Naujienų srautas

Tavo LRT2020.05.07 12:37

COVID-19 KODAS. LRT tyrimai, atveriantys viruso krizę

LRT.lt 2020.05.07 12:37

Lietuvą ištikus koronaviruso krizei LRT Tyrimų skyriaus komanda parengė ciklą analitinių tekstų, padedančių suprasti krizės situaciją šalyje, jos poveikį ir priežastis. Atlikta solidžių ir ilgalaikę reikšmę turinčių tyrimų apie valstybės aparato ir sveikatos apsaugos sistemos spragas, stambių interesų grupių ir nesąžiningo verslo manipuliacijas per krizę.

Nuo šiol LRT Tyrimų skyriaus karantino metu parengtą ir susistemintą medžiagą bus galima rasti vienoje vietoje – LRT.lt portalo specialioje meniu juostoje „Aktualu“, žymoje #LRT tyrimai COVID-19. Čia publikuojama keturiasdešimt analitinių tekstų, kuriuose atsispindi visas labiausiai įtemptas koronaviruso laikotarpis. Šios publikacijos, pasak LRT Tyrimų skyriaus žurnalistų, gali būti aktualios ir ateityje, pavyzdžiui, susidūrus su antrąja viruso banga (jei tokia bus) arba artėjant rinkimams.

Vienoje vietoje LRT.lt portale bus galima rasti visus paaiškinimus, kodėl Lietuvos situacija koronaviruso krizės akivaizdoje buvo tokia, kokią matėme: kodėl trūko reagentų, kaukių, dėl kokių priežasčių pertvarkytos ligoninės ir kodėl jose sklido virusas. Analitiniai tekstai susiję ne su karantino meto aktualijomis – tai yra detalus ir išsamus koronaviruso krizės pjūvis Lietuvoje.

***

Itin svarbus tyrimas, atskleidęs, kad medicinos priemonių rezervas, į kurį karantino pradžioje tiek daug vilčių dėjo ligoninės ir medikai, buvo apytuštis, jame nebuvo reikalingų apsaugos priemonių, jis nebuvo laiku papildytas.

Koronavirusas valdžią užklupo netikėtai: apsaugos priemonių rezervas imtas pildyti paskutinę minutę

Taip pat buvo atliktas išsamus ir kruopštus darbas ir per eilę publikacijų atskleista, kokiomis išskirtinėmis privilegijomis ir sąlygomis buvo maitinama buvusi Sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos darbovietė ir dabartinė jo žmonos darbovietė – LSMU Kauno klinikos.

Išskirtinės sąlygos vienai ligoninei: koronaviruso ligonių vos keli, bet aprūpinimas – lyg epidemijos centre

Kova be taisyklių: už įtampos Klaipėdoje – Verygos ir Kauno interesai

Koronaviruso grėsmės akivaizdoje – išskirtiniai pavedimai buvusiai Verygos darbovietei

Tyrimų skyriaus žurnalistai atskleidė neįtikėtino įžūlumo verslo veiksmus, kaip jie elgėsi su savo darbuotojais, taip pat – kaip per patį koronaviruso įkarštį buvo sutrikdyta greitosios medicinos pagalbos veikla.

Žinoma įmonė darbuotojams pasiūlė 3 variantus: meluoti, kad turėjo kontaktą su sergančiaisiais, atostogauti arba išeiti

Verslo kova be skrupulų: per koronaviruso krizę paralyžiuotas greitosios pagalbos darbas

Neliko nepastebėta ir tai, kad pritrūkus laiko pasiruošti krizei, daugelis sprendimų buvo priimta karštligiškai: strigo reagentų, medicinos įrangos ir apsaugos priemonių įsigijimas, karštligiškai suplanuotos logistikos grandinės kėlė net geopolitinius iššūkius, o galiausiai paaiškėjo, kad nemaža dalis Kinijoje pirktos produkcijos yra nekokybiška.

Kare dėl kaukių įmanoma viskas: brukamas niekalas ir falsifikuojami dokumentai

Priemones medikams į Kauną atskraidino rusų oligarcho įmonės orlaivis

***

„Koronaviruso krizė žurnalistams buvo ypatingai sunkus laikotarpis. Ne todėl, kad krizė, ne todėl, kad išskirtinėmis sąlygomis visada būna daugiau informacijos, nei įmanoma aprėpti, o todėl, kad karantinas labai apsunkino informacijos gavimą. Galima būtų niūriai pajuokauti, kad valdžiai buvo idealios sąlygos dirbti: spaudos konferencijos – pagal iš anksto atsiųstus klausimus, prisidengiant milijonu priežasčių galima vėluoti pateikti atsakymus, jokios galimybės perklausti arba pasitikslinti, visiškai apribota gyvo kontakto galimybė. Kita vertus, per krizę išryškėja sisteminės ydos ir mes supratome, kad dabar yra tas laikas, kai reikia jas ištraukti į paviršių. Jų niekas neeliminavo ir jos bus aktualios dar ilgai. Koronaviruso krizė buvo geriausias laikas, kai LRT Tyrimų skyrius galėjo jas susisteminti ir pateikti skaitytojams“, – sako LRT Tyrimų skyriaus vadovė žurnalistė Indrė Makaraitytė.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą