Tavo LRT

2015.10.31 14:32

Klausiate – atsakome. Kas turi mokėti už gyvatuko pakeitimą?

Žmonės klaidingai mano, kad jų vonioje esantis gyvatukas – jų nuosavybė. Prie kanalizacijos vamzdžio, gyvatuko ar radiatoriaus remonto ar pakeitimo turėtų prisidėti visi daugiabučio butų savininkai, nebent patys nutarė kitaip. Taip teigia Daugiabučių namų savininkų bendrijos paslaugų teikėjų asociacijos pirmininkas Remigijus Nemira.  

LRT RADIJO klausytojas Edmundas teiraujasi, kas turėtų apmokėti kanalizacijos stovo dalies ir vadinamojo gyvatuko pakeitimo darbus. „Ar šie darbai turėtų būti apmokami viso daugiabučių namo gyventojų, ar tik konkretaus buto savininko lėšomis?“ – klausia jis.

„Jei reikia remontuoti arba pakeisti daugiabučio namo vieno buto kanalizacijos vamzdį, gyvatuką ar radiatorių, šiuos darbus turėtų apmokėti visi daugiabučio namo patalpų savininkai, išskyrus tuos atvejus, kai priimtas kitokią tvarką nustatantis aprašas“, – sako R. Nemira.

Asociacijos pirmininkas teigia, kad, jei patalpų savininkų susirinkime buvo patvirtintas aplinkos ministro pavyzdinės formos bendro naudojimo ar kitos paskirties pastato inžinerinių tinklų aprašas, kuriame numatyta, kad stovo pakeitimo darbus finansuoja konkrečių patalpų savininkai, tuomet prakiuręs vamzdis – tik konkretaus buto gyventojo problema.

„Jei toks aprašas patvirtintas nebuvo, viso pastato gyventojai turėtų prisidėti apmokant kanalizacijos stovo dalies remonto ar pakeitimo darbus. Ta pati tvarka galioja ir keičiant ar remontuojant radiatorių ir karšto vandens cirkuliacinį vamzdį, dar vadinamą gyvatuku. Tai – šildymo sistemos dalis, priskiriama prie bendro naudojimo objektų“, – tikina asociacijos pirmininkas.

R. Nemira atkreipia dėmesį, kad gyvatukas negali būti savavališkai keičiamas kiekvieno gyventojo – tokie darbai turėtų būti derinami su pastato administratoriumi.

„Žmonės klaidingai mano, kad, jei gyvatukas yra jų vonioje, tai yra jų nuosavybė ir su juo gali daryti, ką panorėję. Kai žmonės, nepasitarę su administratoriumi, keičia gyvatuką ar radiatorių, išbalansuoja bendrą sistemą ir tai sukelia įvairių problemų“, – sako jis.

Nuo šių metų balandžio daugiabučių namų gyventojai privalo mokėti kaupiamąjį mokestį, kuris yra skirtas namo inžinerinių sistemų, bendro naudojimo objektų remontui arba atnaujinimui. Iš šių kaupiamųjų lėšų minėti remonto darbai ir turėtų būti finansuojami.