Tavo LRT

2015.11.03 18:00

A. Sysas apie įtarimus A. Katinui: STT medžioklė prieš rinkimus tampa tradicija

Likus metams ar mažiau iki rinkimų, Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) visuomet pradeda savo medžioklę, nesvarbu, kas yra valdžioje. Taip susiklosčiusią situaciją, kai įtarimai kyšininkavimu buvo pareikšti Utenos merui Alvydui Katinui ir ministro pirmininko sekretoriato vadovei Džuljetai Žiugždienei, vertina Socialdemokratų partijos pirmininko pavaduotojas Algirdas Sysas.

A. Sysas tvirtina, kad STT tyrimas dėl A. Katino labai nustebino, tačiau politikas susidariusios situacijos nesureikšmina. „Tai – griaustinis iš giedro dangaus. [...] Visada, likus metams iki rinkimų (gal toks sutapimas, lapkričio 3-oji – šv. Huberto diena), STT pradeda medžioklę. Nesvarbu, kas būna valdžioje, visiems skiriamas didesnis dėmesys“, – LRT RADIJUI komentuoja A. Sysas.

Jis prideda, kad praeityje tirtos panašios bylos rodo, jog kaltinimai vis dėlto dažniausiai būna nepagrįsti. „Remdamasis praeities bylomis, matau, kad iš to dažniausiai išeina didelis šnipštas. Bet mes netrukdysime teisėsaugos organams išsiaiškinti iki galo, kad nebūtų šis atvejis linksniuojamas tris ar keturias savaites“, – tvirtina A. Sysas.

Jo teigimu, ir seniau, likus metams ar trumpesniam laikotarpiui iki rinkimų, STT iškeldavo bylas, tačiau kaltų taip ir nerasdavo.  „Būdavo pasakyta daug skambių žodžių, daug triukšmo, o po to dažniausiai tuo viskas ir baigdavosi. Žmonės būna nušalinti du ar tris mėnesius, o po to grįžta ir dirba. Jokių sprendimų nebūna priimta. Kaip sakiau, kai lieka metai [iki rinkimų – LRT.lt], taip nutinka. Tai jau tampa gražia tradicija“, – sako A. Sysas. Jis tikina tiek su Dž. Žiugždiene, tiek su A. Katinu bendravęs seniai.

Meras ir bendrovės vadovas jaučiasi ramiai

STT atstovas Ruslanas Golubovas patvirtina, kad įtarimai pateikti ne tik A. Katinui, bet ir ministro pirmininko sekretoriato vadovei Dž. Žiugždienei. Jo teigimu, A. Katinui pateikti įtarimai dėl kyšininkavimo, o pagrindinis STT tikslas – išsiaiškinti, ar meras iš vienos akcinės bendrovės vadovo kito asmens – Dž. Žiugždienės – naudai reikalavo kyšio.

„Nenorėčiau ir negalėčiau įvardyti konkrečių bendrovių, nes tai yra ikiteisminio tyrimo duomenys. Apsiribokime, kad tai yra viena iš bendrovių“, – LRT RADIJUI sako R. Golubovas. Naujienų agentūros BNS žiniomis, minėtoji bendrovė yra „Utenos melioracija“.

Tai netiesiogiai patvirtina ir laikraščio „Utenos diena“ vyriausiasis redaktorius Vytautas Ridikas. „Sunku patikėti [STT duomenimis – LRT.lt]. Neseniai, jau po įtarimų pateikimo, kalbėjausi A. Katinu telefonu. [...] Jis sakė, kad jaučiasi labai ramiai ir nemato didelės problemos dėl pareikštų kaltinimų. [...] Bendrovės vadovas pats juokiasi. Neseniai su juo taip pat kalbėjausi. Juolab kad ir jį patį tampė po teismus dėl kelių dalykų. [...] Paskui paaiškėjo, kad iš didelio burbulo išėjo mažytis pokštelėjimas“, – tvirtina V. Ridikas.

„Transparency International“ Lietuvos skyriaus vadovas Sergejus Muravjovas nurodo – Utenos rajono skaidrumo tyrimo duomenimis, palyginus su kitomis savivaldybėmis, ši savivaldybė atrodo gana neblogai. „Išties, kai kalbame apie antikorupciją, interesų valdymą, dovanų politiką, ši savivaldybė yra vienoje iš pirmaujančių vietų“, – tvirtina S. Muravjovas.

Antradienį, įtariant kyšininkavimu, nuo pareigų buvo nušalintas Utenos rajono meras A. Katinas. Pareikšti įtarimai, kad meras iš vienos akcinės bendrovės vadovo reikalavo kyšio ministro pirmininko sekretoriato vadovės Dž. Žiugždienės naudai. Panevėžio miesto apylinkės teismas Utenos merą nušalino nuo pareigų dviems mėnesiams. Taip pat jam skirta kardomoji priemonė – rašytinis pasižadėjimas neišvykti.