Tavo LRT

2015.11.15 15:58

Kas Slovėnijai kenkia labiau – verslininkų machinacijos ar pabėgėlių krizė

Slovėnijos žiniasklaidoje pasirodo nuogąstavimų dėl pabėgėlių krizės finansinių pasekmių – juos reiškia tiek vyriausybės atstovai, tiek dalis verslininkų. Tačiau tuo pačiu metu kai kurie ekspertai atkreipia dėmesį į tai, kad dėl tam tikrų Slovėnijos verslininkų machinacijų mokesčių mokėtojai bei valstybės biudžetas nukentėjo daug daugiau nei nuo gresiančių išlaidų dėl pabėgėlių krizės, praneša LRT RADIJAS apžvelgdamas Slovėnijos verslo naujienas.

Nors Slovėnijos ekonomikos rodikliai neblogi, šalis paprašė Europos Sąjungos finansinės pagalbos dėl pabėgėlių krizės. Dėl karo ir jo pasekmių tūkstančiai asmenų iš Sirijos, Afganistano, Irano kasdien keliauja Balkanų keliu į Vakarų Europą. Slovėnija pabėgėliams yra tranzitinė šalis, per kurią iki šiol perėjo daugiau nei 180 tūkst. pabėgėlių.

Kad Slovėnija galėtų suteikti reikiamą humanitarinę pagalbą bei garantuoti saugumą, ES jai suteikė papildomą daugiau nei 10 mln. eurų pagalbą.

Ekonomika auga

Slovėnijos ekonomikos padėtis, užsienio ekspertų duomenimis, gerėja. Prognozuojama, kad šiais metais bendrojo vidaus produkto (BVP) augimas sieks 2,6 proc., kitais metais sumažės iki 1,9 proc., tačiau 2017 m. vėl padidės iki 2,5 proc.

Ekspertai teigia, kad biudžeto deficitas neturėtų nei šiais, nei ateinančiais metais viršyti 3 proc. BVP, t. y. atitiks Mastrichto kriterijus.

Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacija prognozuoja, kad Slovėnijos ekonomikos augimą ir toliau labiausiai veiks eksportas, palaipsniui – investicijos bei vidinis vartojimas, kuris pastaruoju metu dėl krizės buvo sumažėjęs.

Nedarbo lygis Slovėnijoje, palyginti su praėjusiais metais sumažėjo. Rugpjūčio mėnesį jis sieke apie 12 proc. Vidutinis darbo užmokestis šioje šalyje yra apie 1 000 eurų, o vidutinė pensija siekia 600 eurų.

Šią savaitę Slovėnijos viešojo sektoriaus profsąjungų atstovai pasirašė su vyriausybe susitarimą, pagal kurį viešajame sektoriuje vėl pradės galioti įstatymas dėl darbo užmokesčio ir aukštesnių darbo pareigų suderinamumo. Per krizę viešajame sektoriuje darbo užmokesčio padidėjimas, susijęs su darbo pareigų paaukštinimu, buvo įšaldytas.

Pajūryje – persimonų festivalis

Turizmas Slovėnijoje sudaro svarbią verslo dalį – turizmo įnašas į BVP yra maždaug 13 proc. Viena iš rudeninių Slovėnijos pajūrio turistinių pramogų yra persimonų festivalis, kuriame galima paragauti įvairių maisto gaminių iš persimonų, pasiklausyti paskaitų apie jų naudingas savybes, auginimą bei išgirsti slovėniškos muzikos.

Festivalyje pajūrio gyventojai gali nusipirkti 5 kilogramų persimonų dėžę už 8 eurus. Ekspertai teigia, kad šie metai yra rekordiniai persimonų metai ir pagal kiekį, ir pagal kokybę. Ūkininkai džiaugiasi didžiuliu ir kokybišku persimonų derliumi – šiais metais iš vieno hektaro buvo surinkta apie 45 tonas persimonų.