Naujienų srautas

Tavo LRT2015.11.05 16:06

Patarė, ką daryti su senomis padangomis

Keičiant padangas į naujas remonto dirbtuvėse, jas galime tiesiog ten ir palikti, pataria atliekų tvarkymo bendrovės „Ecoservice“ vykdomoji direktorė Daiva Skrupskelienė. Daugiau keblumų gali patirti tie, kurie padangas keičia patys, bet sprendimas vis tiek yra ir padangų nederėtų palikinėti pakelėse ar mesti į komunalinių atliekų konteinerius.

– Priminkite, kodėl padangos – pavojinga atlieka? Per kiek laiko jos natūraliai suyra gamtoje?

– Reikėtų paminėti, kad padangos nėra priskiriamos prie pavojingų atliekų, tačiau jų irimo procesas yra labai ilgas – 140–150 metų. Be to, šios atliekos gabaritai yra nemaži, jos nepuošia mūsų aplinkos, miškų, pakelių, kitų artimų vietų. Dėl to nei gražu, nei naudinga gamtai ar mums patiems.

– Kiekvienais metais sukeliami tyčiniai padangų padegimai. Pasitaiko ir savaiminių gaisrų. Gamtai tuomet daroma žala?

– Taip, padangų dūmai paprastoje aplinkoje, natūraliame ore, iš tikrųjų išskiria kenksmingas medžiagas. Degdamos padangos išskiria labai juodus dūmus. Tai – didelis pavojus.

– Kaip legaliai galima atsikratyti nebenaudojamų dėvėtų padangų? Ką reikėtų daryti žmonėms, jeigu jie namuose turi tokių padangų arba jas keičia patys, ne remonto dirbtuvėse?

– Jeigu padangas žmonės keičia ne remonto dirbtuvėse, paprasčiausias būdas jų atsikratyti – surinkti visas keturias padangas ir ne mesti kažkur į pamiškę, o nuvežti į stambiagabaričių atliekų tvarkymo aikštelę. Šiuo metu visi Lietuvos regionai kiekviename rajone turi po stambiagabaričių atliekų tvarkymo aikštelę. Didesni miestai jų turi dar daugiau. Nemokamai žmonės gali priduoti keturias padangas per metus. Nemanau, kad vairuotojai kiekvieną sezoną, t. y. du kartus per metus, keičia padangas į naujas.

– Pakeistas padangas galima palikti ir remonto dirbtuvėse. Ar apie tai visi vairuotojai žino? Ar nekyla keblumų?

– Manau, kad apie tai kalbama labai daug, pateikiama daug informacijos. Ar dirbtuvių savininkai, meistrai tai padaro, priima, nedrįsčiau sakyti, nes tiksliai nežinau. Jeigu kartais pasitaiko tokių atvejų, kad žmonės nenori remonto dirbtuvėse palikti padangų, apie tokią galimybę nežino arba meistrai nesutinka to padaryti, tada tikrai nereikėtų nusiminti. Galima tas padangas priduoti į stambiagabaričių atliekų tvarkymo aikšteles.

–  Ar blogai mesti padangas į buitinių ar mišrių komunalinių atliekų konteinerius?

–  Mišrių komunalinių atliekų konteineriai skirti mišrioms komunalinėms atliekoms. Labai dažnai surinktos atliekos dar yra perrenkamos – atskiriamos žaliavos, antrinės atliekos. Tokios didžiulės apimties atlieka gali sulaužyti mašiną, rūšiavimo liniją. Šiaip tai yra labai nepatogu, nes padanga – didelių gabaritų atlieka. 

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą