Tavo LRT

2015.11.10 14:05

Specialistas apie narkotikų vartojimo kambarius Airijoje: šalis pripažįsta pralaimėjimą

Tai, kad Airija ketina dekriminalizuoti narkotinių medžiagų vartojimą ir steigti jų vartojimo kambarius, rodo, jog valstybė pripažįsta pralaimėjusi kovą su šia priklausomybe. Taip LRT RADIJUI teigia priklausomybių reabilitacijos centro „Meikštų dvaras“ vadovas Mindaugas Survila. Tos pačios nuomonės laikosi ir Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento direktorė Inga Juozapavičienė.

Lietuva – tarp šalių, netoleruojančių narkotikų

Anot I. Juozapavičienės, dekriminalizavimas nuo legalizavimo skiriasi tuo, kad, legalizavus narkotines medžiagas, galimos visos su jomis susijos veikos. Jei dekriminalizuojamas narkotinių medžiagų vartojimas, narkotikus galima vartoti, bet negalima jų įsigyti, prekiauti ar dalytis.

„Tiek Airijoje, tiek Lietuvoje kol kas vartojimas ir turėjimas nėra dekriminalizuotas – už šią veiką numatyta atsakomybė. Praktikos pasaulyje labai skirtingos. Kai kurios valstybės už tam tikro kiekio turėjimą nebaudžia. Kitos valstybės nebaudžia už tam tikras narkotikų rūšis, dar kitos teigia, kad neviešas vartojimas yra nedraudžiamas, tačiau turint didesnes dozes vis tiek taikoma bent jau administracinė atsakomybė“, – vardija I. Juozapavičienė.

M. Survilos teigimu, visoje Europos Sąjungoje (ES) vyrauja skirtingas požiūris į narkotines medžiagas, todėl priimti skirtingi įstatymai. Pasak jo, Lietuva patenka tarp šalių, kurios visiškai netoleruoja bet kokios veiklos, susijusios su narkotinėmis medžiagomis. Tokios pačios pozicijos laikosi Belgija, Lenkija ir kai kurios kitos valstybės.

„Yra šalių, kuriose [...] numatytos administracinės baudos. Pavyzdžiui, Austrijoje leidžiama turėti iki 30 g kanapių, Kipre – iki 10 g heroino, kokaino. Tačiau norėčiau atkreipti dėmesį į kitus dalykus: šalys, kurios dekriminalizuoja narkotikų turėjimą, pripažįsta pralaimėjusios kovą su narkomanija“, – tikina M. Survila.

Užregistruoti 5 tūkst. nuo narkotikų priklausomų žmonių

M. Survilos teigimu, visi supranta, kad kova su narkomanija reikalauja didelių lėšų tiek iš jėgos struktūrų, tiek iš gydymo įstaigų, todėl kai kurios valstybės galiausiai pasiduoda. Jis priduria, kad Lietuvoje kol kas turime geresnę padėtį nei kitose ES šalyse.

„Mūsų politikai kol kas turi pakankamai valios priešintis liberalioms pakraipoms, norinčioms legalizuoti arba dekriminalizuoti narkotines medžiagas. [...] Tačiau yra keli dekriminalizacijos niuansai – žmogus gali vartoti, bet negali nusipirkti“, – atkreipia dėmesį M. Survila.

Jis akcentuoja, kad Lietuvoje taip pat legalizuotos kai kurios priklausomybę sukeliančios medžiagos – tabakas ir alkoholis. M. Survila nurodo, kad Lietuvoje registruotų nuo narkotinių medžiagų priklausančių žmonių tėra apie 5 tūkst., o nuo alkoholio – 60 tūkst. pacientų, todėl Lietuvai nereikia tokių didelių lėšų sprendžiant narkomanijos problemą, kaip kitose valstybėse.

„Kol kas situacija tikrai nebloga. Sakyti, kad airiai daro kažką naujo, negalima. Tą patį daro šveicarai, austrai ir kitos šalys. [...] Lyginti mus ir airius labai sudėtinga – airiai šiuo gripu serga seniai ir jau turi komplikacijų, pas mus kol kas – pradinė šio gripo stadija. Visais atvejais gydyti pradinę stadiją yra lengviau ir pigiau, nei gydyti komplikacijas“, – pabrėžia M. Survila.

Vartojimo kambariai – rūpestis priklausomybę turinčiais žmonėmis?

Pasak I. Juozapavičienės, narkotikų vartojimo kambariai paprastai steigiami kaip žalos mažinimo priemonė. Ji pritaria, kad, nors tokiu būdu siekiama pasirūpinti narkotines medžiagas vartojančiais žmonėmis, saugaus vartojimo kambariai paprastai atsiranda valstybėse, kurios pripažįsta nebepajėgiančios kovoti su narkomanija.

„Sunku pasakyti, ar gali daugėti į Airiją panašių šalių. Kova su narkotikų vartojimu tikrai nelengva. Manau, kad labai nuosekli politika, didelės investicijos ir priemonės, kurių imasi valstybės (pasidžiaukime ir mūsų šalimi), iš tikrųjų turi būti pirmasis siekinys“, – tvirtina I. Juozapavičienė.

Už Airijos nacionalinę narkotikų strategiją atsakingas ministras neseniai pareiškė, kad šalis ketina dekriminalizuoti mažų kiekių narkotikų – tarp jų ir kokaino bei heroino – laikymą asmeniniam naudojimui. Ministro teigimu, kitais metais Dubline bus įrengti specialūs kambariai, skirti vartoti intraveninius narkotikus.