. Vykdomi stebėjimai, keičiamasi informacija su tarptautiniais partneriais institucijų lygiu. Atsirado horizontalus komunikavimas tarp statutinių organizacijų ir operatyvus informacijos pasikeitimas, išvadų pateikimas.

– Parengtas planas, tačiau kas dabar koordinuoja terorizmo prevenciją Lietuvoje? Kovos su terorizmu padalinys VSD buvo panaikintas.

– Taip, Lietuvoje terorizmo prevenciją pagal galiojančius įstatymus koordinuoja VSD, iki šiol kovos su terorizmu padalinys buvo panaikintas. Tačiau, pasikeitus aplinkybėms, mes pirmadienį priėmėme sprendimą, kad padalinys būtų kuo greičiau atkurtas. Jau prasidėjo pareigūnų, turinčių tinkamą kvalifikaciją, paieška.

– Vyriausybėje parengtas ir derinamas Transporto veiklos pagrindų įstatymas, kuriame numatyta, kad kiekvienas į Lietuvą atvykstantis pilietis turi būti registruojamas. Kaip veiktų šis kontrolės mechanizmas? Ar jis nesikirstų su Europos Sąjungos (ES) teise?

– Stiprinant saugumą, ketiname priimti Transporto veiklos pagrindų įstatymą. Techninė bazė tam jau yra parengta. Tai leis įvairiais keliais rinkti informaciją apie asmenis, kurie atvyksta į Lietuvą. Panašų mechanizmą turi JAV. Lėktuvais į Lietuvą atvykstantys keleiviai būtų registruojami. Ši informacija būtų pateikiama specialiosioms tarnyboms. Noriu pabrėžti, kad, kol iš klausimas nėra išspręstas Europos Parlamente (EP), mes vis dėlto nutarėme šį teisės aktą priimti greičiau. Šiuo metu jis baigiamas derinti Teisingumo ministerijoje. Per dvi savaites jis turėtų būti pateiktas Vyriausybei. Po to, pritarus Vyriausybei, dar šiais metais šis įstatymo projektas pasieks Seimą. Manome, kad šį teisės aktą galime priimti nacionaliniu lygiu, nelaukdami, kol EP priims direktyvą. Manau, kad tvarkos sugriežtinimas nacionaliniu lygiu neprieštarauja ES teisei. Taip bus užtikrinamas mūsų piliečių saugumas.

– Latvijos teisingumo ministras pirmadienį pareiškė, kad ES valstybėse reikėtų įvesti laikiną pasų kontrolę. Vėliau Latvijos prezidentas reaguodamas sakė, kad teisingumo ministras, ragindamas atnaujinti sienų kontrolę ES, tik kursto paniką. Kaip Jūs vertinate tokius svarstymus?

– Manau, kad bus įvesta daug griežtesnė kontrolė tada, kai bus priimtas Transporto pagrindų įstatymas, bet ir dabar fiksuojame asmenis, atvykstančius į Lietuvą. Reikalaujama, kad būtų pateikti dokumentai, rodantys asmenų tapatybę. Tiesiog ši informacija nebuvo siunčiama teisėsaugos institucijoms, kad jie galėtų greitai susipažinti su ta informacija ir piliečiais, kurie atvyksta į mūsų valstybę, ir tiesiogiai įvertinti, patikrinti, ar tie žmonės nėra tam tikruose sąrašuose. Manau, kad šis darbas ir toliau tęsiamas. Jis bus dar labiau sustiprintas.

– Naujasis Lenkijos Europos reikalų ministras sakė, kad po teroro išpuolių Paryžių Lenkija nepriims pabėgėlių pagal ES programą, kuria siekiama tolygiau paskirstyti prieglobsčio ieškotojus tarp bendrijos narių. Lietuvos Darbo partija pirmadienį išplatino pareiškimą, kad „reikia nedelsiant peržiūrėti ES pabėgėlių politiką ir antžeminės operacijos prieš „Islamo valstybė“ būtinybę“. Ar turi, ar gali keistis pabėgėlių priėmimo politika?

– Pirmadienį kaip tik pabrėžiau, kad vis dar vykdomas tyrimas dėl teroro aktų organizavusių asmenų. Taip pat aiškinamasi, kaip jie pateko į ES. Manau, kad reikėtų palaukti, kol specialistai ir tyrėjai pateiks išsamią informaciją. Žinoma, klausimas, ar ES turi patvirtinti naują bendrą migracijos krizės reguliavimo strategiją, tikriausiai bus keliamas tarptautiniu lygiu. Pirmadienį teko kalbėtis su EP nariu Zigmantu Balčyčiu. EP taip pat pradėjo dirbti, sprendžiant šį klausimą. Kol kas pabėgėlių perkėlimo programa yra tokia, kokia yra suplanuota. Ji turėtų būti vykdoma. Noriu užtikrinti ir nuraminti, kad į Lietuvą perkeliami asmenys bus griežtai tikrinami. Bus įleidžiami tik tie, kurie neturės net menkiausių neaiškumų savo gyvenimo istorijoje ar dokumentuose. Į Lietuvą bus perkeliamos tik karo pabėgėlių statusą turinčios šeimos ir bus atliekama griežta perkeliamų asmenų patikra. Kitu atveju mes nepripažįstame asmens pabėgėliu. Joks kitas migrantas negalės čia atvykti ir apsigyventi.

– Kitos aktualijos: Valstybės kontrolė įspėja, kad kitų metų biudžeto projektas balansuoja ant fiskalinių taisyklių pražangos ribų. Anot valstybės kontrolieriaus Arūno Dulkio, Lietuva vėl nėra pasiruošusi „pagalvės“ nepalankiems šokams atremti. Kaip Jūs komentuotumėte tokias išvadas?

– Dėl „pasiruoštų pagalvių“ nenorėčiau sutikti ir manau, kad tokių epitetų nereikėtų vartoti vyriausiems auditoriams. [...] Vertindami ateinančių metų biudžeto projektą, tiek EK, tiek Valstybės kontrolė elgiasi teisingai, bet jie neįvertina vieno kriterijaus – gerėja mokesčių administravimas. Galėčiau pateikti aiškių pavyzdžių ir skaičių: 2015 m. biudžetas buvo suplanuotas pagal ekonomikos augimą – 3,4 proc. Trečiajame ketvirtyje ekonomikos augimas buvo 1,8 proc. Mes, pagerinę mokesčių administravimą ir sumažinę šešėlinę ekonomiką, 10 mėnesių biudžeto pajamų planą viršijome 2,3 proc. Galiu užtikrinti, kad metų biudžeto pajamų planas bus įvykdytas. Kitais metais tikimės, kad mokesčių administravimas dar pagerės, nes išmaniojo mokesčių administravimo sistema bus toliau diegiama.