Naujienų srautas

Tavo LRT2015.10.20 17:50

Tvora Latvijos pasienyje atsiras ne tik dėl Rusijos karinės grėsmės

Siena su Rusija Latvijai visada kėlė daug problemų, čia netrūko ne tik nelegalių migrantų, bet ir pačių latvių aplaidumo, todėl pasienyje nuspręsta statyti 90 kilometrų ilgio vielinę tvorą, sako LRT RADIJO bendradarbis Latvijoje Arūnas Vaikutis. „Kaip teigia Latvijos atstovai, to reikalauja Latvijos narystė NATO, nes šalis yra įsipareigojusi stiprinti sienų apsaugą, juo labiau kad Latvijos sienas su Rusija yra išorinė Aljanso siena. Taip pat, reaguojant į įtemptą padėtį ir pasaulyje, ir į sudėtingus santykius su Rusija, neseniai buvo priimta naujų įstatymų“, – kalba A. Vaikutis.

– Latvija pasienyje su Rusija ketina statyti 90 kilometrų sieną. Pagrindiniai naujienų portalai cituoja Latvijos vidaus reikalų ministrą Richardą Kozlovskį, kad tai bus ne kinų siena, o priemonė prieš nelegalius migrantus. Kodėl imtasi pertvarkyti sienos su Rusija kontrolę?

– Siena su Rusija visada kėlė daug problemų, čia netrūko nelegalių migrantų ir kitų sienos pažeidėjų, todėl nutarta tobulinti sienos su Rusija apsaugą ir maždaug 90 kilometrų ruože bus įrengtos vielinės tvoros, kurios turėtų šiek tiek apriboti nelegalų sienos kirtimą.

Kaip teigia Latvijos atstovai, to reikalauja Latvijos narystė NATO, nes šalis yra įsipareigojusi stiprinti sienų apsaugą, juo labiau kad Latvijos sienas su Rusija yra išorinė Aljanso siena. Taip pat, reaguojant į įtemptą padėtį ir pasaulyje, ir į sudėtingus santykius su Rusija, neseniai buvo priimta naujų įstatymų. Taigi nutarta tobulinti sienos su Rusija apsaugą.

– Kokių problemų kelia Latvijos valstybės sienos ruožas su Rusija?

– Problemų kelia ir nelegaliai kertantys šią sieną asmenys, ir, be abejo, nerimą kelia galima Rusijos karinė grėsmė, galimos provokacijos.

Tačiau latviai pripažįsta, kad tam tikro aplaidumo ir jie patys turi. Neseniai keli Latvijos žurnalistai atliko savotišką eksperimentą – jie nuvažiavo prie sienos su Rusija ir viename ruože, maždaug kilometro atstumu nuo pačios sienos, vaikščiojo bandydami provokuoti latvių pasieniečius, t. y. norėjo pažiūrėti, kaip pasieniečiai elgsis. Žurnalistai buvo labai nustebę, kad į juos apskritai niekas nereagavo ir kad jie šiame ruože nesutiko nė vieno latvių pasieniečio. Pabrėžiama, kad tai labai rimtas pavojaus signalas ir pačių latvių aplaidumas.

Be to, dar pabrėžiama, kad pagal tarptautinius reikalavimus apsauginė smėlio juosta prie sienos turėtų būti ne siauresnė kaip 12 metrų. Tačiau daugelyje vietų prie Latvijos ir Rusijos sienos ši juosta tėra vos poros metrų. Be to, įvairių trūkumų minima ir daugiau.

– Kokie konkrečiai pasikeitimai numatomi prie sienos?

– Numatoma šiek tiek pagerinti Latvijos pasieniečių darbą. Jiems bus sumontuoti nauji stebėjimo bokšteliai. Daug kur prie sienos su Rusija pasieniečiai iki šiol yra priversti klampoti per pelkes ar nedidelius upelius, todėl žadama artimiausiu metu įrengti lieptelius, kad jiems būtų patogiau vaikščioti.

Numatoma ir kitų priemonių, tačiau pagrindinė naujovė ta, kad maždaug 90 kilometrų ruože, kur esama daugiausia pasienio pažeidimų, kur daugiausia nelegalų bando patekti į Latviją, bus nutiestos vielinės užtvaros, tik tarp jų bus palikti tarpai miško žvėrims.

– Latvija apie tokius ketinimus yra paskelbusi anksčiau, tačiau kodėl Rusija dabar taip plačiai prašneko apie šį faktą? Ar tai kokios nors spekuliacijos?

– Paprastai, kaip Latvijos valdžios pareigūnai pabrėžia, Rusija atidžiai seka kiekvieną tiek Latvijos, tiek kitų NATO bei Europos Sąjungos šalių žingsnį ir, jei tik yra menkiausia dingstis, bandoma kelti triukšmą, skelbti pavojų. Taigi kol kas, kaip teigia Latvijos atstovai, oficialių pareiškimų iš Rusijos Latvija nėra gavusi, bet komentarų girdėti įvairių. Gal tai bus bandymas perspėti, gal savotiškas gąsdinimas arba tiesiog bandymas išlaikyti, kaip teigia patys latviai, Rusijos, kaip didelės ir galingos valstybės, įvaizdį.

– Kiek tokie darbai kainuos? Kas juos finansuos?

– Daugiausia finansuos europinės struktūros, kažkiek prisidės ir Latvija. Darbai tęsis maždaug penkerius metus ir kainuos apie 17 mln. eurų. Šiemet numatoma darbų atlikti už 0,5 mln. eurų.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą