Tavo LRT

2015.10.22 15:50

„Metų knygos“ rinkimai žada sudominti ir paauglius

LRT RADIJO laida „Ryto garsai“, LRT.lt2015.10.22 15:50

Šiais metais „Metų knygos“ rinkimuose į paaugliams skirtų knygų penketuką pateko tokios knygos, kad mokytojai ir bibliotekininkai neturėtų skųstis, jog paaugliai nenori skaityti. Taip LRT RADIJUI tvirtina knygų vaikams ir paaugliams penketukus atrinkusios komisijos vadovas Kęstutis Urba.

Anot komisijos vadovo, paaugliams skirtų knygų penketuką sudaro kūriniai, kurie sunkiai telpa į žanrų rėmus, tačiau jaunuoliai juose tikrai ras tai, kas jiems aktualu. „Šių metų penketuke kaip tik ir yra viena knyga apie tai, kaip paaugliai sėdi elektroninėje erdvėje, – Rebekos Unos „Atjunk“. Joje pasakojama, kokia laukia ateitis. Labai džiaugiuosi, kad paauglių knygos atspindi šiuolaikinį pasaulį, virtualią erdvę, kuri paaugliams labai svarbi. Taigi paaugliai tikrai skaitys apie savo pasaulį, savo gyvenimą“, – tvirtina K. Urba.

Pasak jo, vaikams skirtų knygų penketukas šiais metais yra tradiciškesnis – jį daugiausia sudaro pasakų literatūra, bet į sąrašą pateko ir vienas realistinis apsakymas – Ramunės Savickytės „Adelės dienoraštis. Ruduo“. „Tai yra pradinuko, mokyklos pasaulis. Kūrinyje skaitytojas gali atpažinti save. [...] Manome, kad vaikai yra įvairūs ir knygos turi būti kuo įvairesnės“, – akcentuoja K. Urba.

Knygų vaikams ir paaugliams penketukus atrinkusios komisijos vadovas tikina, kad, renkant knygas, didelis dėmesys buvo kreipiamas į kūrinio vertę: ar jis bus įdomus, nenuobodus, ar vaizduojamos moralinės ar literatūrinės vertybės.

Knygų suaugusiesiems ir poezijos knygų penketukus atrinkusios komisijos vadovės Neringos Mikalauskienės tvirtinimu, komisija nemažai diskutavo, kokius kūrinius atrinkti. Šiuo atveju didesnis dėmesys buvo kreipiamas tam, kaip knyga parašyta: stilius, meniškumas, tematika, vyraujančios tendencijos.

Žinoma, aptariame kiekvieną kūrinį atskirai, o paskui, kai jau sudaromas penketukas, net patys nustembame, kad esama bendrumų. Šiais metais penketukas gana vientisas – šie kūriniai neapsiriboja vien tik Lietuva. Valdas Papievis gyvena Prancūzijoje, Dalia Staponkutė – Kipre, Antanas Šileika – Kanadoje. Šie autoriai bando ieškoti sąsajų tiek su savo šaknimis, tiek su naujomis patirtimis“, – sako N. Mikalauskienė ir priduria, kad ir kitų į penketuką patekusių kūrinių siužetai aprėžia įvairias tautybes ir valstybes.

Suaugusiųjų prozos penketukas:

Birutė Jonuškaitė „Maranta“

Valdas Papievis „Odilė, arba Oro uostų vienatvė“

Dalia Staponkutė „Iš dviejų renkuosi trečią. Mano mažoji odisėja“

Antanas Šileika „Pirkiniai išsimokėtinai“

Tomas Vaiseta „Paukščių miegas“

Suaugusiųjų poezijos penketukas:

Vladas Braziūnas „Stalo kalnas“

Jurgita Jasponytė „Šaltupė“

Donaldas Kajokas „Apie vandenis, medžius ir vėjus“

Aušra Kaziliūnaitė „Mėnulis yra tabletė“

Aidas Marčėnas „Viename“

Knygų paaugliams penketukas:

Akvilina Cicėnaitė „Niujorko respublika“

Kristina Gudonytė „Jie grįžta per pilnatį“

Daina Opolskaitė „Eksperimentas gyventi“

Rebeka Una „Atjunk“

Renata Šerelytė „Rebekos salos“

Knygų vaikams penketukas:

Raminta Baltrušytė „Kalvėnų miesto paslaptis“

Tomas Dirgėla „Apie raganą Šiokiątokią“

Birutės Mar „Gėlininkė“

Ramunė Savickytė „Adelės dienoraštis. Ruduo“

Rimvydas Stankevičius „Pūgos durys“

Balsuoti už labiausiai patikusią knygą galima interneto svetainėje metuknygosrinkimai.skaitymometai.lt ir portale LRT.lt Balsavimas vyks keturis mėnesius – iki vasario 21 d. Detalesnę informaciją galima rasti interneto svetainėje skaitymometai.lt.

Kasmet nuo 2005 m. renkama „Metų knyga“. Šiais knygų rinkimais siekiama skatinti Lietuvos gyventojus domėtis šiuolaikine lietuvių literatūra ir atkreipti dėmesį į geriausius kūrinius, populiarinti skaitymą, kaip prasmingą ir patrauklų užsiėmimą.