Tavo LRT

2015.11.17 14:50

M. Sėjūnas apie vertybę, kurios Lietuvai galėtų pavydėti pasaulis

Miglė Talalytė, LRT.lt2015.11.17 14:50

LRT KULTŪROS eteryje jau trečią sezoną transliuojama laida „Didžioji Lietuva. Lietuvių kalbos istorija“ žiūrovams nuolat pateikia naujų ar mažai žinomų faktų apie mūsų kalbą ir jos istoriją. Vienas laidos autorių Mindaugas Sėjūnas sako, kad laidą kurti paskatino dovanų gauta istorinė knyga.

„Viskas prasidėjo nuo to, kad man padovanojo Marijos Gimbutienės knygą apie baltus. Vėliau sekė kitų autorių leidiniai. Taip ir prisipildė mano istorinių knygų lentyna. Mintis kurti šį projektą kilo dėl to, kad pats labai domiuosi istorija“, – laidos kūrimo pradžią prisimena autorius.

Edukacinių laidų ciklą apie lietuvių kalbos istoriją kurti paskatino ir tai, kad, kasdien bendraudamas su kitais žmonėmis, M. Sėjūnas pastebėjo, jog labai įdomūs ir svarbūs istoriniai faktai yra mažai kam žinomi.

„Pvz., nedaugelis yra girdėję apie baltų gentį galindus, kurie gyveno dabartinės Maskvos srityje. Kas žino, galbūt, jei slavai nebūtų atėję į Maskvos sritį, šiandien ten gyventų draugiška baltų tauta, kalbanti panašia kalba į mūsų“, – svarsto laidos autorius.

Laida „Didžioji Lietuva. Lietuvių kalbos istorija“ iš kitų išsiskiria patraukliu ir žiūrovui lengvai suprantamu pasakojimu apie Lietuvos ir lietuvių kalbos istoriją. Čia analizuojama ne tik literatūra, bet ir laikmetis, kuriuo ji buvo parašyta.

„Kurdami laidą nagrinėjame argumentuotas teorijas, kūrinius, daug bendraujame su akademine visuomene. Mokslininkai nuolat atveria naujus horizontus. Juos parodyti žiūrovams stengiamės ir mes“, – tikina M. Sėjūnas.

Anot jo, šis LRT TELEVIZIJOS projektas žengia koja kojon su naujovėmis ir pristato milžiniškus atradimus visuomenei. „Analizuojame, kur buvo nusibastę mūsų protėviai, ką įdomaus jie nuveikė ir kaip tai atsispindėjo to laikmečio literatūroje“, – aiškina laidos autorius.

M. Sėjūno teigimu, „Didžioji Lietuva. Lietuvių kalbos istorija“ – švietėjiška ir taiki laida. „Šalies kaimynai, su kuriais kartais nepasidalijame istorija, anksčiau buvo mūsų bendražygiai, su kuriais žengėme po viena vėliava. Kažkada buvome galingiausia valstybė ir suvokėme bendrystės vertę. Dabar Lietuva yra gana užsidariusi, bet turėtume suprasti, kad aplink mus yra draugų“, – mano jis.

Anot M. Sėjūno, viena archajiškiausių laikoma lietuvių kalba yra didžiulė vertybė, apie kurios reikšmę kalba daugybė mokslininkų ir retai kada susimąsto ją kasdien vartojantys tautiečiai.

„Juk manoma, kad nei sanskrito, nei senųjų indoeuropiečių kalbų neįmanoma tyrinėti, neišmokus lietuviškai. Tačiau, kasdien bendraudami šia unikalia kalba, ne visuomet suvokiame, koks tai turtas“, – įsitikinęs M. Sėjūnas.

Jo manymu, lietuvių kalba išsaugota „šiltnamio sąlygomis“. „Tai, ką prieš daugelį metų parašė Martynas Mažvydas, šiandien lengvai gali perskaityti ir pradinukas. O štai Williamo Shakespeare`o originalus šiandien, ko gero, įveikti galėtų toli gražu ne kiekvienas“, – svarsto laidos autorius.

M. Sėjūno nuomone, literatūros istorijoje turime šedevrų, kurie yra nepelnytai pamiršti. Vienas tokių – neseniai laidoje pristatytas švedų kilmės autoriaus Laurencijaus Bojerio kūrinys „Karolomachija“, kuriame puikiai aprašytas Salaspilio mūšis.

„Man pačiam šios laidos kūrybos procesas įdomus, nes atrandu dar negirdėtų dalykų. Nuolat kuriamos naujos teorijos, mokslininkai atlieka daug tyrimų, kurie atskleidžia neįtikėtinus ir labai įdomius faktus“, – sako laidos autorius. Jo žodžiais, daugelis istorinių ir lingvistinių klausimų dar nėra atsakyti.

„Tai – platūs dirvonai, kuo giliau kapstaisi, tuo įdomesnių ir dar negirdėtų dalykų atrandi. Apie juos norime papasakoti žiūrovams ir parodyti, kad turime kuo didžiuotis“, – sako M. Sėjūnas, žadantis dar ne vieną laidos sezoną, kupiną neįtikėtinų pasakojimų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt