Tavo LRT

2020.05.12 10:32

LRT transliuos Steigiamojo Seimo 100-ųjų metinių minėjimo renginį iš šiandieninio Seimo

LRT.lt 2020.05.12 10:32

Gegužės 14 d. LRT TELEVIZIJA ir LRT RADIJAS nuo 10 val. tiesiogiai transliuos Steigiamojo Seimo ir Lietuvos Respublikos 100-mečio minėjimo Seimo posėdį.

Šią savaitę, gegužės 15 d., sukanka 100 metų, kai į pirmąjį posėdį Kaune, Miesto teatre, susirinko atkurtos nepriklausomos Lietuvos demokratiškai išrinktas Steigiamasis Seimas. Steigiamasis Seimas įvykdė Vasario 16-osios Akto signatarų valią ir užbaigė jų darbą – vienbalsiai paskelbė esant atstatytą Lietuvos valstybę kaip demokratinę respubliką. Ši Steigiamojo Seimo deklaracija vykdoma ir šiandien – ji yra vienas iš Kovo 11-osios Akto pamatų.

1920 m. balandžio 14–16 d. vykę Steigiamojo Seimo rinkimai Lietuvą įrašė į demokratinių pasaulio valstybių sąrašą, pripažinusių rinkimų teisę visiems piliečiams nepaisant jų tautybės, religijos ar lyties. Rinkimuose dalyvavo apie 90 proc. visų rinkimų teisę turėjusių Lietuvos piliečių. Tai – didžiausias rinkėjų aktyvumas per visą demokratiškų ir laisvų Lietuvos Respublikos Seimo rinkimų šimtmetį. Paskutinis Steigiamojo Seimo posėdis įvyko 1922 m. spalio 6 dieną.

Daugiau apie Steigiamąjį Seimą ir jo sukakties minėjimą skaitykite specialioje Seimo interneto svetainės rubrikoje.

LRT parengtų reportažų ciklą, skirtą paminėti 100-ąsias Steigiamojo Seimo metines, galite pasižiūrėti LRT mediatekoje.

LRT RADIJO laidos „Džiazuojanti istorija“, skirtos prieš 100 metų vykusiems Steigiamojo Seimo rinkimams, įrašo galite pasiklausyti čia. Kodėl Nepriklausomybės aktą 1918 m. paskelbusi Lietuva į demokratinėms valstybėms įprasto parlamentinio gyvenimo kelią pasuko tik po dvejų metų? Kaip vyko politinė agitacija ir kokius pažadus dalijo politikai? Į klausimus atsakys laidos svečias Lietuvos istorijos instituto XX a. istorijos skyriaus vyr. mokslo darbuotojas dr. Algimantas Kasparavičius.

LRT RADIJO laidos „Aktualijų studiją“ apie Mažąjį Seimą įrašas. Laidoje prisimenamas unikalus reiškinys Lietuvos parlamentarizmo istorijoje. 1920 metais, Lietuvoje vykstant nepriklausomybės kovoms, dalis Seimo narių stojo ginti jaunosios valstybės.

Vieni išvyko į frontą, kiti provincijose organizavo paramą Lietuvos kariuomenei, o už krašto valdymą atsakingas parlamentas susidūrė su veiklos tęstinumo klausimu. Kilo idėja įkurti instituciją – Mažąjį Seimą, kuris galėtų perimti svarbiausias funkcijas ir priimti gyvybiškai svarbius valstybei sprendimus. Laidos svečiai – Vytauto Didžiojo universiteto prof. Antanas Kulakauskas ir doc. Šarūnas Liekis.