Tavo LRT

2020.05.27 10:15

LRT ir rašytojų iššūkis: gyventojai atsiuntė 2 tūkst. parašytų diktantų

LRT.lt 2020.05.27 10:15

Gegužės mėnesį LRT gyventojus kvietė į diktanto iššūkį – specialiai šiam projektui 16 žinomų Lietuvos rašytojų sukūrė po tekstą, kurį inspiravo „Diktanto“ tema. Kas rytą naujas diktantas, įgarsintas LRT laidų vedėjų, buvo skelbiamas portale LRT.lt, o vėliau publikuojamas ir pats tekstas, kad diktantą rašiusieji galėtų pasitikrinti, kaip jiems pavyko jį parašyti.

Nei vieno diktanto iššūkio nepraleido ir specialius prizus laimėjo 15 dalyvių iš Biržų, Šilalės, Vilkaviškio rajonų, Druskininkų, Klaipėdos, Vilniaus bei Vokietijos. Iš viso iššūkio dalyviai atsiuntė beveik 2 tūkstančius parašytų diktantų. Dalyvauti iššūkyje ir rašyti diktantus buvo galima tiek individualiai, tiek kartu su šeima ar draugais.

„Džiaugiuosi, kad eksperimentas „Kasdien po istoriją. Kasdien po diktantą“ pavyko. Tai buvo puiki pažintis su šešiolikos šiandien aktyviai kuriančių rašytojų braižais. Tai buvo azartiška ir tuo pat metu ugdanti pramoga, galimybė parungtyniauti su savimi, namiškiais ar bičiuliais. Bet svarbiausia – tai buvo mūsų unikalios lietuvių kalbos skanavimas „... iš mus tebejungiančių knygų, iš trūnijančių gyvenimo popierių, iš pirmo ir paskutinio tau rašyto laiško, iš meilės kalbai ir man…” (citata iš M. Nastaravičiaus diktanto). Esu įsitikinusi, kad rašymas yra tam tikra mąstymo forma. Užsirašydami savo mintis, persirašydami kažkieno kito citatą ar įkvepiantį tekstą mes pažvelgiame į buitišką kasdienybę per humorą, metaforą ar netikėtą sugretinimą ir tampa tiesiog lengviau gyventi. Manau, kad diktanto iššūkį būtinai kartosime ir kitais metais“, – sako LRT kultūros turinio vyriausioji redaktorė Agnė Biliūnaitė.

Prie pirmą kartą Lietuvoje vykusio tokio pobūdžio projekto prisijungė žinomi šalies rašytojai, poetai, kurių kūriniai per pastaruosius dvejus metus pateko į Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto mokslininkų sudarytus Kūrybiškiausių knygų dvyliktukus. Iššūkio dalyviai rašė diktantus pagal tekstus, kuriuos sukūrė Sigitas Parulskis, Laura Sintija Černiauskaitė, Kornelijus Platelis, Virginija Kulvinskaitė, Alvydas Šlepikas, Mindaugas Nastaravičius, Vaiva Grainytė, Jurga Tumasonytė, Jaroslavas Melnikas, Marius Povilas Elijus Martynenko, Enrika Striogaitė, Valdas Papievis, Vidas Morkūnas, Giedrė Kazlauskaitė, Aistis Žekevičius ir Vytautas Martinkus.

Diktantą rašančiųjų laukė kafkiškos klajonės niekaip nepasiekiant dušo, dzenbudistų vienuolių vertas mamos ir berniuko dialogas, labai žmogiškos peripetijos gyvūnijos pasaulyje, pasivaikščiojimas paskui Bernardinų kapinių katę, nuostabaus grožio meilės laiškas, linkėjimai iš Paryžiaus ir kitokios kelionės bei sapnai. Visus diktantų tekstus galima rasti LRT portale.