Tavo LRT

2015.11.10 08:20

Ekspertas: Rumunijos politikos ateitis priklauso netgi nuo oro

Vita Ličytė, LRT Radijo laida „Pasaulio laikas“, LRT.lt2015.11.10 08:20

Net atsistatydinus Victorui Pontai ir paskyrus laikinąjį premjerą, Rumunijoje vis dar išlieka išankstinių rinkimų tikimybė, tačiau šalies politikos ateitis priklauso nuo daugelio aplinkybių – netgi nuo oro, LRT radijui sako Rumunijos politikos analitikas, profesorius Cristianas Parvulescu. „Jei oras bus prastas, į protestus daug žmonių nesusirinks. Blogo oro tikrai tikisi politikai. Manau, kad išankstiniai rinkimai neįvyks. Žmonės jų nenori, nes tai sukeltų dar didesnį chaosą. Rumunai nori naujos politikos linijos, socialinių ir politinių reformų. Daugelis žmonių supranta, kad išankstiniuose rinkimuose vėl bus perrinkti seni politikai“, – pastebi politologas.

– Premjerui V. Pontai atsistatydinus, žmonės nenutraukė demonstracijų. Ko dar jie reikalauja?

– Šį judėjimą galima palyginti su „Okupuok Volstritą“ ar „Indignados“ judėjimu Ispanijoje. Tai jau nebe pirma šio Rumunijos judėjimo manifestacija. Dideliais mastais žmonės rinkosi 2012 m. ir 2013 m. Dabar rumunai rengia antikorupcijos protestus. Tai protestas ne tik prieš premjerą ir rajono, kuriame buvo klubas, merą. Tai judėjimas, nukreiptas prieš korupciją, nes nelaimę naktiniame klube nulėmė būtent korupcija.

Kaip gaisras naktiniame klube susijęs su korupcija?

– Šis klubas neturėjo leidimo vykdyti veiklą. Tai ir yra problema, nes dėl korupcijos jis buvo atidarytas ir galėjo veikti nelegaliai. Ir, nors tokių klubų yra ne vienas, tačiau visa tai yra ne tik apie klubus – šiandien didžiulė tragedija įvyko klube, o rytoj dar didesnės galime tikėtis kažkur kitur. Korupciją žmonės suvokia kaip didelę grėsmę Rumunijai. Vienas iš šūkių, iškabintas Piato universitete, kuris ir yra pagrindinis judėjimo centras, – „Užmuškime korupciją“. Tai šio judėjimo simbolis.

O kur rumunai įžvelgia didžiausią korupciją?

– Ir vietinės valdžios administracijoje, ir nacionaliniu mastu. Būtent dėl to dabar žmonės spaudžia prezidentą ir nori atnaujinti politinį sluoksnį. Tai judėjimas, nukreiptas prieš sistemą. Rumunija turi antikorupcijos departamentą, kuris paskutinius dvejus metus dirbo tikrai efektyviai. Tačiau protestuotojams to negana. [...] Judėjimas, prasidėjęs 2012 m., vėl mobilizavo žmones protestuoti prieš politikus, o nelaimė naktiniame klube buvo tik viena iš priežasčių.

Protestuoti žmonės jau ruošėsi ir prieš tai – dėl kito incidento, kai žuvo policininkas, saugojęs vidaus reikalų ministrą. Žmonės šį įvykį laiko politikų piktnaudžiavimu savo padėtimi. Taigi Rumunijos judėjimas prieš dabartinius politikus labai ryškus, o prie jo prisideda ne tik jaunoji karta – yra daugybė vyresnių žmonių, kurie neketina tylėti matydami įsišaknijusią korupcijos problemą. Ši krizė labai pavojinga politiniam Rumunijos stabilumui, nes politikai nesupranta šio pasipriešinimo masto.

Vis dar išlieka išankstinių rinkimų tikimybė. Kokią matote artimiausią Rumunijos politikos ateitį?

– Labai priklauso nuo aplinkybių. Netgi nuo oro. Jei oras bus prastas, į protestus daug žmonių nesusirinks. Blogo oro tikrai tikisi politikai. Manau, kad išankstiniai rinkimai neįvyks. Žmonės jų nenori, nes tai sukeltų dar didesnį chaosą. Rumunai nori naujos politikos linijos, socialinių ir politinių reformų. Daugelis žmonių supranta, kad išankstiniuose rinkimuose vėl bus perrinkti seni politikai. Žmonės nori, kad atsirastų naujų partijų, kad būtų pakeista konstitucija ir kad rinkėjams būtų suteikiama daugiau teisių. Žmonės mobilizavosi, kad pakeistų Rumuniją.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt