Tavo LRT

2015.11.04 20:36

Sirijos pabėgėlių istorijos iš arti – LRT žurnalistų akimis

LRT.lt 2015.11.04 20:36

Pirma vieta, į kurią vyksta Sirijos pabėgėliai, –  Libanas. Jame besilankanti LRT komanda iš arti stebėdama pabėgėlių dramą sieks parodyti, kokiomis sąlygomis pabėgėliai gyvena šioje šalyje.

LRT žurnalisto Edvardo Špoko, operatorės Miglės Gaižiūtės ir režisierės Eglės Marijos Želvytės tikslas – dokumentinis filmas, padėsiantis įsigilinti į pabėgėlių Artimuosiuose Rytuose problemą.

„Šios kelionės siekis – fiksuoti, kokiomis sąlygomis gyvena ką tik iš Sirijos atvykę pabėgėliai. Čia, prieš kelionę į Europą, kurią šiuo metu pabėgėliai tiesiog užplūdo, jie patenka pirmiausiai. Stengsimės papasakoti pabėgėlių istorijas, esamas gyvenimo sąlygas ir problemas, su kuriomis žmonės susiduria bėgdami nuo karo“, – pasakoja žurnalistas.

E. Špokui teko kalbėtis su tarptautinių organizacijų atstovais. Jų teigimu, problemų, susijusių su pabėgėlių priėmimu Libane, yra nemažai – trūksta pinigų ir pagalbos, sąlygos jiems čia nėra pačios geriausios.

LRT nuotr.

Libane besilankantys žurnalistai dalyvauja tarptautiniame projekte „Žiniasklaida vystymuisi“ (angl. Media4Development), kurį įgyvendina Europos namai kartu su Nacionaline nevyriausybinių vystomojo bendradarbiavimo organizacijų (NNVBO) platforma.

„Manau, žurnalistams smalsu ir svarbu patiems pamatyti ir patirti tai, kas vyksta pasaulyje, kuris yra sunkiai pasiekiamas dėl politinių ar ekonominių priežasčių. Juo labiau kad šią informaciją žurnalistai kasdien gauna iš antrinių šaltinių“, – mano projekto vadovė, VšĮ „Europos namai“ direktorė Judita Akromienė.

J. Akromienės teigimu, iki šiol buvo organizuojamos žurnalistų ir žymių menininkų bei visuomenės veikėjų kelionės į paramos šalis, bet daugiausia tai buvo Rytų partnerystės šalys: Ukraina, Gruzija, Moldova. Taip pat žurnalistai ne kartą lankėsi Afganistane bei Palestinoje.

„Šis projektas turbūt yra pirmasis, kuriame apie 10 žurnalistų iš įvairių žiniasklaidos priemonių lankysis keliose Afrikos ir Azijos šalyse ir apie savo patirtis papasakos Lietuvos žmonėms dokumentiniuose filmuose, radijo laidose, straipsniuose ar tiesiog savo įžvalgose socialinėse medijose“, – sako projekto vadovė.

Projektas „Žiniasklaida vystymuisi“ vykdomas bendradarbiaujant nevyriausybinėms organizacijoms iš naujųjų ES šalių ir ilgametę patirtį vystomojo bendradarbiavimo srityje turinčiomis organizacijomis iš ES senbuvių. Projektą koordinuoja Estijos nevyriausybinė organizacija „Mondo“, įgyvendindama jį kartu su Estijos nacionaline televizija (Estonian Public Broadcasting Company). Projekte taip pat dalyvauja šios organizacijos: PIN (People in Need, Čekija), PMVRO Slovakia (Slovakijos NVVBO platforma), Green Liberty (Latvija), VIKES (Suomijos fondas žiniasklaidai ir vystymuisi) ir BAAG (Britanijos ir Airijos organizacijų Afganistano grupė).

Projektas yra finansuojamas Europos Komisijos lėšomis. Juo siekiama žiniasklaidos priemonių pagalba pagilinti Lietuvos, Latvijos, Estijos, Čekijos ir Slovakijos gyventojų supratimą apie globalaus pasaulio iššūkius ir sąsajas tarp besivystančių ir išsivysčiusių šalių.